با این که بسیاری اعلام کرده‌اند که نهنگی در آب‌های آفریقا به یک قایق حمله کرده، ‌اما شواهد نشان می‌دهند که این رفتار نهنگ نوجوان از روی کنجکاوی و نادانی بوده است و هیچ قصد تهاجمی وجود نداشته است

بهنوش خرم‌روز: چند روز پیش،‌ یک نهنگ سفید نوجوان با وزن 40 تنی خود، به یک قایق 10 متری که در سواحل آفریقای جنوبی در حال ماهیگیری بود حمله کرد. این نهنگ به قایق ضربه زد و دکل را شکست و با جا گذاشتن مقداری از پوست و چربی خود روی قایق،‌ به زیر آب برگشت. با این که پیش از  این هم مواردی از حمله نهنگ‌ها به قایق‌ها گزارش شده بودند، اما محققین علوم دریایی معتقدند که این حمله از روی عمد نبوده است.

بر اساس گزارشی مفصل که دیروز نیوساینتیست درباره این نهنگ نوجوان منتشر کرده، رابرت کنی، یکی از همین محققین است. وی معتقد است که رفتار نهنگ‌های نوجوان مثل رانندگی نوجوانان ما است که نسبت به بزرگسالان احتمال بیشتری دارد که در مواردی به اشتباه قضاوت کنند و قضاوت اشتباهشان منجر به تصادف شود.

در حقیقت این دسته از نهنگ‌ها به طور کل هیچ‌وقت مهاجم و پرخاشگر نبوده‌اند. تعبیری که سخنگوی ایتالیایی سابق کمیسیون بین‌المللی شکار نهنگ‌ها از این رفتار دارد، کنجکاوی نهنگ‌های نوجوان است.

با این حال هنوز محققین کشف نکرده‌اند که این رفتار نهنگ‌های نوجوان برای خودشان چه معنایی دارد، آیا ممکن است به نوعی پرخاشگرانه باشد یا این که فقط یک فعالیت هیجان‌انگیز برای آن‌ها است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که این نهنگ نوجوان قبل از برخوردش با قایق هم در حال آب‌بازی با دمش و پریدن روی سطح آب بوده است که در آخرین پرش به قایق ماهیگیران برخورد کرده است.

در حقیقت محققین می‌گویند اگر قصد حمله‌ای وجود داشت،‌ نهنگ این طور رفتار نمی‌کرد و برای مثال، ‌با دم خود ضربه‌ای محکم به قایق می‌زد. ظاهرا نهنگ بیچاره فقط مشغول تفریح و کسب تجربه‌های جدید بوده است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 77756

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۵/۰۱
    0 0
    چقدر yahoo عنوان قشنگی برای این گزارش گذاشته بود ولی شما....