ایرنا نوشت: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که افراد سیگاری 45 درصد بیشتر احتمال دارد که به نامنظمی ضربان قلب مبتلا شوند.

 این مطالعه که توسط محققان کالج امپریال لندن در انگلیس انجام شد، نشان می‌دهد که خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی (نوعی نامنظمی ضربان قلب) به ازای هر 10 نخ سیگاری که در روز کشیده می‌شود، تا 14 درصد افزایش می‌یابد.

فیبریلاسیون دهلیزی (Atrial fibrillation) شایع‌ترین نوع آریتمی قلبی (نامنظمی ضربان قلب) است که تحریک الکتریکی مسیر مشخصی را در قلب طی نمی‌کند. این بیماری عامل بروز 30 درصد تمام سکته‌های خطرناک است.

محققان با مشاهده نتایج این مطالعه به افراد توصیه کردند که اگر سیگار می‌کشند فوراً سیگار را ترک کنید و اگر سیگار نمی‌کشید هرگز این عادت را شروع نکنید.

این مطالعه نشان داد که سیگاری‌ها در معرض افزایش خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارند، اما این خطر در افرادی که سیگار را ترک می‌کنند به‌اندازه قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

محققان در این مطالعه، 29 مطالعه را در اروپا، آمریکای شمالی، استرالیا و ژاپن تجزیه‌وتحلیل کردند. درمجموع 677 هزار و 785 نفر در این بررسی شرکت داشتند که 39 هزار و 282 تن از آن‌ها به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا بودند.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در تمام سیگاری‌ها 32 درصد است، اما این افزایش خطر در افرادی که این عادت را ترک می‌کنند، 9 درصد است.

محققان متوجه شدند، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در افرادی که روزی پنج، 10، 15، 20، 25 یا 29 نخ سیگار می‌کشند در مقایسه با افرادی که سیگار را نمی‌کشند به ترتیب 9، 17، 25، 32، 39 و 45 درصد بیشتر است.

محققان تأکید کردند که نتایج مطالعه آن‌ها مدرک بیشتری را در مورد مزایای سلامتی ترک سیگار و در وهله اول هرگز سیگار نکشیدن ارائه می‌دهد.

یافته‌های این مطالعه در مجله اروپایی Preventive Cardiology منتشرشده است.

 

5656

 

کد خبر 789640

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =