۰ نفر
۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۲
نقش عوامل خارجی در افزایش نرخ ارز

سید حمید حسینی

این هفته با یک گاف امنیتی در خوزستان و پَرپَر شدن ۲۳ نفر از عزیزان این دیار در مراسم هفته دفاع مقدس آغاز شد،از طرف دیگر سفر دکتر روحانی به نیویورک و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل فضا را تحت تاثیر قرار داده بود. علیرغم نگرانی هایی که از حضور ترامپ در مجمع وجود داشت، اما سخنان حقوقی و فاخر دکتر روحانی برای همه رضایت بخش بود، در حالیکه ترامپ و نتانیاهو "استند آپ کمدی " اجرا کردند و مضحکه دیگران شدند، انتظار میرفت با توجه به موفق بودن سفر دکتر روحانی به نیویورک ، مواضع صریح ۴+۱ در حمایت از برجام وگام بلند مجلس در تصویب FATF شاهد کاهش قیمت دلار باشیم ولی متاسفانه قیمت روند صعودی بخود گرفت و رکورد ۱۹۰۰۰ تومان را زد.

عدم حضور وزیر صمت در جلسه کمیسیون صنعت پارلمان شایعه استعفای ایشان را تقویت کرد و باید منتظر معرفی شدن سرپرست برای وزارتخانه باشیم،طرح ممنوعیت بکار گیری بازنشستگان که ظاهر فریبنده ای دارد در عمل چنگی به دل نخواهد زد، زیرا از یکطرف مجلس و شورای نگهبان خود را از شمولیت این قانون مستثی کرده اند و از طرف دیگر در شرایط بحرانی امروز کشور، معاونین با تجربه وزارتخانه ها برکنار می شوند که این مقوله می تواند روند امور را مختل کند، کشور که در کادر سازی موفق نبوده الان برای جایگزینی معاونین وزارت نفت، صمت، رفاه ، کشاورزی و اقتصاد با چالش جدی مواجه شده و معاونین جدید برای تثبیت شدن نیاز به زمان و وقت دارند که با شرایط فعلی کشور همخوانی ندارد.

این هفته درگیر سفر هیات عالیرتبه اتحادیه اتاقهای بازرگانی عراق به تهران بودیم و سه روز وسط هفته را با این عزیزان سپری کردم.

دوشنبه عصر صرف مذاکرات مقدماتی و توافق بر روی برنامه های سه شنبه شد وشب نیز به افتخار حضور هیات ضیافت شام داشتیم.

سه شنبه صبح با دیدار خصوصی روسای دو اتاق شروع شد و سپس نشستی بین اعضا هیات با هیات مدیره و روسای کمیسیونهای اتاق مشترک و نمایندگان تشکلهای عضو اتاق برگزارشد وبا صرف ناهار به پایان رسید، قبل از شروع مراسم با تلویزیون درباره اهمیت این سفر و اهداف آن گفتگو کردم.
بعد از ظهر با حضور اعضا اتاق مشترک نشست مفصلی با رییس اتاق مشترک عراق و ایران و هیات تجاری همراه ایشان داشتم که کاربردی بود و طرفین از آن راضی بودند.

شب نیز دوستان را برای شام به درکه برده و چند ساعتی در محیطی دوستانه گفتگو و در مورد بسیاری از زمینه های همکاری مذاکره کردیم.چهارشنبه صبحانه را با آقایان جعفر وفاضل حمدانی خورده وکمیته مشترک اتاق دو کشور را که در سفر قبلی به بغداد توافق شده بود تشکیل دادیم.
دستور کار جلسه ۴ موضوع بود: تشکیل کمیته داوری، بانک مشترک، همکاری صنعتی، پیمانکاری وهمراهی برای عبور از تحریم ها، که در این موارد توافق کردیم.
این هیات جهارشنبه ظهر عازم مشهدالرضاشد تا ضمن زیارت ثامن الحجج جلساتی را با اتاق خراسان داشته باشند.
دوشنبه عصر به دیدار آقای دکتر انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه رفته و در مورد برنامه سفر هیات اتاق عراق و برنامه های اتاق مشترک گفتگو وتبادل نظر کردیم، در رابطه با امضا توافق نامه بین شرکت مدیریت صادرات بین الملل و وزارت خارجه نیز گفتگو و راهکار آنرا بررسی کردیم.

سه شنبه ظهر در بحبوبه سفر هیات عراقی مجبور شدم در مصاحبه مطبوعاتی اعضا هیات مدیره اتحادیه ( اوپکس) شرکت کنم ودر دو موضوع اظهار نظر کنم:
الف: بازار جهانی نفت وبورس نفت ایران
ب: تاثیر چانه زنی ذینفعان در تصمیم گیری های دولت و تعدد مراکز تصمیم گیری
چهارشنبه عصر چند ملاقات کاری داشتم که مهمترین آن دیدار وگفتگو با سردبیر صفحه اقتصادی روزنامه شرق بود که درباره بسیاری از مسایل روز کشور گفتگو و دیالوک داشتیم.
پنجشنبه در انتظار بازی دربی بودم و فعالیت خاصی انجام ندادم، ابتدا بازی نوجوانان با ویتنام را تماشا کردم و از حذف آنان متاسف شدم و بازی شهرآورد هم چنگی به دل نزد.

جمعه از صبح در فضای مجازی بودم و ساعتها با دوستان و منتقدین بحث و تبادل نظر داشتم، ابتدا یک توئیت در رابطه با نقش داشتن عوامل خارجی در نرخ ارز منتشر کردم و وقتی با شک و تردید دیگران مواجه شدم، مجبور شدم ابتدا یک پیام صوتی که متعلق به یکی از ایرانیان ساکن دبی بود منتشر کنم وسپس با پیام صوتی و متن به ابهامات پاسخ دهم، از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر درگیر همین موضوع بودم وفکر کنم قانع کننده بود.

 

کد خبر 809340

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =