تیتر سه وبلاگ‌ها

 • نتیجه برخوردهای سیاسی - امنیتی با اقتصاد

  نتیجه برخوردهای سیاسی - امنیتی با اقتصاد

  کشورها اصولاً فعالیت‌ها و تصمیم گیری‌های خود را روی 3 محور تعریف می‌کنند؛ امنیت، اقتصاد و دموکراسی این سه محور اصلی هستند که هرکشوری درخور شرایط حال حاضر خود، آن را انتخاب می‌کند.

 • توقف سیاست غلط فروش ارز به هر پاسپورت

  توقف سیاست غلط فروش ارز به هر پاسپورت

  این روزها قیمت ارز صادراتی( نیما) از ارز آزاد گرانتر و ناکارامدی سیاست سخت گیرانه بانک مرکزی آشکار شده است . در این هفته بانک مرکزی سیاست غلط فروش ارز به هر پاسپورت را متوقف و از هدر روی منابع ارزی جلوگیری نمود، در این راستا توئیتی زده و خواستار توقف دائمی آن شدم.

 • آیا بورس زمین گیر شده است؟

  آیا بورس زمین گیر شده است؟

  ریزش بورس در هفته های گذشته سوژه روز است و با وجود اینکه در سایر بازارها شاهد افزایش قیمت هستیم هیچ دلیل قانع کننده ای برای ریزش شاخص وجود ندارد، در این میان بعضی از تحلیل گران اصولگرا آنرا به بی تدبیری دولت نسبت می دهند.

 • کرونا استراتژی جدید کسب و کار را تدوین می‌کند

  کرونا استراتژی جدید کسب و کار را تدوین می‌کند

  متخصصین “پیش بینی روندها” مدعی اند که کرونا در نهایت به بشریت اجازه می دهد ارزش های خود را از نو بچیند. این ویروس در حال قرنطینه کردن مصرف است ، مردم بالاجبار به دارایی های کمتر و مسافرتهای کمتر عادت می کنند و.... راه حل ، ساختن همه چیز “دوباره از صفر” است.

 • دو تصمیم برای تقویت بازار سرمایه

  دو تصمیم برای تقویت بازار سرمایه

  موافقت وزارت نفت با قیمت گذاری نفت خام پالایشگاهها بر مبنای “قیمت واقعی فروش”به جای قیمت متوسط “نفت خام دبی-عمان”سودآوری پالایشگاه های نفتی و روغنی را افزایش خواهد داد و عرضه سهام پالایشگاهی در ۵ شهریور می تواند به تقویت بازار بورس کمک نماید.

 • طرح «پیش‌فروش نفت» راهگشاست

  طرح «پیش‌فروش نفت» راهگشاست

  طرح «پیش فروش نفت» اگر به درستی اجرا گردد و منابع آن برای تکمیل پروژه‌های نفتی و گازی مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند برای کشور و مردم راهگشا باشد ولی به علت عدم انتشار جزییات توسط دولت، طرح با ابهام مواجه است و کمتر کارشناسی حاضر است از آن دفاع نماید، فعلا در دولت فقط رئیس جمهور و آقای واعظی از ایده حمایت کرده و وزرای نفت، اقتصاد به کلیات بسنده کرده اند، بانک مرکزی موضعی نگرفته و کارشناسان نفتی هم ترجیح داده‌اند که سکوت نمایند.

 • پیش‌بینی‌های یک گشایش در امور اقتصادی

  پیش‌بینی‌های یک گشایش در امور اقتصادی

  هنوز موضوع ارز صادراتی و شیوه بازگشت آن مورد اختلاف صادرکنندکان با بانک مرکزی است و در این زمینه نیز به اتفاق دو تن از دوستان نشستی با آقای دکتر خاندوزی نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس داشتیم و با توجه به اینکه اغلب تصمیمات ارزی در شورای سران قوا اتخاذ می گردد، خواستار فعال شدن نمایندگان مجلس در جلسات سران و کارگروه شدیم، با توجه به تجربیات پیمان سپاری در سال ۷۴ تا ۷۸ بهترین روش را اعلام لیست مجاز اقلام واردات در مقابل صادرات می باشد تا تکلیف همه روشن و از تصمیمات خلق الساعه جلوگیری شود.

 • تبدیل عراق به بازار بزرگ کالای ایرانی

  تبدیل عراق به بازار بزرگ کالای ایرانی

  روزهای شلوغی در این ایام داشتم ، در بحبوبه جدل بانک مرکزی و بخش خصوصی در مورد بازگشت ارز صادراتی، سفر مهم نخست وزیر عراق به همراه وزرای اقتصادی به ایران اتفاق افتاد.

 • کرونا، بورس، ارز و کمی هم چین و دیگر هیچ

  کرونا، بورس، ارز و کمی هم چین و دیگر هیچ

  در روزنوشت هفته گذشته به تاثیر توافق با چین بر روابط بر سایر قدرت های بین المللی و منطقه ای نوشتم.