۰ نفر
۱۸ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۳:۳۰

وقتی در اجتماع احساس می‌کنیم که طرد شده‌ایم، یا کلماتی را می‌شنویم که ما را ناامید می‌کند و از جمع دور می‌کند، ماده‌ای در بدنمان بالا می‌رود که می‌تواند باعث التهاب مفاصل و بیماری‌هایی مانند آسم شود

بهنوش خرم‌روز: چوب، سنگ و انواع و اقسام ضربه‌های فیزیکی ممکن است باعث ورم، درد و التهاب شوند و حتی استخوان‌های شما را بشکنند. اما بعضی کلمات و حرف‌ها هم می‌توانند به همان اندازه باعث ناراحتی مفاصل و استخوان‌هایتان بشوند. مطالعات جدید نشان می‌دهند که کلماتی که به معنای طرد شدن از اجتماع باشند، می‌توانند با دردهای التهابی مفاصل شما مرتبط باشند.

بر اساس گزارشی که نیوساینتیست منتشر کرده، روانشناسان دانشگاه کالیفرنیا واقع در لس‌آنجلس در مطالعه‌ای در این زمینه از 124 داوطلب خواستند که در مقابل جمعی از مشاهده‌کنندگان به سخنرانی و حل محاسبات ذهنی بپردازند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی انجام این تکلیف در بدن این افراد دو ماده افزایش می‌یابد که هر دو در التهاب‌های مفصلی دخیل هستند. بعد از این تکلیف، از یک چهارم داوطلبان خواسته شد در یک بازی رایانه‌ای گروهی شرکت کنند. اما بازی به نوعی طراحی شده بود که سایر بازیکنان به این افراد برای بازی راه نمی‌دادند. خب، می‌توانید تصور کنید که این افراد چه حسی را تجربه کرده‌اند!

تصویربرداری‌های ام.آر.آی نشان می‌دهد که این تکالیف فعالیت دو قسمت در مغز را بالا می‌برد که هر دو قسمت با احساس طرد شدن اجتماعی مرتبط هستند. فهم بهتر ارتباط فعالیت‌های قسمت‌های مختلف مغزی با اختلالات التهابی مثل آسم، التهاب مفاصل،‌ بیماری‌های قلبی عروقی و حتی افسردگی می‌تواند به طرح درمان‌های ترکیبی تازه برای این نوع اختلالات منتهی شود.

کد خبر 82618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =