در حاشیه اجلاس عمومی اخیر سازمان ملل، نمایندگان حقوق فضایی بر سر انتخاب نماینده زمین برای خوشامدگویی به فرازمینی‌ها به توافق رسیدند و مازلان اوتمن، بانوی اخترشناس مالزیایی را به این سمت برگزیدند.

محمود حاج‌زمان: سازمان ملل قرار است در اقدامی جالب توجه، خانم مازلان اوتمن، اخترشناس مالزیایی را برای انجام وظیفه واکنش هماهنگ بشر در هنگام تماس بیگانگان فضایی، تعیین کند.

به گزارش تلگراف، هنگامی‌که موجودات فضایی با سفینه خود بر روی زمین فرود می‌آیند و تقاضای ملاقات با رهبران زمینی را می‌کنند، به نزد خانم اوتمن برده می‌شوند. وی جزئیات شغل جدیدش را هفته آینده، در گردهمایی رویال سوسایتی در باکینگهام‌شایر اعلام خواهد کرد.

به احتمال فراوان پیشنهاد کاری جدید این خانم 58 ساله، واکنشی نسبت به کشف اخیر صدها سیاره فراخورشیدی است که به دور ستارگان خود در حال گردش هستند و تصور می شود که احتمال کشف حیات فرازمینی را بیش از هر زمان دیگری امکان‌پذیر کرده باشد.

خانم اوتمن که در حال حاضر رئیس مرکز سازمان ملل در امور فضای خارج از جو (Unoosa) است، در گفتگوی اخیرش با گروهی از دانشمندان گفته است: «جستجوی پیوسته برای ارتباطات فرازمینی، این امید را که روزی نوع بشر علائمی را از موجودات بیگانه دریافت کند، افزایش داده است. وقتی این اتفاق بیافتد، ما باید برای یک واکنش هماهنگ آماده باشیم. این واکنش باید تمام حساسیت‌ها را در رابطه با این موضوع مد نظر قرار دهد. سازمان ملل یک ساز و کار آماده برای چنین واکنش‌های هماهنگی است.»

پرفسور ریچارد کروتر، متخصص حقوق فضایی آژانس فضایی انگلستان که رهبری نمایندگان اعزامی این کشور به سازمان ملل را بر عهده دارد، می‌گوید: «اوتمن برای انجام نقش رهبر زمینی در برخورد با بیگانگان، بدون شک بهترین فرد است.»

طرح پیشنهادی انجام وظیفه اونسا برای واکنش به تماس فضایی‌ها، ابتدا در کمیته‌های مشاوران علمی سازمان ملل مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و نهایتا به مجمع عمومی سازمان ملل فرستاده خواهد شد.

نظرات در خصوص نحوه خوشامدگویی به ملاقات‌کنندگان فرازمینی آینده متفاوت است. بر اساس عهدنامه فضای خارج از جو در سال 1967 / 1336، اعضای سازمان ملل توافق کردند تا از طریق ضدعفونی (استریل) کردن ملاقات‌کننده‌های فرازمینی، زمین را در برابر آلودگی گونه‌های فضایی محافظت کنند. اما اوتمن می‌داند که باید رویکرد بردبارانه‌تری را اتخاذ کند.

از سوی دیگر فیزیک‌دان معروف، استیفن هاوکینگ هشدار داده است که در مقابل متجاوزان بیگانه باید با احتیاط رفتار شود. وی گفته است: «من تصور می‌کنم که آنها احتمالا در سفینه‌های عظیمی زندگی می‌کنند و تمام منابع سیاره مادری خود را مصرف کرده‌اند. نتیجه ملاقات آنها با سیاره ما، بسیار شبیه زمانی است که کریستوف کلمب برای اولین بار قدم در خاک آمریکا گذاشت. ملاقاتی که پیامد خوبی برای ساکنین بومی آمریکا به دنبال نداشت.» 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 95570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۴
  1 1
  انتظاراین یکی رو دیگه نداشتیم... سفیر زمین؟
 • بدون نام IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۴
  0 2
  واو چه تخیلی. اما میترسم به واقعیت برسه و زمین به بد وضعی دچار بشه.از کجا معلوم که واقعا فضاییها با اونطرفیها ارتباط نداشته باشند..
 • حوا IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۴
  4 0
  چرا فکر می کنید که در سیاره ی دیگری امکان حیات نیست؟چرا فکر می کنید ما تنها موجودات این جهانیم؟انسان از خیلی چیزها هنوز خبر ندارد.قدرت خداوند بی انتهاست...
 • بدون نام IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۴
  2 1
  سلام من را بهشان برسان و بگو ما جهانیان مردمانی راستگو و درستکار، صلح طلب و به فکر همنوع هستیم. امیدواریم بتوانیم همانگونه که با خودمان رفتار خوبی داریم، با شما هم داشته باشیم.
 • بدون نام IR ۰۵:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۵
  3 2
  حتما خبرهایی هست که اینا سفیر میفرستند.من خودم عکسهایی واقعی دیدم که اونا با ماسونیها و علائمشان و با فرعون و ..تا به الان با سران دنیا در ارتباط هستند.تمام ماسونیها علائمی دارند که فضاییها روی چمنها میکشند.شیطان اونا یکچشم و دجال است.و سبزرنگ و با سفینه سفید است.از هرکجارد بشه اونجا تا قیامت خشک میشه.
 • بدون نام IR ۰۵:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۵
  0 2
  یک سیاره که از منظومه اش خارج شده بسرعت به طرف زمین میاد.اسمش hd209458bاست.تازه دو سیارک هم که با فاصله زمانی یکساعت ازهم با سرعت سرسام اور به زمین دارند میاد.که حجمش چند صد متره.کاش خدا دیگه واقعا اینو بذاره بیاد خسته شدیم.سیاره hd اتمسفرش سوخته و با فاصله بسیار کم از ستاره اش رفته و سالش 3/5روز شده که کمتر میشه.و شبیه به دنباله دار سرخرنگی شده دارد میسوزد.و اکتبر ما میتوانیم بدون تلسکوپ ببینیم.
 • منجم آماتور IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۵
  1 0
  اصلا و ابدا از این خبرها نیست که یه سیاره یا سیارک یا دنباله داری به سمت زمین در حال حرکت باشد. زمین در امن و امان استو هیچ خطر فضایی (حداقل در کوتاه مدت) سیاره زیبایمان را تهدید نمی کند. شما هم ول کنید این تخیلات را که سنگی به زمین میخورد. اما درمورد فرازمینیها، من معتقدم آنها قطعا وجود دارند، چون تعداد سیارات، ستارگان و کهکشان های جهان بسیار بسیار بسیار زیاد است.
 • فیزیکدان IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۵
  0 1
  فکر کنم الان خیلی زود باشه که بیگانه های فضایی بتوننبه زمین بیان یا با ما تماس بگیرن!به تجربه بشر دقت کنین! 300هزار ساله که انسان روی زمین راه میره و از این مدت فقط 100 ساله که تونسته ارتباطات بیسیم رو توسعه بده
 • احسان IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۵
  0 0
  خالي بندي نكنيد سايت محترم. ايشون اين خبر رو تكذيب كرده :‌ In September 2010, some on-line newspapers alleged that Othman was soon going to be appointed by the United Nations to be the space ambassador for extraterrestrial contact affairs.[6][7] However, in an email to The Guardian, she denied it.[8]
 • بدون نام IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  3 0
  ما روی کره زمین به همدیگر رحم نمیکنیم و نظام سرمایه داری مشغول چپاول و نابودی انسانها است . مطمئنا فضائی ها به نماینده و خوشامد گو و نیویورک اهمیتی نمیدن و در حمله برق آسا همه را به اسارت در میارن . این دیگه فیلم E.T نیست .
 • اوباما IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  3 1
  موجود فضایی وجود دارد ولی هوشمند نیستند حلا هر شکلی که می خواهند باشند تا ابد.
 • رسول IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۳
  3 0
  من عاشق چنین اطلاعاتی هستم