کیوان کثیریان

صبح، سه تا سی‌دی یا یک دی‌وی‌دی می‌خرید به قیمت 2500 تومان و شب می‌نشینید به همراه خانواده،  قهوه تلخ می‌بینید.
این روزها،  برنامه شنبه‌های بسیاری از خانواده‌های ایرانی این است.   «قهوه تلخ»،  آخرین ساخته مهران مدیری است،  او را باید به همراه عادل فردوسی‌پور تنها سوپراستارهای تلویزیونی پس از انقلاب دانست که به «برند» بدل شده‌اند.

این دو در هرشرایطی می‌توانستند (و می‌توانند) مخاطبانشان را پای تلویزیون بنشانند و از تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای در ساعاتی بازدارند.
«قهوه تلخ» به همراه  «قلب یخی» این روزها بازار سوپرمارکت‌ها را داغ کرده‌اند این نخستین بار است که پای سریال‌ها به شبکه‌ نمایش خانگی باز می‌شود.
 
شایعات مختلفی که حول «قهوه تلخ»،  منتشر شد جدا از صحت و سقم آن تا حدودی به توجه افکار عمومی به این سریال کمک کرد.  مردم به دنبال دلایلی بودند که تلویزیون برای نخستین بار مجموعه‌ای ساخته مهران مدیری را روی آنتن نبرد و حالا همه ناچارند برای تماشای  «قهوه تلخ» پول پرداخت کنند.
شایعه مشکلات ممیزی،  نخستین ان‌قلتی بودکه در این میان مطرح شد که البته این ماجرا  در نظر کم‌اطلاع‌ترین مخاطبان نیز قابل قبول نیست.

تاکنون تمامی آثار مدیری طی حدود 2 دهه،  حتی تأویل‌پذیرترین و کنایه‌آمیزترین آنها با حمایت رسمی تلویزیون ساخته شده‌اند و طبعاً مدیری در همه آنها تمامی ضوابط سیما را مراعات کرده،  کارهایش همیشه از پربیننده‌های تلویزیون بوده و همواره از حمایت کامل مقامات ارشد سیما نیز برخوردار بوده است.  حال چگونه پس از این همه سال،  ناگهان مدیری مجموعه‌ای نامتناسب با ضوابط و معیارهای سازمان ساخته است؟ این‌ها همه به کنار،  آنها که 6 قسمت ابتدایی  «قهوه تلخ» را دیده‌اند،  تأیید می‌کنند که سریال،  اصلاً مشکل ممیزی ندارد.

پس عملاً این احتمال منتفی است اما رئیس سازمان صداوسیما اخیراً تأکید کرده که  «قهوه تلخ» مورد تأیید سازمان نیست.
از طرف دیگر مجوز  «قهوه تلخ» توسط وزارت ارشاد صادر شده واینکه اساساً چرا باید ضوابط و معیارها در صداوسیما و شبکه نمایش خانگی این همه تفاوت داشته باشد،خود سوال برانگیز است.
مگر چقدر مخاطبان این دو رسانه تفاوت دارند؟ چرا آقای ضرغامی دلایل اینکه سریال مورد تأییدشان نیست را اعلام نمی‌کنند؟

شایعه دوم اما بوهای مشکوک‌تری می‌دهد! اینکه تلویزیون، مهران مدیری را به دلیل امتناع از شرکت در یک نشست سیاسی طرد کرده و اجازه پخش به آخرین اثر او نداده است؛ شایعه‌ای که دهان به دهان گشت و البته در اقبال عمومی نسبت به مجموعه مؤثر بود.   (می‌بینید، تلویزیون شرایطی برای خود پدید آورده که مردود شدن یک اثر توسط تلویزیون،  برای آن اثر، تبلیغ به حساب می‌آید و امتیاز محسوب می‌شود!)

سؤال اینجاست که به فرض صحت این خبر،  چرا موضوعی که این همه برای صداوسیما اهمیت دارد،  برای ارشاد مهم نیست؟ و اگر اصل ماجرا چندان مهم نیست و وزارت ارشاد می‌تواند اغماض کند،  چرا تلویزیون نتواند؟
البته شایعاتی از این دست هرگز به طور رسمی تأیید یا تکذیب نمی‌شود ولی به هر صورت اگر تلویزیون قرار بوده با بایکوت مدیری،  او را از جلوی چشم مردم دور کند،  پس چرا از مسیری دیگر،  مدیری در خانه‌های اکثر ایرانیان حضوری پررنگ یافته است؟
این شایعه چه واقعیت داشته باشد و چه نه،  نیاز به موضعگیری شفاف سازمان صداوسیما دارد و سکوت،  مشکلی را حل نمی‌کند. 

ناگفته نماند که اگر این شایعات از سوی دست‌اندرکاران سریال با هدف تبلیغ و تحریک مردم برای خرید بیشتر سی‌دی،  منتشر شده باشد،  صدالبته اصلاً کار تمیزی نیست!

شایعه سوم اما مشکلات بازرگانی و مسائل مربوط به پخش آگهی‌هاست.  ظاهراً مدیری و تهیه‌کنندگانش بر سر مبلغ قرارداد و سرنوشت آگهی‌های بازرگانی به توافق نرسیده‌اند.  کاری به رقم پیشنهادی "گلیانی‌ها" به تلویزیونی‌ها ندارم اما تلویزیون،  کم‌کم باید بپذیرد که  «مونوپل»اش در خطر قرار گرفته است.  باید بپذیرد که اگر نخواهد به نیازهای مخاطبانش تن دهد،  باید با همه عرض و طولش خود را برای شکست خوردن از  «سوپرمارکت‌ها» آماده کند.  تلویزیون باید از برج عاج پایین بیاید و برای آن که بیش از این دچار ریزش مخاطب نشود،  هزینه کند و بعضی خط قرمز‌های بی منطقش را کنار بگذارد.  تلویزیون باید یاد بگیرد به قواعد بازار آزاد و آگهی‌ها تن دهد و این اتفاق به زودی خواهد افتاد. حالا بابی گشوده شده که از این پس به یک روال بدل خواهد شد.  اگر ماجرای « قلب یخی »  و «قهوه تلخ»  به موفقیت بینجامد،  راه تازه‌ای برای تولیدکنندگان کالاهای فرهنگی گشوده خواهد شد و هنرمندان،  یاد می‌گیرند بدون تکیه به تلویزیون و سرمایه بی‌حسابش،  حیات فرهنگی اثرشان را تضمین کنند. 

البته این اتفاق تا حدود زیادی محصول ضوابط سختگیرانه و متصلب سیماست.  طبعاً از این پس، هنرمند ترجیح می‌دهد با دوری از تلویزیون و طرف شدن با ارشاد،  لااقل کمی از سختگیری‌های بی‌منطق در امان بماند.  سیاست‌‌های دفعی تلویزیون در کوتاه‌مدت،  هنرمندان را به سوی مؤسسات نمایش خانگی سوق می‌دهد و بعید نیست زمانی عادل فردوسی‌پور هم برنامه‌اش را به شبکه ویدئویی منتقل کند( واقعا چرا که نه؟!) و یکی از معدود حلقه‌های اتصال مخاطبان با تلویزیون نیز از هم بگسلد.

اینجا خلاء تلویزیون‌های خصوصی بیش از پیش به چشم می‌آید و اثبات می‌شود در صورت وجود رقیب برای تلویزیون دولتی، ترجیح تولیدکنندگان در آن است که به دلایل مختلف، قید تلویزیون را بزنند.
در شرایط موجود، مؤسسات نمایش خانگی که تاکنون با کمک سوپرمارکت‌ها، رقیبی جدی برای سینما به حساب می‌آمدند، حالا نقش خود را گسترده‌تر کرده‌اند و کارکرد تازه‌ای هم یافته‌اند؛ تلویزیون خصوصی.
مخالفت با تأسیس تلویزیون‌های خصوصی به هر حال عمر چندانی نخواهد داشت و چو در را روی آن ببندند، سر از روزن سوپرمارکت‌ برخواهد آورد!

 تا وقتی سیاست‌های یک بام و دو هوا حداقل در حوزه فرهنگ وجود دارد، نتیجه آن می‌شود که مثلاً شما کنسرت رستاک یا آلبوم رضا یزدانی را هرگز در تلویزیون دولتی نخواهید دید اما می‌توانید به سادگی CD یا DVD آن را تهیه کنید و به خانه بیاورید. ظاهرا سیاست‌های وزارت ارشاد حتی در سختگیرانه‌ترین شرایط (مثل حالا) از سیاست‌های تلویزیون بازترند. تلویزیون هنوز نتوانسته مشکل «نمایش آلات موسیقی» را مرتفع کند و هنوز موفق نشده سیاست‌های یک‌دست و دارای وحدت رویه برای خود تبیین و تدوین کند.

اینجاست که سهمش در سبد فرهنگی خانواده ها کمتر می‌شود و اعتبارش را روز به روز نزد مخاطبان از دست می‌دهد. مخاطبان هم ضمن تمایل روزافزون به شبکه‌‌های ماهواره‌ای و سریال‌‌های ضعیف و دم‌دستی آن، حالا سریال‌های نمایش خانگی را جایگزین تلویزیون کنند و همین ته مانده ارتباط خود را هم با تلویزیون قطع کنند.
اگر بپذیریم خانواده‌ها ظرفیت و نیاز تصویری محدودی دارند، سریال‌های سخیف ماهواره‌ای و حالا سریال‌های نمایش خانگی این نیاز روزانه را برآورده خواهند کرد و دیگر نوبت به تلویزیون نخواهد رسید.

تلویزیون اگر این روزها بخواهد آمار تازه‌ای از مخاطبان خود استخراج و اعلام کند، بی‌شک نتیجه، چندان امیدوارکننده نخواهد بود و در این میان «قلب یخی» و «قهوه تلخ» نمودار فروش‌شان رو به صعود می‌گذارد، حتی اگر به لحاظ کیفی با آثار خوب سازندگانشان فاصله داشته باشند.

*این مطلب در شماره امروز روزنامه شرق ( 13 مهر 89 ) با حذف دو پاراگراف باتیتر "رقیبی برای صدا و سیما" به چاپ رسیده‌است.

کد خبر 97786

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 65
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  این تیترها رو می زنید میاند جمعش می کنند آ.
 • فیلم ساز IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  زنگ خطر برای سیما ...
 • reza IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  در کل به موضوعات خوبی اشاره شد و تصدیق میکنیم که مردم یسار بی میل به صدا سیما هستند و مگر از سر اجبار و نبود جایگزین برنامه های آنرا تماشا کنند
 • فیلم ساز IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  پوزش زنگ خطر برای شکسته شدن انحصار رسانه دولتی
 • بدون نام IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  در این بین تدابیر بستر ساز مدیریت شبکه نمایش خانگی کشور را هم در تحلیل ها نباید از نظر دور داشت
 • مجتبی IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  دروغه آقای مدیری روی این سریال ضرر زیادی کرد اگر اسپانسرها نبودند وضعیت خیلی بدتر هم میشد تازه معمولاً یک نفر خرید میکنه و بقیه روی فلش مموری کپی میکنند در خانه تماشا میکنند و خریدی از سوپر مارکت اتفاق نمی افتد.
 • ایمان US ۱۱:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  البته مدتهاست که در سی دی فروشی ها سریالهای بسیار معروف هالیوودی با قیمتهای بسیار نازلتر فروش رفته ودر بین خانواده ها و جوانان دست به دست می شود و سریالهای فارسی وان و... به جای خود!!گسترش یک تفکر خاص وعدم توجه به واقعیت و خواست مردم باعث از دست رفتن اعتماد مردم شد
 • بدون نام IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  آقایان اگر صداو سیما این قدر که شما می گویید بی اعتبار است خوب برای چه توی سرومغز خود می زنید، به نظر شما مردم آن را نگاه نمی کنند اما تا کسی حرفی می زند می گویید صداو سیما افکار یک سویه منتشر می کند و موجب می شود حرف ما شنیده نشود؟؟!! واقعا شترمرغید که نه بار می برید و نه تخم می گذارید.
 • بدون نام IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  فکر می کنید چرا سیما سازهای موسیقی را نمایش نمی دهد؟!!! یهنی باور کنیم شما نمی دانید؟!!!
 • علي IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  شك نكنيد با روندي كه شبكه هاي ماهواره اي در پيش گرفته اند تا چند صباحي ديگر دست به توليد هم خواهند زد و سازندگان امثال قهوه تلخ هم بازار خود را پيدا خواهند كرد
 • امیر IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  ببینم آخر میتونید کاری کنید که جلو پخشش رو بگیرند
 • بدون نام IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  من با اينكه ماهواره ندارم ولي با اين برنامه هاي افتضاح صدا و سيما تمايلي براي ديدن تلويزيون ندارم و اين حالت چند سالي است كه در من ايجاد شده است، همش شده موضوعهاي تكراري...
 • بدون نام IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  قهوه تلخ طنز جالبی است به نظر من بسیار دیدنی است مدیری همیشه برنامه طنزش واقعیات روز است و خیلی ماهرانه بصورت طنز در می آورد. قابل توجه مسئولین مملکتی
 • بدون نام IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  به نکته خوبی اشاره کردید ولی زود ازان گذشتید. راستی چرا مردم باید هزینه دیدن فیلم اقای مدیری رااز جبیب خود بپردازند.مگرخرج صداو سیما ازمالیات وپول نفت همین ممکلت پرداخت نمی شود.چرا بایداختلاف این دو به ضرر مردم تمام شود.
 • بدون نام IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  صدا و سیمای ما ... !!!!!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  نه آقا اگر این مدت اینها را نشناختیم که لای... میخوریم یک تیر با دو نشان هم فروش سریال و گرفتن پول مستقیم از مردم و هم اینکه بعد از اتمام این سریال جهت اون کسانی که این سریال را ندیدند دوباره در تلویزیون پخش می کنند
 • بدون نام IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  ببخشید، پاراگراف های حذف شده همونهایی نیست که کم رنگ و زیرخط دار شده اند؟
 • صلاح کاظمی IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  دیگه کسی صدا و سیمارو نگاه نمی کنه مردم زده شدند
 • اسی IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  واقعا تحلیل درست و منطقی بود من که اصلا تلوزیون نمیبینم
 • dan IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  من از وقتی که تلوزیون (رسانه ملی) نگاه نمی کنم هم اعصابم راحت تر هست هم وقت بیشتری رو دارم که به کارهای مفیدام برسم.
 • فرزین IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  به خاطر همین چیزهاست که ندیدن تلویزیون تبدیل به افتخار ملی شده است و بنوعی ژست روشنفکری به حساب می آید!
 • یک ادم معمولی DE ۱۴:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  معمولا" انسان از صبح تا شب کار می کند و با انواع مشکلات موجود سر وکله می زند و زمانی که به خانه بر می گردد توقع دارد فکرش آرامش بیابد و خستگی در کند تا فردا حال در این میان شخص تلویزیون را روشن می کند چه می بیند؟ - این یکی پسرش اعدامی است و باید زت پدرپیر مقتول شود. - آن یکی خواهر زنش را سوزانده مانده چه کند؟ - آن شبکه حاج آقا زن قبلی را پیچانده در برزخ گیر نکیر ومنکر افتاده شب خسته تر از غروب به رخت خواب می روی به آن امید که کابوس نبینی.
 • محمد جان IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  سلام عزیزانم همچین میگید مهران مدیری ضرر کرده هر کی ندونه فکر میکنه آقا بدبخت بیچارست عزیزان سری اول فیلم آقای مدیری (قهوه تلخ ) در روز اول پخش 500 هزار نسخه فروش کرده بازم بگید بیچاره آقای مدیری
 • بدون نام IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  اگر اشتباه نكنم مديري با همين دو مجموعه يك و دو هرينه كل سريال را در آورد حلالش باد مردم خوب ميدانند چگونه حمايت كنند كپي نمي كنند
 • امير IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  تلويزيون رو فقط براي فوتبال،نود و دو قدم مانده به صبح نگاه ميكردم كه دو قدم مانده به صبح هم تمام شد
 • ایرانی IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  چرا تلویزیون ما برنامه شاد پخش نمیکنه؟ همش غمای ادم زنده میشه.تنوع نداریم متاسفانه
 • بدون نام IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  تلوزیون همون امروز دیروز فردا پخش کنه .
 • بدون نام US ۱۷:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  چند ساليه که تلويزيون ايران رو نمي بينم. واقعا به لحاظ اعصاب و روان خيلي راحتم. نه دروغ مي شنوم نه برنامه مسخره مي بينم نه هيچي
 • مهشید IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  دیگه کسی عمری تلویزیون ایرانو نمیگیره!
 • علی از قم US ۱۷:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  نوش جونش هر چقدر گیریش اومده
 • محمد IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  صدا وسیما محتاج به تیم موفقی است تا زمانی که هنرمندان را طرد می نمایند این داستان همچنان باقی است
 • یک ایرانی مسلمان SE ۱۸:۲۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  توجه کنید که شما جز سایت های اصولگرا هستید. طبیعتا قبول دارید که بیشتر خوانندگان شما هم ..تقریبا به همین صورت هستند.. ببینید اوضاع چه طور شده که دیگه همه طرف صداشون در اومده...ولی ما امیدواریم..تاریخ رو خیلی خوب بخونید. یا علی 
 • بدون نام IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  ما چی .خود تو خدا وکیلی تلوزیون ضرغامی رو نگاه می کنی یا با ماهواره حال می کنی
 • بدون نام US ۱۹:۲۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  نوش جونش مهران مدیری. تلویزیون هم گند زده فک میکنه هر چی پشتش بگه ما تایید نکردیم مردم میان نگاه میکنن؟ مگه عقلمون کمه بشینیم گریه کنیم؟ تلویزیون با مسئولینش در تعجبم که چرا هنوز نگرفتن که هر چی مخاطبشون بیشتر شه به نفعشونه؟...
 • مرتضي IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  من پس از مدتها مقاله اي خواندم که حقيقت و تخصص در متن و جملات و مغز درونش نهفته بود.همچنين آرزوي سلامتي واسه مهران مديري و همکارانش
 • بدون نام IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  من توی عمرم سی دی اورجینال نخریده بودم ولی به خاطر مهران مدیری این کارو کردم تا صدا سیما بفهمه مهران مدیری هنوز محبوب اکثریت مردم ایرانه
 • 1985 IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  من که میدونم اینم از کارهای سران فتنه و امریکاو اسرائیل که مردم رسانه ی ملی نگاه نمیکنند/ بابا این حرفا چیه رسانه ملی از دستشون در رفته
 • mka IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۳
  0 0
  بی نظمی و بی قانونی
 • morteza US ۰۰:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  تلویزیون ایران به درد نمیخوره قهوه تلخم به درستی اشاره به واقعیتهای جامعه ایران دارد
 • افسون IR ۰۵:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  من که باهاش خیلی حال میکنمجای شما خالی
 • طوفان OM ۰۵:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  اون چزی که روشنه اینه که سرگرمیه مخاطب اصلان برای صدا و سیما مهم نیست. اساسا صدا و سیما در این ۴، ۵ ساله اخیر فقط تبدیل شده به یک ماشینه قدرتمند برای جهت دادن به افکاره عمومی در سمتو سویه خاص سیاسی. من بسیار متاسفم که صدا و سیما مردم رو بر از داشته که برن سراغه هجویاته شبکه ی مسله FARSI1
 • بدون نام IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  ما تلویزیون خونه امون رو از پنجره انداختیم بیرون..
 • بدون نام IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  به نظر من خریدن این سریال از دیدنش مهمتره
 • بدون نام IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  به نظر من برنامه هاي صداوسيما فقط بلدن اعصاب مردم رو خرد كنن و هيچ تنوعي هم ندارن اصلا از سريال طنز خبري نيست اصلا مهران مديري خوب كرد سريالش رو از اين طريق به مردم عرضه كرد
 • رسول US ۰۸:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  خوب معلومه وقتی مسئولین ما میآیند و میگویند صدا و سیما فقط باید برنامه های دینی پخش کند حتی فیلمها و سریال هایش هم باید رویکرد دینی داشته باشد آنوقت مردم برای بر طرف کردن دیگر نیاز های فرهنگی خود به ماهواره و CD روی میآورند
 • بدون نام IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  هفتادو پنج ملیون نفر جمعیت ایران,70% بالای 14 سال میشود پنجاه و دو ملیون نفر ,اگر 50% از این افراد هم تمایل به دیدن این سریال داشته باشند میشود 26 ملیون نفر و اگر متوسط خانواده ایرانی را 4 نفر فرض کنیم بیش از شش ملیون خانوار (یا واحد چون افراد مجرد هم در این امار مستترند) هر هفته باید این سریال را خریداری کنند.
 • بدون نام IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  در صورتیکه شما با این آمار موافق نیستید میتوان آن را به نصف تقلیل داد که تخفیف بسیار بزرگی است.یعنی حدود سه ملیون خرید در هر هفته. اگر از هر محصول 2500 تومانی فقط 1000 تومان هم به تولید کنندگان برسد میتوان محاسبه کرد که هفته ای سه ملیارد تومان عاید فقط تولید کننده خواهد شد .
 • بدون نام IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  فرضا فروش هفته اول و دوم را به حساب هزینه های تولید و فروش هفته سوم و چهارم را برای تبلیغات کلان که شاهدش هستیم و فروش هفته پنج و شش را برای جوائز در نظر گرفته شده برای خریداران و فروش هفته هفت و هشت را برای مالیات این درامد هنگفت از دست بدهند تمامی فروش هفته نهم به بعد سود خالص خواهد بود که با توجه به حداقل 30 هفته ای بودن سریال (معمولا 90 قسمتی است) فروش 20 هفته به عبارتی 60 ملیارد تومان سود خالص تهیه کننده خواهد بود
 • بدون نام IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  البته نوش جانش ولی این آمار را از آن جهت نوشتم که متوجه باشید در صورت عدم استمرار در صدور مجوز پخش برای قسمتهای بعدی این مجموعه علت را در کجا باید جست
 • بدون نام IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  نوش جون آقاي مهران مديري. من مخصوصا سي دي هاي اين مجموعه را ميخرم تا بفهمن البته اگه بفهمن
 • sara IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  نظر من اینه که تا چند وقت دیگه فقط سیروس مقدم میمونه با رسانه ی ملی هی اون فیلم دینی بسازه هی ضرغامی تماشا کنه و لذت ببره؟آخه با این افتضاح دیگه کی حاضره واسه ی تلوزیون سریال بسازه. علی میمونه با حوضش
 • nafas IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  واقعا ایواالله به مدیری با این کارش از این بهتر این بود که ازصداوسیما پخش نشد من که فقط فوتبالای تلوزیونو نگاه میکنم بقیه برنامه هاش واقعا بی معنی مخصوصا سریالاش
 • نیلوفر IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  واقعا شاهکاره اعجوبه فیلمسازی است
 • مجيد IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  به نظر من تلويزيون ايران مدتهاست كه درافسايدقرارداره.درحال حاضر اين سريال ميتونه هفته اي يكي دوساعت بازار فارسي وان(يك سال باشما يك قرن اشنا)رو كساد كنه!صفا تو.
 • Elmira US ۲۲:۱۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
  0 0
  به نظر من آقای مدیری هرچقدر سود میبره نوش جونش! اینهمه هزینه کرده و زحمت کشیده برای ساخت این مجموعه،که کاملا نشون دهنده ارزشیه که برای مردم قائل شده. بعدشم این حرکت آقای مدیری به نظرم باعث یه جور فرهنگسازی شد که مردم کم کم کپی سی دی هارو کنار بذارن و اورجینالشو بخرن که این مسئله باعث حمایت از خیلی از هنرمندای ما میشه. بعدشم تو این زمونه که همه دنبال بهونه ای برای شاد بودن می گردن، شاد کردن مردم بایدم پاداش زیادی داشته باشه!!!
 • مرجان US ۱۴:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۵
  0 0
  حاج عزت هم حسابی آب ریخت تو آسیاب آقا مهران .!
 • bahar IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۵
  0 0
  خدارو شکر من هر کسی رو میبینم سی دی خریده و هیچ کس کپی نمیکنه.
 • بدون نام IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۵
  0 0
  واي چقدر حرف سياسي الان هلي كوپترها مياد
 • بدون نام IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۷
  0 0
  یکی از زیباترین هنراین سریال خط تیتراژ،موسیقی وترانه اصیل و بسیار دلپذیزآن است.ماقدردان سازندگان حساس ودقیق هستیم.
 • بدون نام IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۸۹/۰۷/۲۰
  0 0
  اون عده شایعه ساز شایعه کرده بودن مدیری را باید به خاطر شرکت در جلسه با احمدی نژاد تحریم کرد و رو به عطاران آوردند جلسه ای که شما گفتید بعد از منفی شدن پخش قهوه تلخ از سیما بوده
 • zila IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۲۶
  0 0
  vaghean az aghaye modiri mamnunam...
 • احسان IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۱
  0 0
  آخه انصافا تلویزیون چی داره؟ سریال هاش که تو سر زدن و گریه زاری و تبلیغات تجاری و سیاسی است واسه این و اون. خب معلومه وقتی قهوه تلخ اون هم توسط یه هنرمند مردمی میاد مورد استقبال مردم قرار میگیره. تا چند وقت دیگه آقای ضرغامی فقط واسه خودش باید فیلم بسازه و بشینه خونه نگاه کنه. حیف بودجه بیت المال که حروم میشه این وسط.
 • f.h IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۲
  0 0
  باتشكر و خدا قوت - ما هر سال منتظر كارهاي جديد اقاي مديري هستيم امسال هم بي نصيب نشديم
 • ارش خرم نیا IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۴
  0 0
  سلام اقا لطفا به کار خودتون برسید ... فکر کنید که چطور پول در بیارید که قهوه تلخ بخرید نه اینکه فکر کنید مدیری از بابت تلاش 25 ساله اش چقدر درامد دارد اگه بلد بودی تو میرفتی قهوه تلخ رو درست میکردی حالا که بلد نیستی زر هم نزن من با این فیلم خیلی حال میکنم از مسئولان صدا و سیما هم تقاضای قدری تامل را دارم و دیگر هیچ.
 • بدون نام IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
  0 0
  ...