نیوساینتیست در پایان سال 2011 به معرفی عجیب‌ترین جانداران کشف‌شده در این سال پرداخته است. در میان آنها، یک تک‌سلولی با هفت جنسیت گوناگون، جوجه قاتل و ماهی که شکارش را خفه می‌کند، به چشم می‌خورند.

 

فسیل زنده‌ای که در حال انقراض است!

نوتیلوس‌ها به پشتوانه تکامل 500میلیون ساله موفق شده‌اند از انقراض بزرگ جان سالم به در ببرند، اما تحقیقات تازه نشان می‌دهد سرعت تولید این جانداران بسیارکند است و به همین دلیل در برابر صید بی‌رویه سال های اخیر بسیارآسیب‌پذیر    خواهند بود.

 

بزرگترین تار عنکبوت دنیا

عنکبوت درختی داروین که کمتر از 2 سانتیمتر طول دارد، می‌تواند تارهایی بتند که درخت‌ها را در دو سر رودخانه به هم متصل می‌کنند و گاهی طول آنها به 25 متر می‌رسد. این عنکبوت برای طی مسیر از بانجی جامپینگ و جریان باد موافق استفاده می‌کند.

 

تیزهوش‌ترین حیوان اهلی

اگر فکر می‌کنید گوسفندها باهوش نیستند، سخت در اشتباهید. مطالعات دهه‌های اخیر نشان می‌دهند آنها می‌توانند آزمون‌هایی را با موفقیت پشت سر بگذارند که برای نخستیانی مانند میمون‌ها چالش‌برانگیز است.

 

ماهی که مانند بچه‌ها گریه می‌کند

این ماهی با سر بزرگ و بدن سخت تنها ماهی‌یی نیست که می‌تواند صدا تولید کند اما تنها ماهی شناخته‌شده است که تحت شرایط دشوار صدایی شبیه به گریه کودکان تولید می‌کند که غیرخطی است.

 

قورباغه‌ای که یخ نمی‌زند

شاید جانداران دیگری مانند بعضی از دوزیستان یا حشرات را بشناسید که از سرمای کشنده جان سالم به در می‌برند اما این قورباغه قهوه‌ای‌رنگ درختی تنها جاندار شناخته‌شده است که می‌تواند با ترشح یک ماده شیمیایی روی پوستش، نقش یک ضدیخ قوی را بازی کند.  

 

کوچک ترین قاتل دنیا

مرغ عسل یا honeyguide که در بزرگسالی می‌تواند راهنمای انسان‌ها و حیوانات برای پیدا کردن کندوهای عسل باشد، در زمان تولد یک قاتل ترسناک است. جوجه‌های این پرنده که توسط مادر در لانه پرندگان دیگر رها می‌شوند به تنها یک ساعت زمان نیاز دارند تا تمامی جوجه‌های دیگر لانه را از پا درآورند.

 

مورچه‌هایی که دامپروری می‌کنند

تحقیقات نشان می‌دهند گونه‌ای از مورچه‌ که Melissotarsus نام دارد و ساکن ماداگاسکار و آفریقا است، حشرات دیگر را برای مصرف گوشت آنها پرورش می‌دهد. این گونه به استثنای انسان‌ها تنها جانداری است که برای تأمین غذا به دامپروری رو آورده است.  

 

عنکبوتی که عنکبوت‌های دیگر را شکار می‌کند

شاید شکارچی که جثه‌ای دو برابر شکارچی دیگر دارد، انتخاب مناسبی برای شکار نباشد اما عنکبوت Palpimanus gibbulus که به اتکای پاهای جلوی قدرتمند و بدن سختش از رویارویی با شکارچی‌های دیگر که اغلب شکارچی عنکبوت هستند، هراسی ندارد و اغلب بدون اینکه فرصتی برای فرار یا عکس‌العمل به رقبا بدهد، آنها را شکار می‌کند.

 

ماهی دهان‌گردی که شکارش را خفه می‌کند

این ماهی با بدن نرم که در اعماق دریا زندگی می‌کند، شیوه منحصربه‌فردی برای شکار دارد. او با دهان‌گرد و بادکش‌مانندش به بدن ماهی‌های دیگر متصل می‌شود و آنها را خفه می‌کند. این ماهی از جسد ماهی‌هایی که شکار کرده تغذیه خواهد کرد.  

 

یک تک‌سلولی با هفت جنسیت گوناگون

این تک‌سلولی عجیب که با پوششی از مو پوشیده شده و Tetrahymena thermophila نام دارد، به تنهایی می‌تواند هفت جنسیت گوناگون داشته باشد.جنسیت این تک‌سلولی توسط ژنی به نام mat کنترل می‌شود که می‌تواند شانس داشتن جنسیت‌های گوناگون را تعیین کند.

 نیوساینتیست، ترجمه: محبوبه عمیدی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عرفان IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۷
  14 1
  من در نخستین قدم، منتظر خواندن مطلبی درباره گونه‌های تازه کشف‌شده بودم، ولی وقتی دیدم از ناتیلوس صحبت‌شده، عصبانی شدم و عصبانیم با خواندن بقیه مطلب ادامه یافت. این موجوداتی که شما به عنوان «تازه‌کشف‌شده» معرفی کرده‌اید، اغلب سال‌هاست که شناخته‌شده‌اند و اگر به مطلب نیوساینتیست هم نگاه‌کنید خواهیددید که صحبت از اکتشاف آن‌ها در سال ۲۰۱۱ نیست. این موجودات فقط از این لحاظ که در زولاگر (بلاگ جانورشناسی نیوساینتیست) در سال ۲۰۱۱ خوش‌درخشیده‌بودند، طی یک گزارش سالیانه، دوباره مورد توجه قرار گرفتند. خبرآنلاین فعلاً بهترین سایت خبری علمی ایران است. لطفاً در انتشار اخبار دقت کنید و از انتقاد دوستانتان هم مترسید. اگر خبرهای نادقیق منتشرمی‌کنید، انتقادهای خوانندگان را هم پای آن بپذیرید.
 • بدون نام IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۱
  8 1
  به اون گوسفندها بگید بیاد در ترم دیگه امتحان منو پاس کنه