محققان نیوزیلند طی کاوشی سه هفته‌ای در 4 ناحیه متفاوت اقیانوسی موفق به کشف گونه‌های تازه و متفاوتی شده‌اند که نشان می‌دهد هر زیست‌بوم دریایی آبزیانی اختصاصی دارد که در زیست‌بوم‌های دیگر دیده نمی‌شوند.

محبوبه عمیدی: محققان در کاوشی سه هفته‌ای که بهار امسال انجام دادند، آبزیان ناشناخته‌ای را در چهار ناحیه دریایی متفاوت در منطقه آتشفشانی Kermadec Ridge کشف کردند. مساحت منطقه‌ای که تحت بررسی قرار گرفت بالغ بر 9840 کیلومترمربع بود که شامل کوه‌های زیر دریا، شیب‌ قاره‌ای، دره‌ها و گسل‌های گرمابی می‌شد که آب داغ و گاز تولید شده توسط آتشفشان‌های زیردریایی را آزاد می‌کنند.

مالکوم کلارک، زیست‌شناسی که رهبری این کاوش دریایی وابسته به مؤسسه ملی تحقیقات آب و جو نیوزیلند را به عهده داشته، در مصاحبه با نشنال‌جئوگرافیک می‌گوید: «این پروژه باعث شد موفق به از نزدیک دیدن جانداران متعددی شویم که پیش از این می‌دانستیم وجود دارند و گونه‌های تازه‌ای را کشف کنیم. این کاوش در نهایت باعث شد صحت تئوری که پیش از این مطرح کرده بودیم، تأیید شود و ببینیم که جمعیت آبزیان ساکن زیست‌بوم‌های گوناگون دریایی با یکدیگر متفاوت است. از طرف دیگر باید بدانیم زیست‌بوم‌های دریایی چقدر در برابر ماهی‌گیری و استخراج موادمعدنی آسیب‌پذیرند و کدام گونه‌ها ممکن است بیشترین آسیب را ببینند».

 

کرم پرتار

اجازه ندهید درخشش رنگین‌کمانی این شکارچی مخوف حواس شما را پرت کند. این آبزی که در عمق 1200 متری آب‌های گل‌آلود نیوزیلند شمالی زندگی می‌کند، آرواره‌هایی دارد که به اندازه آرواره‌های بیگانه‌ها‌ برنده و هولناک هستند.

 

 

گونه تازه‌ای از خرچنگ چمباتمه‌زده

این لابستر که در عمق 650 متر تا 1400 متر دریا دیده می‌شود و از گونه Uroptychus است، اولین نمونه‌ای نیست که از این گونه مشاهده می‌شود اما هنوز به طور رسمی شناخته شده نیست. لابسترهای اعماق اقیانوس اغلب در کنار مرجان‌ها زندگی می‌کنند و این نمونه نیز در نزدیکی یک مرجان خیزرانی کشف شده است.  

 

ستاره دریایی ماری

این ستاره دریایی زردرنگ که از گونه Asteroschema bidwillae  است و در قله یکی از کوه‌های اعماق آب که تانگاروا نام دارد کشف شده، در عمق 1220 متری آب زندگی می‌کند. همان‌طور که در تصویر می‌بینید این آبزی بی‌مهره را اغلب می‌توان در شرایطی پیدا کرد که به دور شاخه‌های مرجان‌ها پیچیده و ذرات غذا را به دست می‌آورد.

تانگاروا که یکی از چهار کوه زیر دریا است، طی این کاوش برای اولین‌بار مورد بررسی قرار گرفته است. زمین‌شناسان به کمک آنالیز ترکیب شیمیایی آب بالای این قله احتمال می‌دهند با یک آتشفشان فعال مواجه شده‌اند.

 

گسل‌های دودی

در این تصویر یک گسل گرمابی و جانداران ساکن اطراف آن را می‌بینید که کاملا با سه زیست‌بوم شناخته شده دیگر متفاوت است. کلارک می‌گوید: «هر روز تجربه تازه‌ای وجود دارد. یک روز ممکن است به سراغ صخره‌های سخت آتشفشانی و گسل‌های گرمابی برویم و روز پس از آن در میان رسوبات به جامانده در دره‌های اعماق اقیانوس به دنبال جانداران تازه بگردیم. آبزیان ساکن این چهار زیست‌بوم کاملا با یکدیگر متفاوت هستند، ما داریم در عمق یک کیلومتری آب کاوش می‌کنیم و به همین دلیل شانس پیدا کردن گونه‌های تازه‌ای که تاکنون هیچ انسانی موفق به دیدن آنها نشده بسیار است».

 

اسکوئید میکی‌ ماوس

این سرپاور ده بازویی که معمولا اسکوئید میکی ماوس نامیده می‌شود، اغلب در عمق 900 متری و روی دیواره دره‌های ایجاد شده در دریا زندگی می‌کند. کلارک می‌گوید: «این گونه بسیارحساس است و از آنجا که تقریبا روی کف دریا زندگی می‌کند، به ندرت می‌توان آن را پیدا کرد. محل زندگی این حیوان نیز شرایط ناپایداری دارد».

او از تجربه برخورد آرام دوربین فیلمبرداری گروه با دیواره یکی از این دره‌ها صحبت می‌کند که به ایجاد بهمن بسیار کوچکی منجر شده که چندین دقیقه به طول انجامیده و همه چیز را با خود به بخش‌های پایین‌تر کشانده است.

 

خرچنگ پر مو

محققان این Trichopeltarion janetae کوچک را در میان صخره‌های یک کوه دریایی که در عمق 900 متری آب قرار دارد، کشف کرده‌اند. کلارک می‌گوید: «این سخت‌پوستان که اولین‌بار در سال 2008 با لغت «پرمو» توصیف شده‌اند، پیش از این در کوه‌های دریایی نیوزیلند و استرالیای جنوبی دیده شده‌اند».

 

مرجان فنجانی تنها

بر خلاف مرجان‌هایی که به صورت کلونی زندگی می‌کنند و صخره‌های مرجانی را شکل می‌دهند، این مرجان با نام علمی Stephanocyathus platypus که در عمق 1000 متری آب زندگی می‌کند، همیشه به تنهایی دیده می‌شود.

این مرجان درون ساختار سنگ آهکی زندگی می‌کند که همان‌طور که در تصویر می‌بینید شبیه به فنجان است. بزرگترین مرجان‌های این گونه به عرض 9 سانتیمتر در آب‌های نیوزیلند دیده شده‌اند.

 

عروس دریایی ناشناخته

این عروس دریایی ناشناخته که در عمق 1500 متری دریا عکاسی شده و شبیه Atolla به نظر می‌رسد که تنها در آب‌های عمیق زندگی می‌کند، به تازگی کشف شده است. شاخک‌های حساس و بلند این آبزی می‌تواند در شکار زئوپلانکتون بیولومینسانس به او کمک کند.

 

اژدهاماهی سیاه

این تصویر یک اژدهاماهی ماده را نشان می‌دهد که شکارچی فوق‌العاده‌ای است و ماهی‌های کوچک را شکار می‌کند. بر خلاف او نر این گونه دندان‌ها و سیستم گوارشی قدرتمندی ندارد و به نظر می‌رسد عمر کوتاهی داشته باشد.  

 

حلزون بی‌صدف دریایی

این نمونه که باید یک گونه تازه از حلزون بی‌صدف دریایی باشد، در عمق 1250 متری آب دیده شده است. کلارک می‌گوید: «این نمونه یکی از خویشاوندان نزدیک حلزون دریایی است که طی روند تکامل با کوچک و کوچکتر شدن صدف، آنرا از دست داده است».

 

مرجان و خرچنگ

در این تصویر مرجانی را می‌بینید که یکی از خویشاوندان نزدیک شقایق نعمان است و خرچنگی از بخش میانی بدن آن به بیرون می‌خزد. این مرجان زمانی درون صدف حلزونی که خانه سیار این خرچنگ بوده، شروع به رشد کرده و حالا که بزرگ شده تمام فضای این خانه را اشغال کرده و در حال حاضر خانه سیار خرچنگ به محل تأمین غذای مرجان نیز تبدیل شده است.  

 

خرچنگ چمباتمه‌زده نابینا

این خرچنگ چمباتمه‌زده اغلب در کنار قطعات چوبی که پس از شکستن کشتی‌ها سر از اعماق اقیانوس درآورده‌اند و در عمقی میان 700 تا 1200 متر دیده می‌شود.

 

اسفنج شیشه‌ای لانه‌زنبوری

این مرجان زیبا و شکننده که از جنس Farrea است و اسکلتی سیلیکونی دارد، در عمق 950 متری آب زندگی می‌کند و بخشی از زیست‌بوم کوه‌های دریایی را شکل می‌دهد. میگوی کوچکی که دارد در این شبکه اسفنجی خانه‌ای برای خودش درست می‌کند به خانواده میگوی روح تعلق دارد.  

 

بارناکل و باکتری‌ها

این بارناکل یا کشتی‌چسب با نام علمی Vulcanolepis osheaii در چندین کوه دریایی در بخش جنوبی منطقه کاوش کشف شده است. بدن این آبزی که در عمق 700 تا 1000 متری آب زندگی می‌کند از باکتری های گوگردخوار پوشیده شده است. این باکتری‌ها از گوگرد موجود در آبی که از گسل‌های گرمابی خارج می‌شود و آب اطراف استفاده کرده و غذای بارناکل را تأمین می‌کنند.

 

زبان‌ماهی

در اطراف کوه دریایی تانگاروا گونه جدیدی از این ماهی که از جنسSymphurus است، دیده شده است. هر دو چشم این ماهی هم مانند نمونه‌های دیگری از پهن‌ماهی‌ها در یک طرف بدن آن قرار دارد. این آبزی در اطراف کوه‌های دریایی فعال اقیانوس آرام غربی به وفور دیده می‌شود.

53273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام AE ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۶
  8 19
  اين همه مخلوقات روي زمين ! ملياردها دولار به فضاء فرستادند يك پشه اونجا هم كشف نشد!
 • نکته سنج IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۹
  6 1
  واقعا چقدر انسانها زندگی کردند ومردند این شگفتیهای دنیارو ندیدند ما فقط از خانه سر کار وبلعکس میرویم بعد می میریم بدون شناخت اعماق دریاها اسمان وزمین شاید از خود سوال کنید علت افرینش این موجودات کف اقیانوس چیست