یک دستکش جادوئی می‌تواند به علاقه‌مندان تنیس کمک کند که مثل ستاره‌های این ورزش صاحب سرویس‌های مرگبار شوند. اولین نمونه نیز بر اساس حرکات اندی موری، قهرمان طلایی المپیک 2012 لندن طراحی شده است.

علی رنجبران: اگر جزو علاقه مندان ورزش تنیس هستید، احتمالا بارها آرزو کرده‌اید که خودتان را جای یکی از مهم‌ترین ورزشکاران این رشته بگذارید. مثلا جای راجر فدرر و رافائل نادال و یا قدیم‌ترها بوریس بیکر و پیت سمپراس و می‌توانستید یکی از آن سرویس‌های کشنده وحشتناک را اجرا کنید. حالا اگر اهل تمرین و ورزش هستید، می‌توانید با کمک یک ابزار جدید شبیه اندی موری (Andy Murray قهرمان طلایی المپیک 2012) یا هر ستاره دیگری که آرزو دارید شده و سرویس‌های پر سرعت و غیر قابل مهار بزنید.
به گزارش تلگراف، این دستگاه جدید که ظاهرش کمی شبیه دستکش، بازو ند یا چیزی شبیه این‌هاست با بهره گرفتن از صفحات لرزشی و حسگرهای دقیق، ورزشکاران تنیس را راهنمایی می‌کند تا سرویس‌های درست و حسابی بزنند. البته آن‌ها نباید انتظار داشته باشند با پوشیدن این دستگاه یک روزه به رکورد 233 کیلومتر بر ساعت (64.7 متر بر ثانیه) اندی موری برسند، اما با تمرین زیاد هر چیزی ممکن است.
مهندسان انگلیسی که این دستگاه را ساخته‌اند، ادعا می‌کنند این وسیله پدیده حافظه عضلانی را در بدن تقویت می‌کند. حافظه عضلانی چیزی است که به ورزشکاران اجازه می‌دهد با تمرین زیاد، یک حرکت صحیح را بارها به درستی تکرار کنند، چیزی شبیه ضربه‌های آزاد فوتبال یا سرویس‌های سریع و لب خط تنیس. آن‌ها همچنین می‌گویند این دستگاه به شما اجازه می‌دهد که سرویس‌های هر ستاره تنیسی را که آرزو دارید به درستی تمرین و تکرار کنید. برای این کار کافی است الگوی حرکتی ستاره مورد نظر را که از قبل روی این دستگاه ثبت شده، بازخوانی کرده و به تمرین بپردازید.


بندیکت کاپینک، مهندس کالج سلطنتی لندن و سر مهندس تیم سازنده می‌گوید که این دستگاه در اصل برای افراد نابینا ساخته شده بود تا به آن‌ها شنا کردن را بیاموزد و سپس، تیم مهندسان آن را برای آموزش سرویس تنیس تغییر دادند. او می‌گوید: «مربی می‌تواند یک سری تمرین را به ورزشکار بدهد و دستگاه با حرکات لرزشی به او بگوید که کارش را درست انجام داده یا نه. این دستگاه به کسانی که دید خوبی ندارند، اجازه می‌دهد تکنیک‌ها را به درستی و به میزان کافی تمرین کنند. به این ترتیب این دستگاه را می‌شود برای شبیه‌سازی و آموزش حرکات هر تنیسور دیگری برنامه‌ریزی کرد. البته این وسیله فقط به تنیس و شنا محدود نمی‌شود. مثلا می‌توانیم حرکات گلف تایگر وودز را ثبت و روی دستگاه برنامه‌ریزی کنیم. این به این معناست که همه می‌توانند حرکات ورزشکاران موفق را تکرار و تمرین کنند.»
کاپینگ و تیمش یک پیش‌نمونه از این دستگاه را آماده کرده و نام آن را گوست (Ghost به معنی شبح) گذاشته‌اند، چون با پوشیدن آن شخص در تکرار حرکات ورزشی شبیه شبحی از ستاره دلخواهش می‌شود. در این دستکش مجموعه‌ای از حسگرها برای تشخیص پیچ و خم مفاصل افراد نصب شده است. تعدادی صفحات لرزان شبیه لرزاننده‌های موبایل به ورزشکار کمک می‌کنند الگوی صحیح تمرین را تکرار کنند.
کاپینگ و تیمش به کمک لیان داوسن (ورزشکار ماده سه گانه شنا) می‌خواهند این دستگاه را برای ورزشکاران نابینا آماده کنند. داوسن 35 ساله که در اصل یک فیزیوتراپیست است با وجود داشتن 10 درصد بینایی در ماده سه گانه شنا شرکت می‌کند. او می‌گوید: « تکرار درست تمرین حتی وقتی شما بینایی دارد دشوار است چه برسد به اینکه نبینید و ندانید چه چیزی را باید تکرار کنید. من فکر کنم این وسیله نه تنها برای ورزشکاران بلکه برای کسانی که مشکلات یادگیری هم دارند مفید باشد.»
5353

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام US ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۴
  5 2
  خیلی جالب بود ممنون از این خبر
  • بدون نام IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۵
   10 1
   جالب بود ولي بي فايده
 • بدون نام IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۵
  3 4
  از کجا میشه خریدش؟؟
 • احد NL ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
  0 3
  فوووووووووووووووووووووووووووووی!مگه میسه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟