رئیس کمیسیون بهداشت مجلس می گوید: این نگرانی برای بسیاری از روسای دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد که نتوانند حقوق آبان ماه کارکنان خود را پرداخت کنند.

محمد حسین نجاتی: بی پولی ادبیات مسئولان وزارت بهداشت را به ادبیاتی اقتصادی کرده است. کمبود اعتبارات برای اجرای طرح های سراسری مانند پزشک خانواده، تاثیرات اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بر سلامت، تحریم های بانکی و چالش واردات دارو و مواد اولیه، مطالبات بیمارستان های دولتی از بیمه گذاران و بی توجهی دولت به اعتبارات قانونی وزارت بهداشت مانند عدم پرداخت 6 هزار میلیارد بوجه مازاد وزارت بهداشت از سوی دولت، خرج و برج دست اندرکاران بهداشت و درمان را به هم زده است.

به این در و  آن در زدن مسئولان وزارت بهداشت برای دریافت مطالبات قانونی خود از دولت در شرایطی است که وزیر بهداشت و مسئولان این وزارت خانه دست به دامن مجلس شده اند و به طور غیر مستقیم خواستار افزایش فشار به دولت از طریق مجلسی ها برای دریافت مطالبات خود هستند. اینجا بخوانید.

از طرف دیگر، اوضاع نابسامان مالی در وزارت بهداشت به شکلی است که تورم موجود در بخش بهداشت و درمان بیش از سایر بخش هاست و وزیر بهداشت پیش از این هشدار داده بود: براساس گزارش بانک مرکزی و مرکز آمار ایران میزان تورم در بخش سلامت بیش از تورم موجود در جامعه است و در صورتی که کسری بودجه جبران نشود، روی کیفیت خدمات تاثیر می گذارد و کیفیت خدمات درمانی پایین می آید.


نگرانی روسای بیمارستان ها از ناتوانی در پرداخت حقوق آبان ماه
اوضاع در بیمارستان های دولتی اگر بدتر از مجموعه ستادی وزارت بهداشت نباشد، بهتر نیست. اوضاع مالی بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور به شکلی است که رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می گوید: "این نگرانی برای بسیاری از روسای دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد که نتوانند حقوق آبان ماه کارکنان خود را پرداخت کنند."

حسینعلی شهریاری در پاسخ به اینکه آیا دولت بودجه 6 هزارمیلیارد تومانی مصوب مجلس در حوزه سلامت را پرداخت کرده است یا خیر به سلامت نیوز می گوید: متاسفانه دولت بودجه اصلی وزارت بهداشت را پرداخت نکرده است و حتی یک ریال از بودجه 6 هزار میلیارد تومانی مصوب مجلس را نیز پرداخت نکرده است دولت تنها 55 درصد از بودجه اصلی را به وزارت بهداشت اختصاص داده است.

شهریاری می گوید: "مطمئن باشید وزارت بهداشت این مشکلات را در دولت مطرح می کند اما متاسفانه در دولت آقای احمدی نژاد وزرا در صورت هرگونه انتقاد باید با هیئت دولت خداحافظی کنند. این دولت تنها دولتی است که تحمل شنیدن حرف های کارشناسی را ندارد و فکرمی کند در تمام زمینه ها تخصص کافی دارد و احتیاجی به نظر کارشناسان ندارد و به همین دلیل این مشکلات بروز می کند."

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید می کند: ما باید واقعیت ها را به مردم بگوییم اما متاسفانه اشکالی که ما داریم این است که ادعا می کنیم فضای حوزه سلامت کشور آرام است و هیچ مشکلی وجود ندارد در حالی که اگر یکسری از مشکلات را به صورت شفاف و صادقانه با مردم در میان بگذاریم و از مردم کمک بخواهیم قطعا به کمک ما خواهند آمد. زمانی که با مردم شفاف نیستیم و اعلام می کنیم که هیچ مشکلی وجود ندارد مردم شکایت می کنند که پس مشکلات ما چیست؟.

 

در جدول زیر اظهارنظر های مسئولان بهداشت و درمان کشور در رابطه با کمبود اعتبارات و مشکلات ناشی از آن را بخوانید.

نام مسئول اظهار نظر
ایرج خسرونیا، رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران پیشگیری از بیماری‌ها، درمان و آموزش پزشکی از جمله وظایف وزارت بهداشت است که هر کدام از این وظایف نیاز به بودجه و اعتبارات خاص خود دارد. این اعتبارات از سوی وزارت بهداشت به دست مردم می رسد، اما زمانیکه دولت بودجه را پرداخت نمی‌کند، این وزارتخانه نیز مجبور می‌شود تا هزینه‌ها را از مردم بگیرد
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت بودجه امسال تملک دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت صفر است و هنوز هیچ گونه اعتبارات تملک به دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت پرداخت نشده است
مدیرکل بودجه و منابع وزارت بهداشت کسری بودجه وزارت بهداشت در بخش بهداشت و درمان فشار مضاعفی بر دو بخش آموزش و تحقیقات وارد کرده و وزارت بهداشت تنها توانسته است 3 درصد رشد در این بخش داشته باشد زیرا پرداخت تعهدات پرسنلی تعهدات فوری تر است که باید پرداخت شود
وزیر بهداشت براساس گزارش بانک مرکزی و مرکز آمار ایران میزان تورم در بخش سلامت بیش از تورم موجود در جامعه است و در صورتی که کسری بودجه جبران نشود، روی کیفیت خدمات تاثیر می گذارد و کیفیت خدمات درمانی پایین می آید
معاون درمان وزارت بهداشت اعتبار 6 میلیارد تومانی از هدفمندی یارانه‌ها گذاشته شد تا بتوانیم حمایت بیشتری از مردم داشته باشیم هرچند از مسیر پزشک خانواده در سطح اول مردم پولی نمی‌پردازند اما اجرایی شدن پزشک خانواده نیز منوط به تأمین اعتبار است
حمیدرضا عزیزی، نماینده مجلس بیمارستان‌های ما خصوصا بیمارستان‌های دولتی و مراکز پزشکی و پیرا پزشکی در معرض ورشکستگی هستند
شهاب الدین صدر رئیس سازمان نظام پزشکی بر اثر مشکلات فعلی از جمله واقعی نبودن تعرفه و برخورد غیرمسوولانه سازمان‌های بیمه‌گر، مشکلات ارزی، تحریم اقتصادی و عدم نظارت و … طی یکسال گذشته ده‌ها آزمایشگاه تشخیص طبی به مرز ورشکستگی رسیده‌اند

 

گسترش پزشک خانواده در کشور در انتظار تامین بودجه
از طرف دیگر برنامه سراسری وزارت بهداشت یعنی برنامه پزشک خانواده به بن بست کمبود اعتبارات خورده است.

در تازه ترین اظهار نظر ها معاون بهداشتی وزیر بهداشت، پشتیبانی مالی از دانشگاه‌های علوم پزشکی را به منظور گسترش برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در شهرها ضروری می داند و می گوید: وزارت بهداشت آمادگی خود را برای اجرای برنامه پزشک خانواده و توسعه آن به سراسر کشور اعلام کرده و در این زمینه منتظریم بودجه‌های مربوطه هر چه سریع‌تر تخصیص یابد. البته دولت در این باره تمهیداتی را اندیشیده است که باید عملیاتی شود.

معاون بهداشتی می افزاید: در حال حاضر پزشکان عمومی وجود دارند که به حرفه‌ای غیر از پزشکی مشغولند؛ با اجرای برنامه پزشک خانواده زمینه اشتغال این پزشکان هم فراهم می‌شود. به هیچ وجه قبول نداریم که برنامه پزشک خانواده باعث بیکاری پزشکان می‌شود.


بانک مرکزی ناتوان از اختصاص ارز به دارو و تجهیزات پزشکی
نوسانات نرخ ارز و تحریم های بانکی مشکلات وزارت بهداشت را دو چندان کرده است و کار را به جایی رسانده که وزیر بهداشت پیش از این عنوان کرده بود: برخی بانکها در اعطای ارز به شرکتهای دارویی همکاری نکردند. از بانک‌ها می‌خواهم تا همکاری لازم را داشته باشند و وقتی بانک مرکزی شرکت دارویی را برای گرفتن ارز معرفی می‌کند، ارز لازم را تامین کنند..

همزمان حسینعلی شهریاری می گوید: در اینکه ما در حوزه سلامت مشکلات جدی پیدا کرده ایم شکی نیست. متاسفانه امسال در زمینه ارز دارویی و تجهیزات پزشکی مشکلات جدی داشته ایم و بانک مرکزی نتوانسته است ارز مورد نیاز را برای تامین دارو و مواد اولیه و واردات تجهیزات پزشکی به موقع در اختیار حوزه سلامت بگذارد.

47237

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۷
    9 0
    سلامت مردم و معيشت مردم كه موضوعات مهمي نيستند! دعواهاي سياسي و هزينه براي آنها مهم است كه هميشه در حال انجام است! اگر عده اي مريض بشوند يا بميرند كه مهم نيست!