نه‌تنها تک‌همسری منحصر به ما انسان‌ها نیست، بلکه رفتارهایی مانند خیانت یا جداشدن جفت‌ها از یکدیگر در قلمرو حیوانات نیز دیده می‌شود. وفادارترین جفت‌ها را در این قلمرو کرکس‌ سیاه، پنگوئن‌ها و سگ آبی تشکیل می‌دهند.

محبوبه عمیدی: ما انسان‌ها در عشق ورزیدن و پای‌بندی به نظام خانواده تنها گونه زنده روی زمین نیستیم و از آن جالب‏تر، این‏که در کنار تک‌همسری، رفتارهایی مانند جدا شدن از یکدیگر، خیانت یکی از جفت‌ها یا تغییر رویه دادن همزمان با عوض شدن شرایط زندگی در حیوانات متعددی نیز دیده می‌شود. با این حال در مقایسه با برخی انسان‎‏ها، جانورانی وجود دارند که به مراتب به «تا مرگ ما را از یکدیگر جدا کند» وفادارترند و البته نمونه‌های دیگری هم روی زمین زندگی می‌کنند که تک‌همسری در آنها نتیجه خورده شدن یکی از زوج‌ها توسط دیگری است! در این گزارش تلاش کرده‌ایم شما را با تک‌همسری در تعداد معدودی از زوج‌های روی زمین بیشتر آشنا کنیم.

 

پنگوئن‌ امپراتور

پنگوئن‌‌های امپراتور با نام علمی Aptenodytes forsteri یکی از وفادارترین و فداکارترین زوج‌ها را در قلمرو حیوانات تشکیل می‌دهند. پنگوئن نر نزدیک به 2 ماه از تخمی که توسط زوج او گذاشته شده، مراقبت می‌کند تا پنگوئن ماده برای پیدا کردن غذا به دریا برود. البته اغلب این پیوند خانوادگی تنها در فصل جفتگیری و تولد جوجه پایدار می‌ماند. در دوره‌های آتی اگر یکی از زوج‌ها به کلونی برگردد، در ابتدا برای پیدا کردن زوج پیشین خود تلاش خواهد کرد و اگر این تلاش موفقیت‌آمیز نباشد زوج تازه‌ای را انتخاب خواهد کرد.

 

کرکس سیاه

این پرنده با نام علمی Coragyps atratusبه نام کرکس سیاه آمریکایی نیز شناخته می‌شود و آن را باید سمبل وفاداری و تک‌همسری در میان پرندگان دانست. این کرکس‌ها که ممکن است از لاشه همنوعان خود نیز تغذیه کنند، هرگز به زوجی که تمام عمر را با او سپری خواهد کرد، خیانت نمی‌کنند. این پرندگان نه‌چندان محبوب وظیفه 24 ساعته نگهداری از جوجه‌ها را نیز به خوبی با یکدیگر شریک می‌شوند.

 

سمندر پشت‌قرمز

هر سال تابستان تنها یک‌سوم از جمعیت سمندرهای پشت‌قرمز با نام علمی Plethodon cinereusجفت‌گیری می‌کنند. با اینکه این پدیده در میان دوزیستان به‌ندرت دیده می‌شود؛ اما در میان این گروه اندک زوجی که به دیگری خیانت کند اغلب با برخورد خشن و تهدیدآمیز مواجه خواهد شد. جفت نر اگر حضور یک نر دیگر را که می‌تواند رقیبی بالقوه برای او محسوب شود، احساس کند برخورد تهدیدآمیزی با سمندر ماده خواهد داشت یا او را گاز می‌گیرد. جفت ماده‌ای که مورد بی‌وفایی قرار گرفته نیز از این قاعده مستثنی نیست و ضربات متعددی را به تنه و دم سمندر نر وارد خواهد کرد.

 

اسب دریایی

محققان تنها بر روی تعداد انگشت‌شماری از گونه‌های اسب دریایی تحقیق کرده‌اند؛ اما اغلب پژوهش‌های کنونی تک‌همسری را در میان اسب‌های دریایی تأیید می‌کند. اسب دریایی ماده پس از لقاح تخم‌ها را به اسب دریایی نر خواهد سپرد تا آنها را تا زمان تولد فرزاندن خود درون فضای کیسه‌مانندی همراه خود حمل کند. به نظر می‌رسد هر نر در هر فصل باروری تنها تخم‌های یک ماده را حمل می‌کند و سرتاسر این فصل و احتمالا پس از آن را با جفت خود سپری خواهد کرد.

 

میمون‌ها

گروهی ازمیمون‌های ساکن آمریکایی جنوبی که از جنس Callicebusهستند، از جدا شدن از همنوعان خود بیزار هستند و در اغلب موارد آنها را در حالی می‌بینیم که مشغول نوازش اعضای خانواده خود هستند یا دست آنها را در دست دارند.بسیاری از این جفت‌ها پس از از دست دادن جفت دیگر به سراغ میمون‌های دیگر گروه می‌روند.

 

گرگ‌ خاکستری

گرگ‌های خاکستری که با نام علمی Canis lupusشناخته می‌شوند، اغلب درگروه‌هایی زندگی می‌کنند که توسط یک جفت رهبری می‌شوند و اعضای دیگر گروه را چندین نسل از فرزندان و خویشاوندان نزدیک آنها تشکیل می‌دهند. پیش از این گمان می‌شد این جفت تا پایان عمر به یکدیگر وفادار هستند؛ اما بررسی‌هایی که در پارک ملی یلوستون انجام شده، نشان می‌دهد اغلب گرگ نر، گرگ‌های ماده دیگری را نیز برای جفتگیری انتخاب می‌کند و باعث رقابت در میان اعضای گروه می‌شود.

 

سگ‌های آبی

سگ‌های آبی والدین فداکاری هستند و تمام عمر با فرزندان خود در خانه‌ای که ساخته‌اند، زندگی می‌کنند. البته تحقیقات تازه نشان می‌دهد وجود زوج‌های متعدد دیگر در کنار آنها می‌تواند شرایط را برای وفادار ماندن به خانواده برای سگ‌های آبی دشوار کند.

 

بیوه قهوه‌ای

تک‌همسری در عنکبوت‌های بیوه قهوه‌ای تنها برای ماده‌ها اختیاری است. آنها جفت نر خود را در حین جفت‌گیری می‌خورند و شانسی برای یک انتخاب دیگر به او نخواهند داد.

 53273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • بدون نام US ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۸
  90 6
  قابل توجه برخي از انسانها
  • بدون نام EU ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۷
   15 1
   دقیقا
 • بی نام A1 ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۶
  12 3
  دلم به حال عنکبوتهای نر سوخت خدائی
 • بی نام A1 ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۳
  5 4
  تصویر سگهای آبی چه با احساس و قشنگه.
 • غزال A1 ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۷
  6 10
  کار درست رو عنکبوت ماده میکنه!! چون فقط همینطوری میشه کاری کرد که آقایون خیانت نکنن :دی
 • بهناز A1 ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۴
  1 3
  چرا قوها تو این لیست نیستن پس؟