«نائوکی هیاکوتا» نویسنده مشهور ژاپنی با سفر به ایران و نویسندگان ایرانی دیدار داشت و به باغ موزه دفاع مقدس، گلزار شهدای آبادان، اسکله‌های آبادان و ... دیدن کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نویسنده ژاپنی «نائوکی هیاکوتا» که به همراه ناشر کتابهایش به ایران سفر کرده بود در سفری به ابادان با آقای ماثانی یکی از کسانی که در زمان ورود نفتکش ژاپنی به بندر آبادان ، ناظر ماجرا بوده و از احساسات مردم آبادان در ان روز و قربانی کردن گوسفند حکایت ها داشت، ملاقات کرد.

اودر این سفر با روایتگری مکی یازع نویسنده کتاب «بچه های کفیشه» از اسکله های ابادان که محل پهلوگیری کشتی« نیشومارو» ، پالایشگاه ، باغ موزه دفاع مقدس و گلزار شهدا ابادان دیدن کرده و از نزدیک با ماجراهای صدسال اخیر این شهر ازجمله حماسه مردم آبادان در یک سال محاصره شهرشان و هشت سال دفاع مقدس آشنا و سپس در یک برنامه زنده در سیمای این شهر شرکت که در آن از این همه محبت گرم مردم ایران تشکر کرد. و همچنین از تاثیر شدید نظاره بی واسطه مظلومیت مردم آبادان واز کشته شدن زنان و کودکان بیگناه در هنگام جنگ بر خود بصورت مفصل صحبت کرد .

از نکات جالب ، ادای احترام عمیق به شیوه ژاپنی به نماد تجسمی شهدای سینما رکس در گلزار شهدای ابادان بود که توسط وی و هیئت همراه صورت گرفت.

این نویسنده درآخرین روز سفر به ایران و پس از بازگشت ازسفر سیاحتی اصفهان ،در جلسه ای با حضور هیئت همراه و محسن مومنی شریف ریاست حوزه هنری ، مرتضی سرهنگی مسئول دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه و حبیب احمدزاده نویسنده و مستندساز شرکت کرد که از دستاوردهای آن اعلام آمادگی و هماهنگی قطعی برای چاپ کتابهای ایرانی به زبان ژاپنی توسط نشر معروف و خصوصی «کودانشا» در ژاپن بود.
عکس‌ها: مرتضی دهداری

57۲۴۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =