پنج راهکار بسیار ساده برای اینکه زندگی شادتری داشته باشید

خوشبختی و خوشحالی برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد، اما تحقیقات فزاینده‌ای نشان می‌دهد که لبخند به لب داشتن و به طور داشتن یک زندگی آسوده و آرام، در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ و میر به علل مختلف مؤثر است.

الهه جعفرزاده: به گفته کارشناسان عادات روزانه‌ای وجود دارند که ممکن است علاوه بر ارتقای سلامت جسمی، در داشتن یک زندگی شادتر به شما کمک کنند. در ادامه برخی از این عادات ذکر شده‌اند:

تحرک داشته باشید

انجام ورزش و فعالیت فیزیکی برای عده‌ای آنقدرها هم راحت و خوشحال‌کننده نیست، اما مطالعات نشان می‌دهد افرادی که در طی روز، حتی برای چند دقیقه، بیشتر حرکت می‌کنند و جسم خود را فعال نگه می‌دارند، احساس شادی بیشتری را تجربه می‌کنند و عمر طولانی‌تری خواهند داشت.

هنگامی که بدن درگیر فعالیت فیزیکی می‌شود، مغز هورمون‌هایی (از جمله دوپامین، سروتونین، اندورفین و اندوکانابینوئیدها) را آزاد می‌کند که استرس را از بین می‌برد، خلق و خو را بهبود می‌بخشد و به خواب بهتر کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش به‌صورت گروهی می‌تواند به پیوند اجتماعی و افزایش انگیزه کمک کند و احساسات خوب را در فرد به وجود آورد.

توصیه می‌شود هر هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی هوازی با شدت متوسط یا حداقل ۷۵ دقیقه فعالیت شدید بدنی داشته باشید.

پنج راهکار بسیار ساده برای اینکه زندگی شادتری داشته باشید

هشیار باشید

هوشیار بودن یعنی رها کردن استرس ناشی از رویدادهای گذشته یا آینده. بودن در زمان حال به مغز شما امکان می‌دهد نشخوارهای ذهنی را متوقف کند و هورمون‌های استرس را کاهش دهد. زمانی را برای استراحت دادن به مغز اختصاص دهید؛ بسیاری از مردم گمان می‌کنند که منظور از ذهن‌آگاهی همان مدیتیشن است، اما این مفهوم (ذهن‌آگاهی) برای افراد مختلف می‌تواند به اشکال گوناگونی معنا شود؛ معانی مختلفی همچون خواب، مراقبه، خلوت کردن با خود و... . ذهن‌آگاهی، راهی برای نظم بخشیدن به ذهن است.

فضایی شاد ایجاد کنید

تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد محیط زیست ما یک عامل کلیدی در سلامت ماست. هر روز کاری برای محیط زندگی خود انجام دهید که باعث ایجاد و حفظ شادی شود. کارهای ساده‌ای چون نظافت خانه یا محل کار. در برخی موارد نیز با تعیین حد و مرز برای جلوگیری از وارد کردن استرس افراد سمی به خانه یا محیط کار می‌توان در ایجاد یک فضای شاد و سالم گام برداشت.

قدردان باشید

در زندگی اتفاقات خوبی رخ می‌دهند و به شما کمک می‌کنند که وجه تمایزی بین لحظات خوب و بد زندگی قائل شوید و به جای اینکه روی نداشته‌هایتان تمرکز کنید، روی چیزهایی که دارید تمرکز کنید.

برای این کار کافی است فهرست کوتاهی از مواردی که باید هر روز بابت آنها شکرگزار باشید تهیه کنید یا برای کسی نامه تشکر بنویسید و سپس خودتان نامه را برای او بخوانید و از این حس خوب لذت ببرید.

پنج راهکار بسیار ساده برای اینکه زندگی شادتری داشته باشید

سبزیجات بیشتری بخورید

مطمئن شوید که میوه و سبزیجات کافی مصرف می‌کنید؛ این مسئله نقش مهمی در حفظ سلامت قلب و عروق دارد. افزون بر این، مصرف سبزیجات در داشتن یک روحیه شاد و سالم مؤثر است؛ تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که بیش از سه وعده میوه و سبزیجات در روز می‌خورند نسبت به افرادی که این کار را نمی‌کنند، شادتر هستند.

منبع: healthday

۴۷۲۳۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1744535

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =