ترکیب مواد ضدعفونی کننده آب استخرهای سرپوشیده با عرق،‌ ادرار و سایر مواد زیستی،‌ باعث تولید ماده‌ای بسیار حساسیت‌زا می‌شود که می‌تواند به بافت ریه کودکان آسیب برساند و آن‌ها را به آسم مبتلا کند.

بهنوش خرم‌روز:‌ اگر در خانواده خود سابقه ابتلا به بیماری آسم دارید،‌ بهتر است برای حفظ سلامتی کودکانتان،‌ به آن‌ها اجازه شنا در استخرهای سرپوشیده را ندهید،‌ چون این محیط‌ها خطر ابتلا به آسم را در آن‌ها افزایش می‌دهد.

به گزارش ای.اف.پی، محققین آژانس علوم محیطی فدرال آلمان اعلام کرده‌اند که خطر بالقوه این محیط‌ها در ماده‌ای به نام تریکلراید نیتروژن که تری‌کلرامین هم نامیده می‌شود،‌ نهفته است. این ماده می‌تواند بعد از ضدعفونی کردن آب استخر، در نتیجه ترکیب مواد ضدعفونی‌کننده با ادرار، عرق یا سایر مواد زیستی به وجود بیاید.

البته هنوز مطالعات در مرحله‌ای نیست که به طور قطع اعلام شود که این ماده به بافت ریه‌ها آسیب می‌زند و به طور قطع به بیماری آسم در کودکان کم‌سن منجر می‌شود. اما به والدینی که کودکان زیر 2 سال دارند و در خانواده سابقه ابتلا به آسم هم دارند،‌ شدیدا توصیه می‌شود که تا مشخص شدن نهایی نتایج مطالعات، کودکان خود را از استخرها دور نگه دارند.

یکی از محققین در این باره می‌گوید: «شنا برای سلامتی بزرگسالان وکودکان مفید است. برای این که بتوانیم از این فایده بهره ببریم،‌ همه باید بهداشت را رعایت کنند و قبل از شنا حتما دوش بگیرند تا چنین خطراتی برای کودکان به وجود نیاید.»

آْسم از بیماری‌هایی است که روز به روز در جهان در حال گسترش است. اغلب انگشت اتهام به سمت چاقی،‌ عوامل ژنتیکی،‌ سیگار، وزن کم هنگام تولد، آلودگی هوا، گرد و غبار خانگی و سایر عوامل حساسیت‌زا است. همچنین هیجان‌های شدید و آب و هوا می‌توانند تشدیدکننده آسم باشند. اما واقعیت این است که ما هنوز بسیاری از عوامل واقعی آسم را نمی‌شناسیم. آب استخرهای سرپوشیده،‌ یکی از مظنونین تازه است که ظاهرا مدارک کافی هم علیه آن وجود دارد.

50172

کد خبر 123573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =