ماجرای ساخت‌وساز مجاور کلیسای تاریخی مارسرگیز چیست؟

مدتیست در شبکه‌های اجتماعی تصاویری مبنی بر «ساخت‌وساز غیرمجاز در مجاور یک کلیسای تاریخی مارسرگیز در شهر ارومیه» منتشر می‌شود و در این خصوص فرماندار ارومیه از صدور دستور توقف این ساخت‌وساز خبرداد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، روستای جانویسله و حاشیه کوه سیر "سیرداغی" مدت‌هاست تبدیل به منطقه‌ای با انبوهی از ساخت‌وسازهای بلندمرتبه‌سازی شده بطوریکه بعد از ابتدای جاده بند، این منطقه بکر گردشگری به عنوان دومین ریه شهر کم‌کم از حال خود خارج می‌شود.

طی چند روز گذشته، تصاویری در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر «ساخت‌وساز غیرمجاز در مجاور یک کلیسای تاریخی شهر ارومیه» در حال انتشار است آن‌هم در محلی که قرار بوده جاده سلامتی باشد و در دامنه سیرداغی این شهر، گردشگران از طبیعت زیبا استفاده کنند.

ساخت و ساز غیر مجاز
«ساخت‌وساز غیرمجاز در مجاور یک کلیسای تاریخی شهر ارومیه» | عکس: کانال‌های تلگرامی

تعطیل شدن ساخت تله‌کابین | بلندمرتبه سازی در جاده منتهی به سیرداغی بلای جای گردشگری

درحالی که سیرداغی ارومیه یکی از بهترین مناطق ارومیه برای جذب گردشگران بالاخص کوهنوردان بدلیل وجود آب‌وهوای خاص و تمیز است، مدت‌های مدیدیست برخلاف بی‌توجهی مسئولین مرتبط از جمله فرمانداری ارومیه، میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌غربی، منابع طبیعی استان، بخشداری و ...، این منطقه در حال تبدیل شدن به محله‌ای شلوغ از نظر ساخت‌وسازها و بلندمرتبه سازی شده و هیچ نهادی، تلاشی برای ممانعت از این رویه و نابودی یکی دیگر از ریه‌های شهر ارومیه همچون "ابتدای روستای بند" ندارد.

از طرفی پروژه ۲۰ ساله تله‌کابین که قرار بود از سیرداغی آغاز شود بدلیل عدم همراهی نهادهای دولتی برای کاهش بروکراسی و همچنین ناامیدی سرمایه‌گذاران، اکنون تعطیل و به حال خود رها شده و گردشگری منطقه عملا به هیچ تبدیل شده است.

تله‌کابیه به حال خود رها شده ارومیه
تله‌کابیه به حال خود رها شده ارومیه

خبر فرماندار: دستور توقف ساخت‌وساز اطراف کلیسای مارسرگیز صادر شد / رد غیرمجاز بودن ساخت‌وساز

علیرضا ملامحمدی‌زاده فرماندار ارومیه به خبرنگار ایرنا گفت: اداره‌کل میراث‌فرهنگی با وجود امضای صورتجلسه "نبود منع قانونی" برای احداث این ساختمان در ۲۶ شهریور سال جاری، دیروز خواستار توقف عملیات و رسیدگی کارشناسان رسمی دادگستری شد.
وی با رد غیرمجاز بودن ساخت‌وساز اطراف این کلیسا افزود: طبق بررسی‌های انجام شده ساختمان مذکور دارای سند و پروانه ساختمانی است و نمی‌توان از آن به عنوان ساخت‌وساز غیرمجاز یاد کرد ضمن اینکه روستای «سیر» که کلیسای «مارسرگیز» در آن واقع است کمتر از ۲۰ خانوار جمعیت دارد و با توجه به اینکه در روستاهای زیر ۲۰ خانوار طرح هادی اجرا نمی‌شود و بنیاد مسکن و میراث فرهنگی نسبت به استعلام برای ساخت‌وساز اقدام می‌کنند.
وی با اشاره به حساسیت‌های ایجاد شده در شبکه‌های اجتماعی در رابطه با ساخت یک ساختمان مسکونی در مجاور کلیسای «مارسرگیز» در ارومیه گفت: با پیگیری‌های استاندار آذربایجان غربی، شخصا به همراه سرپرست امور عمرانی استانداری و مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در محل حضور یافتیم تا موضوع را بررسی کنیم.
فرماندار ارومیه اضافه کرد: در مجوز اولیه اداره‌کل میراث به سقف محدودیت ارتفاع این ساختمان توجهی نشده بود که با پیگیری‌های انجام شده، اداره‌کل میراث فرهنگی نسبت به اصلاح مجوز خود اقدام کرد و میزان ارتفاع حداکثری این ساختمان را مشخص کرد.
وی با بیان اینکه نباید ارتفاع این ساختمان از ارتفاع کلیسا بیشتر باشد، گفت: هم‌اکنون ارتفاع این ساختمان ۵.۵۸ متر گزارش شده که مجوز قانونی نهایی برای آن تا ارتفاع ۶ متر صادر شده است و ۴۲ سانتی‌متر تا ارتفاع نهایی فاصله دارد.
وی بیان کرد: بخشداری پیش‌تر دستور توقف موقت این ساخت‌وساز را صادر کرد ولی به دلیل نبود هیچ منع قانونی و پیگیری قضایی مالک ساختمان، احداث این ساختمان در مجاورت کلیسای روستای «سیر» دوباره از سر گرفته شده بود.
ملامحمدی‌زاده با تاکید بر اینکه به اداره‌کل میراث فرهنگی استان اعلام شده تا از صدور هرگونه مجوز ساخت‌وساز دیگر در این منطقه گردشگری خودداری کند، افزود: با یک برنامه‌ریزی کارشناسانه در تلاش برای بهبود وضعیت منطقه هستیم.

46

کد خبر 1302743

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =