۲ نفر
۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۱

نشان از جاودانگی

محمدحسین معزی
نشان از جاودانگی

در آستانه اربعین شهادت حضرت سیدالشهداء(ع) چشم ها به مسیر پیاده روی از نجف تا کربلا دوخته شده است.

جمعیت مشتاقانه , رنج پیاده سیر نمودن مسیر را می چشند و میزبانان تلاش می کنند این خستگی ها را بزدایند و سفره معرفت و مهربانی خود را بر سر راه زائران بگسترانند. می خواهند خود را به سرزمینی برسانند که زائران زمین و آسمان , در قطعه ای مشخص , ندای لبیکی را که در زمان خویش پاسخ نشنید را , پاسخ دهند. حزن و اندوه , صورت ظاهر این حرکت و فهم و شعور , بنیان آن است. براستی این طی طریق , نماد چیست و چگونه دیده می شود؟

۱. تکرار
باید پرسید راهپیمایی اربعین , تکرار ملال آوری است یا نشاط بخش و انگیزه ساز؟ این تجمع هر ساله را می توان عملی تکراری و حتی ملال آور و خسته کننده پنداشت و تحلیل کرد. تکرار از سر سنت و سیره , از روی عادت و تقلید, از نوع جوزدگی , از مثال نیاز و احتیاج و یا شبیه اینها قابل دقت و بررسی است.
هر تکراری ملال آور نیست و خستگی نیز به همراه ندارد.بسیاری ازتکرارها , نیاز حیات است و انسان و محیط زندگی او زنده به آن تکرارهاست. نوشدن طبیعت و جان گرفتن هرساله در بهار آن, سنت های تکراری و حتی روزمره زندگی انسانی و دهها امر دیگر از این قبیلند. تکرار اگر موجب نشاط جسم و جان شد, کسالت و خستگی را به کنار می گذارد و تلاش برای آن دیگر رنج آور نخواهد بود.

۲. ادای وظیفه
طبع انسان سالم , فرد وظیفه شناس و سپاسگزار را می ستاید و او را گرامی می دارد. تربیت دینی هم بر وظیفه شناسی و قدر شناسی تاکید می کند. گذاردن حق , ستوده و نیک است. این راهپیمایی  هرساله , خواه از سنخ ادای وظیفه نسبت به شخص حضرت سیدالشداء (ع) و اصحابش باشد,خواه نسبت به فرهنگ و شعار و پیام عاشورا باشد, وخواه از نسبت به قیامی که تجدید کننده حیات اسلام بود , باشد, امری است که هم عقل آنرا می شناسد و هم احساس.
جمعی خود را به مسیری می رسانند و در این راه با یادآوری یک حرکت تاریخی , پیام و شعار و فرهنگ و افراد موثر آن تحرک را می ستایند. راهپیمایی اربعین، ادای وظیفه به تحرک تاریخی عاشوراست.

۳. غیرت دینی
غیرت را در اصطلاح به تلاش برای حفظ امر یا شئ دارای ارزش , تعبیر کرده اند و غیور را تلاشگر این عرصه می نامند. راهپیمایی اربعین در راستای محافظت از گوهر جان نثاری برای زنده نگهداشتن مکتب اسلام است؟ و آیا اساسا برای محافظت از این مهم, چنین عملی نیاز است؟ و یا این امر اساسی , نیاز به این گونه محافظت دارد؟
جوهره دین به همراهی دین داران , بروز پیدا می کند, و متدینین ثمره ترویج و نشر این مفاهیم هستند. صرف آگاهی به مفاهیم دینی , هدف نهایی دین نیست, خروجی تلاش دینی, ضمن آشنایی و معرفت, توانمندسازی مخاطب برای فهم و عمل و حفظ و نشر است.
راهپیمایی اربعین , قدمی غیورانه برای حفظ و نشر و ترویج قیام غیرتمندانه حضرت سیدالشهداء(ع)برای زنده نگهداشتن مکتب اسلام است.

از این دست نشانه ها برای تحلیل این شور هرساله(راهپیمایی اربعین)بسیار می توان شمرد. اما به راستی این راهپیمایی هم تکرار است و هم ادای وظیفه و قدرشناسی و هم غیرت دینی. این شور و هیجان آگاهانه در هر سال در موسم اربعین حسینی یادآور مظلومیت, شجاعت , رشادت, غیرت, ایثار, جان نثاری, پذبرش معنی و معنویت , حق مداری, ظلم ستیزی و .... است.
... و تمام این امور، نشان از ماندگاری و جاودانگی است.

* مدیر حوزه علمیه امام حسن مجتبی(ع)

کد خبر 1308496

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =