۱۶۲ نفر
۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
صاحب سرمایه‌ای عظیم که تکرار شدنی نیست

برای پاسداشت مکتوب دکتر محمود گلزاری، استاد و روانشناس پیشکسوت در گروه نخبگان خبرآنلاین

سابقه آشنایی ما با دکتر محمود گلزاری برمی گردد به دهه شصت، زمانی که اوسردبیر رشد معلم بود و من سردبیر رشد جوان. تصویری که همواره از او در ذهن من هست، کار و تلاش جدی و خستگی ناپذیر است. یا سه محور تعلیم , تعلم و مشاوره ؛ و این هر سه در چارچوب نظم و انظباتی مثال زدنی.

در آن سالها در رشته ای که او کار می کرد تعلیم دیدن و یاد گرفتن مسیری هموار و پا خورده نبود. با مشقت، جستجو، کشف و استخراج توام بود. مسیری روشن و مشخص، پیش‌رو نبود که رونده، آن را تند یا کند طی کند و به مقصد برسد. سیمای مبهمی از مقصد، قابل تصور بود. ولی راه رسیدن به آن ابتدا باید ساخته و بعد طی می‌شد؛ و در این راه، فراز و فرودها و کوه‌ها و دره‌ها موانع و مضیقه‌ها و پرتگاه‌ها و لغزشگاه‌ها و آزمون و خطاها کم نبود.

کسی مثل او که روان شناسی را با مبانی غربی آن در دانشگاه آموخته بود، باید با همت و تلاش و پیشتکار و وسواسی خستگی ناپذیر منابع مهجور و خاک خورده دینی را در این عرصه می‌کاوید و دریافت های پیشین خود را با یافته‌های جدید محک می زد و این هر دو را در بوته عمل می آزمود.

او و کاوشگران انگشت شماری چون او، در یک دست، آخرین یافته های علمی بشر در عرصه روان‌شناسی را داشتند و در دست دیگرمبانی و منابع دینی در این زمینه را و این هر دو را باید در عرصه عمل و تجربه می آزمودند؛ و برای برداشتن هر قدم باید از استحکام جای پا مطمئن می‌شدند. سپس به بررسی همه تبعات و جوانب می پرداختند و آنگاه محصول و ماحصل این همه را در اختیار رهروان پشت‌سر قرار می دادند. چه در فضای آموزشی و دانشگاهی و چه در قالب کتاب و مقاله .

دکتر محمود گلزاری اکنون بعد از چهار دهه صاحب سرمایه ای به این عظمت است. نه شخصیت هایی از این دست، تکرار شدنی هستند و نه شرایط و موقعیت هایی که در تکوین و شکل گیری آنها نقش داشتند.

خدا کند که قدرشان شناخته شود وحقی که بر گردن این ملت و مملکت دارند دانسته و فهمیده. خداوند به این عزیز طول عمر با عزت مرحمت فرماید و سایه اش را بر سر تلاشگران این عرصه مستدام بدارد. 

پاسداشت مکتوب دکتر محمود گلزاری در گروه نخبگان خبرآنلاین

کد خبر 1320608

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =