۰ نفر
۸ اسفند ۱۳۸۹ - ۰۳:۳۶

برخلاف آن‌چه اغلب ما دوست داریم باور کنیم،‌ در عرق انسان مواد فرار فراوانی وجود دارد که باعث می‌شود انسان در بین حیوانات،‌ لقب بدبوترین را داشته باشد. همین بوی بد پشه‌های ناقل مالاریا را جذب می‌کند

بهنوش خرم‌روز:‌ فکر می‌کنید بوی بدن انسان، ‌در بین موجودات دیگر چه رتبه‌ای را دارد؟ شاید شما هم جز آن دسته افرادی باشید که با شنیدن این جمله زیاد تعجب نکنید:  بویی که حاصل از تعرق پوستی بدن انسان است، از بدبوترین بوهای بدن در بین موجودات زنده روی زمین است!

به گزارش دیسکاوری، بوی تند بدن عرق‌کرده یک انسان بزرگسال در قلمرو جانوران منحصر به فرد است. یکی از دلایل این مسئله این است که تقریبا ما در تمام قسمت‌های پوست بدن تعریق داریم و همزمان با بوی عرق ما،‌ موجودات دیگری که روی پوست ما زندگی می‌کنند هم از خود بویی متساعد می‌کنند که به بوی بدن ما اضافه می‌شود.

به گفته محققین،‌ بوی منحصر به فرد بدن انسان دست کم دو نوع پشه را جذب می‌کند. بنابراین فهمیدن این که چه چیزی در عرق انسان وجود دارد که حشرات را جذب می‌کند،‌ ممکن است در آینده به پیشگیری از انتقال بیماری‌هایی مانند مالاریا و تب زرد کمک نماید.

روی پوست ما، ‌موجودات ریزی زندگی می‌کنند که از مواد موجود روی پوست و درون عرق، ‌برای متابولیسم خودشان استفاده می‌کنند. این موجودات ریز یا میکروارگانیسم‌ها، مواد غیرفرار را به مواد فرار  تبدیل می‌کنند.

رنیت اسمالگنگ از دانشگاه ویگنینگن به اتفاق همکارانش در مطالعه تازه خود،‌ ساختار شیمیایی عرق بدن انسان را مورد بررسی قرار داده است. آن‌ها بر این باورند که مواد فرار مرتبط با عرق از مهم‌ترین جذب‌کننده‌های حشرات ناقل بیماری‌های خطرناک هستند. 

اما عرق بدن انسان از چه موادی تشکیل شده است؟ در واقع عرق بدن ترکیبی است از دی‌اکسید کربن، آمونیاک، اسید لاکتیک و هفت اسید کربوکسیلیک دیگر که همین هفت تا، بوی عرق را به وجود می‌آورند. به گفته محققین بوی این مواد خیلی برای پشه‌ها جذاب است.

البته ما دلمان نمی‌خواهد که در قلمرو حیوانات، لقب بدبوترین را داشته باشیم و خیلی دوست داریم که این لقب را به موجود دیگری بدهیم، اما مطالعات پیشین همه نشان داده‌اند که پرنده‌ها و سایر پستانداران، کم‌تر از ما مواد فرار در عرق خود دارند و به همین دلیل هم عرق بدن آن‌ها به اندازه عرق بدن انسان بو ندارد. برای مثال، محققین لابه‌لای پرهای مرغ یا بین موهای زرافه فقط  چند اسید کربولیک پیدا کردند.

در مطالعه جدید،‌ محققین،‌ مقدار فعالیت،‌ توزیع و میزان ترشح غدد پوستی را بین انسان و سایر نخستی‌ها مقایسه کردند. بر اساس این بررسی‌ها‌‌، اگرتوزیع غدد را در نظر بگیریم، بوی بدن انسان باید بیشتر شبیه به بوی بدن شامپانزه‌ها و گوریل‌ها باشد. اما عرق آن‌ها با ما فرق دارد:‌ در عرق گوریل‌ها و شامپانزه‌ها میزان زیادی روغن وجود دارد که احتمالا برای حفظ  موهای روی پوستشان است. اما از بدن انسان بزرگسال دائما آب،‌ پروتئین، آمینو اسیدها،‌ اوره، آمونیاک، اسید لاکتیک و نمک‌های مخصوص دفع می‌شود که اغلب این مواد فاسد می‌شوند. در دوران بلوغ غدد ترشح‌کننده این مواد می‌رسند و منبع تجمع باکتری‌ها می‌شوند. برای همین بوی بدن کودکان تند نیست. اما پشه‌های بدسلیقه به عرق شیرین‌تر نوزادان و کودکان علاقه کمی دارند و بوی بدن بزرگ‌ترها را ترجیح می‌دهند!

البته بوی بدن انسان با بلوغ جنسی و انتخاب همسر هم مرتبط است. دانشمندان معتقدند ما انسان‌ها حتی می‌توانیم فقط از روی بوی دست،‌ بوی بدن خود را شناسایی کنیم.

به علاوه برخلاف باورهای پیشین،‌ بوی بدن مردها تندتر یا شدیدتر از زن‌ها نیست،‌ چون میزان مواد بودار در عرق زن و مرد مساوی است و اگر می‌بینید مردها بیشتر عرق می‌کنند،‌ بدانید که احتمالا فقط آب بیشتری دفع می‌کنند.

مطالعات نشان می‌دهند که پشه‌ها و حشراتی هستند که جذب دی‌اکسید کربن می‌شوند. برخی از آن‌ها به خاطر دی‌اکسید کربن موجود در بازدم به سراغ انسان می‌آیند و بسیاری از حشره‌هایی که خون می‌مکند، ‌جذب مواد بودار عرق می‌شوند.

شاید مطالعات آینده بتوانند ما را از شر موادی در عرق بدن که حشره‌های خون‌خوار را به سمتمان می‌کشند نجات بدهند. به علاوه شاید بتوان از بوی عرق بدن انسان برای جذب پشه‌ها به سایر موجودات و در نتیجه انجام مطالعات بیشتر بدون قربانیان انسانی استفاده کرد.   

50172

 

کد خبر 133076

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • منوچهری GB ۱۱:۴۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۸
  0 1
  درود بر شما خبر جالب و مفیدی اگه میشه از این خبر ها که علمی اند و ودر زندگی ما کاربرد دارن بیشتر کار کنید
 • nastaran GB ۲۲:۱۴ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۸
  0 0
  very good thanks alot
 • راستی GB ۲۰:۵۷ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۹
  0 0
  تشکر بابت مطالبی که همگام با خبرگزاری های بزرگ جهان روی سایت میذارید