۰ نفر
۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۶
کشوری عجیب که روی آب، سوار است! +تصاویر

همواره کشورهای آسیایی در عرصه گردشگری جهش های چشمگیری را در سال های اخیر شاهد بوده‌اند و توانسته‌اند به یکی از قطب های گردشگری بدل شوند. یکی از کشور هایی که همواره در سال های اخیر توانسته است انقلابی در صنعت گردشگری خود ایجاد نماید، کشور سریلانکا است.

در این مطلب سعی داریم شما را با تفریحات و کارهایی که می‌توانید در شهر کلمبو، یکی از شهر های مهم و توریستی سریلانکا، انجام دهید، آشنا نماییم. البته می‌توانید برای سفر به این شهر از تورهای کلمبو نیز استفاده کنید.

با لست سکند همراه باشید!

کلمبو کجاست؟

کلمبو بزرگ ‌ترین شهر و پایتخت تجاری سریلانکا است. ابن بطوطه، جهانگرد معروف، در قرن چهاردهم از جزیره سریلانکا دیدن کرده بود که با نام کلانپو از این بندر یاد کرده است. جهانگردان پرتغالی در قرن شانزدهم میلادی پا به جزیره سریلانکا گذاشتند و نیروهای هلندی در قرن هفدهم و نیروهای بریتانیایی در اواخر قرن هجدهم کلمبو را تسخیر کردند. نام «کلمبو»، نخستین بار در سال ۱۵۰۵ میلادی توسط پرتغالی‌ها مطرح شد. باور بر این است که کلمبو از نام سنتی سینهالی کولون توته (Kolon thota) به معنی درگاه رود کلانی ریشه گرفته است.

همچنین به نظر می‌ رسد که این واژه از نام سینهالی کولا-آمبا-توته (Kola-amba-thota) به معنی «بندری از درختان پربرگ انبه» باشد. این شهر در کرانه  غربی جزیره و نزدیک شهر سری جایاواردنپورا کوته، پایتخت سیاسی سری لانکا جای دارد. کلمبو شهری شلوغ و پرجنب و جوش با آمیزه‌ای از زندگی مدرن و بناها و ویرانه‌های استعماری است. کلمبو شهری چند قومی و چند فرهنگی است. همچنین اجتماعات کوچکی از تبار چینی‌ها، پرتغالی‌ها، هلندی‌ها، مالایی‌ها و هندی‌ها علاوه بر تعداد زیادی از مهاجران اروپایی نیز در این شهر زندگی می کنند. این شهر در بیش از ۲۰۰۰ سال پیش، برای تاجران رومی، چینی و عربی شناخته شده بود.

دسترسی به کلمبو

شهر کلمبو از راه‌های مختلفی قابل دسترس است و می توان به از طریق هوایی و یا دریایی به این شهر رسید. بهترین راه برای رسیدن به کلمبو استفاده از روش هوایی است. فرودگاه کلمبو یک فرودگاه نظامی و همگانی با کد یاتا کلمبو است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۳۳۵۰ متر است. این فرودگاه در کشور سری‌لانکا قرار دارد و در ارتفاع ۸ متری از سطح دریا واقع شده‌است.

جاذبه های کلمبو

۱. بازدید از پارک Galle Face Green

این پارک در خط ساحلی شهر کلمبو و در قلب تجاری این شهر در مساحتی به میزان ۵ هکتار ایجاد شده است. در ابتدا از این پارک بیشتر به عنوان مسابقات سوارکاری، فوتبال، راگبی و یا تنیس استفاده می شد، ولی امروزه کاربری آن تغییر یافته است. نمای زیبای اقیانوس هند از این مکان، طلوع و غروب زیبای خورشید، اینجا را محلی آرمش بخش برای مردم اهل کلمبو کرده است. همچنین در کنار این مکان، هتل هایی زیبایی نیز احداث شده است که گردشگران می توانند از آنها برای اقامت در این شهر استفاده نمایند.

۲. بازدید از موزه ملی کلمبو

موزه ملی کلمبو یکی دیگر از نقاطی است که باید در سفر به کلمبو از آن دیدن کنید. این موزه زیبا یکی از دو موزه موجود در شهر کلمبو می باشد و به عنوان بزرگترین موزه کشور سریلانکا شناخته می شود. قدمت این موره به سال ۱۸۷۷ میلادی باز می کردد و از آن زمان تاکنون بازدید کنندگان بسیاری را به خود جذب کرده است.

۳. بازدید از معبد Kelani Raja Maha Viharaya

این معبد بودایی در فاصله هفت کیلومتری شهر کلمبو قرار گرفته است. از نظر بودایی ها، این معبد توسط خدایگان بودا مقدس پنداشته می شده است، لذا همواره مورد توجه پیروان این دین قرار گرفته است. این معبد به دلیل مجسمه های بودایی و همچنین نقاشی های یک نقاش سریلانکایی به نام Solias Mendis مورد توجه بوده است.

۴. بازدید از پارک Viharamahadevi

این پارک که در گذشته نام پارک ویکتوریا شهرت داشت، یک پارک عمومی زیبا در شهر کلمبوست. این پارک درست در کنار موزه ملی سریلانکا واقع شده اشت و به عنوان قدیمی ترین و بزرگترین پارک کلمبو شناخته می شود. این پارک در زمانی که سریلانکا مستعمره انگلستان بود، به خاطر ملکه ویکتوریای انگلستان به این نام مشهور بود، ولی بعد ها به نام فعلی خود تغییر یافت. همچنین در این پارک یک مجسمه بزرگ بودا و یک باغ وحش کوچک نیز وجود دارد.

۵. بازدید از موزه هلندی

این موزه، در اصل خانه ی فرماندار هلندی " توماس ون رهای‌" (Thomas van Rhae) ‌بوده است و ‌ساخت آن به قرن ۱۷ بازمی گردد. این ساختمان برای اهداف گوناگونی در طی سال ها مورد استفاده ‌قرار می گرفت. در سال ۱۶۹۶ به مدرسه ی کاتولیک ها و در سال ۱۷۹۶ به بیمارستان نظامی ‌بریتانیایی ها تبدیل گشت. زمانی هم از آن به عنوان دفتر پست، پرورشگاه و دفتر پلیس استفاده می شد.

۶. بازدید از بازار پتا – Pettah Bazaar

یکی از اماکن دیدنی کلمبو "پتاه بازار" (Pettah bazaar) ‌نام دارد. اینجا، محلی است که هم می توان ‌به خرید پرداخت وهم از دیدن جاذبه هایی مانند معابد هندو، بودا، خانه های اشرافی، موزه کلمبو ‌(Colombo)، سالن کنفرانس بین المللی "باندارانایک‌" (Bandaranaike)، ساختمان جدید پارلمان ‌در "سری جایاوارداناپور ‌و مرکز هنرهای فولکلور لذت برد. ‌ بازار پتا در شهر کلمبو در منطقه پتا واقع شده است. ورودی این بازار یک بنای تاریخی بلند در ‌مرکز میدان قرار گرفته که به برج ساعت خان‌ (Khan) ‌مشهور است. این برج توسط خانواده ‌"فرامجی بهیکاجی خان‌ ‌ساخته شد، که اهل بمبئی و از تاجران ‌معروف و مالک شرکت کلمبو اویل میلز ‌بودند. ‌

۷. بازدید از باغ وحش Dehiwala

یکی دیگر از جاهایی که می توانید در سفر به کلمبو از آن دیدن کنید، بازدید از باغ وحش Dehiwala است. این باغ وحش که بیشتر یک منطقه حفاظت شده از حیوانات است، در سال ۱۹۳۶ تاسیس شده است. این باغ وحش بیش از ۳۰۰۰ حیوان مختلف در ۳۵۰ گونه مختلف را در خود جای داده است.

۸. بازدید از دریاچه Beira

دریاچه بیرا یکی دیگر از مقاصدی است که نباید در سفر به کلمبو از دست داد. این دریاچه که در وسط شهر کلمبو واقع شده است، همواره مورد توجه گردشگران ورودی این شهر قرار می گیرد. بیشتر اطراف این دریاچه توسط ساختمان های بلند و تجاری احاطه شده است. در گذشته از این دریاچه برای حمل و نقل استفاده می شد.

 مراکز خرید کلمبو

۱.مرکز خرید Majestic City

مرکز خرید Majestic City یک مجتمع ۷ طبقه است که در نزدیک ایستگاه راه آهن Bambalapitiya قرار دارد. این مرکز خرید با سال ساخت ۱۹۹۰ یکبار در سال ۲۰۰۸ مورد بازسازی قرار گرفته است وبه امکانات آن افزوده شده است. امکاناتی از قبیل سینماهای سه بعدی و یک سری امکانات رفاهی به این مرکز اضافه شده است.

۲.خرید در Dutch Hospital Shopping Precinct

این مرکز خرید که قبلا یک بیمارستان هلندی بوده است، امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری کلمبو بدل شده و همچنین یکی از بهترین مراکز خرید این شهر تلقی می شود. کافه رستوران های متعددی در این مرکز هستند و بیشتر مورد علاقه جوانان قرار می‌گیرند.

۳. مرکز خرید  Crescat Boulevard

مرکز خرید کریسکات ساختمانی سه طبقه است که در یکی از خیابان های شلوغ کلمبو قرار دارد. در این مرکز خرید اجناسی مانند؛ کفش، لباس و محصولات اسپا در دسترس خریداران قرار می‌گیرد. همچنین در این مرکز خرید یک کافه و رستورانی شیک همراه با غذاهای لذیذ سریلانکایی برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است.

  معروف ترین غذای کلمبو

 تجربه غذایی در سفر به هر مقصد یکی از جذابترین بخش های یک سفر را تشکیل می‌دهد. برای داشتن این تجربه لذت بخش، بهتر است قبل از سفر درباره غذاهای معروف و محبوب هر مقصد اطلاعاتی کسب کنید. اگر بخواهیم چند غذای معروف کلمبوی سریلانکا را به شما معرفی کنیم، می‌توانیم از؛ هاپرز رشته ای که در واقع از آرد برنج و شیر نارگیل تهیه می‌شود و سمبوسه، کوتو روتی، هاپرز تخم مرغ، و وود اپل نام ببریم.

 بهترین رستوران های کلمبو

در ادامه فهرست بهترین رستوران های شهر کلمبو سریلانکا براساس رتبه بندی سایت تریپ ادوایزر و نقد و بررسی کاربران این سایت ارائه شده است. البته با توجه به اینکه ممکن است هر روز نقد و بررسی جدیدی در این سایت برای هر رستوران ثبت شود، این فهرست امکان تغییرات روزانه نیز دارد. با کلیک بر روی بنر هر رستوران و ورود به صفحه مربوط به آن، می‌توانید از موقعیت جدید هر رستوران در میان بهترین رستوران های کلمبو گاه شوید.

 ۱.کینگ آو دِ مامبو

راهنمای سفر به کلمبو، پایتخت تجاری سریلانکا

 رستوران کینگ آو دِ مامبو در شهر کلمبو غذاهای دریایی، بین المللی و همچنین غذاهای کبابی را برای مشتریانش سرو می‌کند. این رستوران که در گالا فیس هتل سریلانکا واقع شده است، محیطی ترکیبی از فضای مدیترانه‌ای و روحی کوبایی را در اختیار شما قرار می‌دهد. در رستوران کینگ آو دِ مامبو علاوه بر محیط عالی موسیقی بسیار گوشنوازی نیز برای لذت بیشتر مشتریان در نظر گرفته شده است.

۲. سافیر لونج

راهنمای سفر به کلمبو، پایتخت تجاری سریلانکا

 سافیر لونج کافه رستورانی است که منویی بین المللی را در اختیار مهمانان خود قرار می‌دهد و در میان این غذاها برای علاقه مندان به رژیم غذایی گیاهخواری نیز گزینه هایی را در نظر گرفته است. این رستوران علاوه بر غذای باکیفیت، برخورد خوب کارکنان و محیط زیبا، فضای موسیقی زنده را نیز توسط پیانو نوازی چیره دست برای شما در نظر گرفته است.

۳.رستوران سی لا وی

راهنمای سفر به کلمبو، پایتخت تجاری سریلانکا

رستوران سی لا وی در قسمت بالایی هتل کینگزبری قرار گرفته است. چشم انداز اقیانوس هند از رستوران سی لا وی بسیار دیدنی و جذاب است. این رستوران مدرن آسیایی منویی متنوع از خوشمزه ترین غذاهای قاره کهن (بخصوص غذاهای آسیای شرقی) را برای مشتریان سرو می‌کند. همچنین سوشی های رستوران سی لا وی بسیار معروف و پر طرفدار هستند.

۴.رستوران اقیانوس، کینگزبری

راهنمای سفر به کلمبو، پایتخت تجاری سریلانکا

رستوران اقیانوس، کینگزبری منویی بی نظیر و متنوع از غذاهای دریایی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. این رستوران علاوه بر غذاهای دریایی، غذاهای خاص سریلانکا و همچنین چندین نوع غذای آسیایی را عرضه می‌کند. از جمله امکانات رستوران اقیانوس کینگزبری می‌توان به؛ وای فای رایگان، دسترسی مطلوب برای کم توانان و همچنین وجود فضای مخصوص جلسات تجاری اشاره کرد.

۵.آشپزخانه گِرِیز

راهنمای سفر به کلمبو، پایتخت تجاری سریلانکا

 آشپزخانه گِرِیز غذاهای ایتالیایی، چینی و ژاپنی عرضه می‌کند. این رستوران در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ توانسته است نشان برتر کیفیت را از نظر کاربران سایت تریپ ادوایزر دریافت کند. این رستوران نیز برای بالابردن کیفیت محیط در هنگان سرو غذا از موسیقی زنده بهره می‌برد.

 آیا تا به حال پایتخت زیبای این کشور سوار بر آب را دیده‌اید؟ آیا جاذبه‌ای در کلمبو هست که ما به آن اشاره نکرده باشیم؟ آن را در بخش نظرات برایمان بنویسید.

منبع: لست سکند

۲۱۲۱

کد خبر 1353211

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =