توزیع روزانه ۱۰۰۰ پرس غذای گرم بین کودکان گودهای زباله‌گرد

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی از برنامه ریزی برای توزیع روزانه ۱۰۰۰ پرس غذای گرم برای کودکان در گودهای زباله‌گردی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سید مالک حسینی در حاشیه برنامه غربالگری کودکان در گودهای زباله گردی و اجرای طرح حمایت بهداشتی و درمانی از این قشر گفت: شهردار تهران به طور ویژه مباحث مربوط به زباله‌گردی کودکان را دنبال می‌کند و معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران هم در همین راستا برای رسیدگی به مباحث مربوط به کودکان کار و به طور خاص کودکان زباله‌گرد کمیته ویژه‌ای را از ۳ ماه پیش مأمور رسیدگی به این موضوع کردند که اقدامات این کمیته با شیوع ویروس کرونا شکل ویژه‌تری به خود گرفت.
وی با اشاره به ابلاغیه سازمان پسماند شهرداری تهران در خصوص ممنوعیت زباله‌گردی و جمع آوری پسماند خشک از مخازن افزود: سازمان پسماند زباله‌گردی و جمع آوری پسماند خشک از مخازن سطح شهر تهران را برای تمام سنین به‌ویژه کودکان ممنوع اعلام کرد.
وی افزود: شواهد حکایت می‌کند به رغم مشکلات و خلاهایی که هنوز وجود دارد و بعضاً هنوز افرادی اعم از کودک و بزرگ به عنوان زباله گرد در سطح شهر مشاهده می‌شوند اما به گفته صاحبان گودها و گاراژهای تجمیع زباله‌های خشک شهرداری و نیروی انتظامی این مسئله را با جدیت دنبال می‌کنند به گونه‌ای که به اعتراف همین افراد طی هفته گذشته، ورود زباله‌های خشک به گودهای زباله‌گردی به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.
سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی تاکید کرد: بنابر درخواست و حساسیت‌هایی که سازمان‌های مردم نهاد در خصوص وضعیت کودکان زباله‌گرد داشتند، از هفته گذشته این دغدغه را به طور جدی دنبال کردیم.
حسینی ادامه داد: ما در شهرداری تهران با قاطعیت مخالف هر نوع کار کودک هستیم اما با نگاه واقع بینانه، در حال حاضر به صفر رساندن کار کودکان غیر ممکن است، لذا رویکرد اصولی باید تلاش برای کاهش آسیب و به حداقل رساندن آن باشد.
وی عنوان کرد: به‌دنبال مشورتی که با سازمان‌های مردم نهاد داشتیم، موارد کمک‌های حمایتی مطرح شد که آن‌ها را در دستور کار قرار دادیم. بخشی از این کمک‌ها بهداشتی و درمانی است که تلاش می‌کنیم با آموزش این موارد را ارتقا دهیم، اما امروز غربالگری کودکان زباله‌گرد را در اولویت قرار دادیم و با یک تیم پزشکی به گودهای زباله‌گردی رفتیم.
سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی هدف از انجام غربالگری افراد حاضر در گودهای زباله‌گردی را ارزیابی اولیه وضعیت این افراد عنوان کرد و گفت: امروز علاوه بر معاینه، آموزش‌های پیشگیری از ابتلاء به ویروس کرونا انجام شد و تلاش کردیم با این افراد ارتباط برقرار کنیم تا در صورت مواجهه با مشکل ما را برای دریافت خدمات در جریان قرار دهند. همچنین برای روز اول بیش از ۲۰۰ پک تغذیه توزیع شد.
حسینی با اشاره به اینکه امروز تصویر واقعی‌تری از وضعیت گودهای زباله‌گردی در مواجهه با ویروس کرونا پیدا کردیم، تصریح کرد: از ۲۲ اسفند توزیع یک وعده غذای گرم را آغاز می‌کنیم. تأمین و طبخ غذا به‌عهده سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی است، اما توزیع را به عهده سازمان‌های مردم نهاد گذاشتیم. چرا که آن‌ها شناخت بهتری نسبت به جامعه محلی داشته، پذیرش بهتر و امکان توزیع عادلانه‌تر دارند.
وی تاکید کرد: توزیع غذا را با ۲۰۰ پرس غذای گرم در روز آغاز می‌کنیم و طبق پیش‌بینی در هفته پیش‌رو به توزیع ۱۰۰۰ پرس غذا می‌رسیم. اگر نیاز به توزیع غذای بیشتری برای گروه‌های زباله‌گردی به منظور غنا بخشیدن به تغذیه آن‌ها باشد، ظرفیت داریم این میزان را ارتقا دهیم. همچنین بسته‌های بهداشتی از طریق رابطین سازمان‌های مردم نهاد در مناطق توزیع شده و بحث‌های آموزشی هم از طریق این عزیزان ادامه پیدا می‌کند.
۴۷۲۳۱
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1363865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =