۰ نفر
۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۰
جهش تولید؛ درون‌زا و برون‌نگر!

مهمترین مشخصه اقتصاد ایران در سیاست های اقتصاد مقاومتی «درون زا و برون نگر»بودن آن است .

جهش تولید هم در همین چارچوب قابل تحقق است. توجه به امکانات و توانمندی های داخلی هم از نظر سرمایه و نیروی انسانی و هم از منظر فناوری و دانش،محور اصلی برنامه ریزی برای جهش تولید بشمار می آید .به ویژه گسترش شرکت های دانش بنیان و پیوند آن ها و مراکز تولیدی می‌تواند زمینه‌های رشد فناوری‌های تولید را فراهم آورد.امادرون زابودن به معنای چشم بستن به دنیا وعدم تعامل با سایر کشورها نیست .

در جهان کنونی کشورها در تعامل مثبت به ویژه در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی وبهره‌گیری ازآخرین فناوری‌هامی‌توانند مسیر پیشرفت و جهش تولید را با سرعت و همواری بیشتری طی کنند،به ویژه اینکه جهش تولید، بدون صادرات در اقتصادجهانی مفهومی ندارد.کشورها بر اساس مزیت نسبی خود با تولید کالا و خدمات با کیفیت و حضور رقابتی در عرصه جهانی میتوانند اقتصاد خود را رونق بخشند وجهش تولید پیامد انکار ناپذیر رونق اقتصادی است .

 در همین زمینه باید «کیفیت تولید» را نیزمدنظر داشت .تولیدات فاقد کیفیت نه تنها در بازارجهانی قابل عرضه نیستند بلکه در بازار داخلی هم به سرعت از چرخه خارج می شوند. جهش تولید با ارائه کالای با کیفیت و مزیت رقابتی از نظر قیمت میسر است .
 از همین منظر می توان «نظام صادرات و واردات» را یکی از چالش‌های جدی  تولید دانست . تولید هم از واردات بی رویه و بدون برنامه صدمه می بیند و هم از تنوع و تغییرات مستمر مقررات و قوانین صادراتی!

 اصلاح نظام واردات و صادرات با محوریت تولید تضمین کننده جهش تولید خواهد بود ،همچنان که پیوند متقابل تولید و بازار می تواند حیات و رشد تولید رامیسر سازد. مهمتر از نظام رسمی صادرات و واردات روند اقتصاد سوز «قاچاق» است. فریاد تولید کنندگان از بلای خانمان‌سوز قاچاق به حدی رسید که رهبر انقلاب تصریح کردند:کالای قاچاق را آتش بزنید.  قاچاق علاوه بر اینکه به تولید داخلی ضربه مهلک وارد می‌کند ،از نظر سلامت و کیفیت نیزقابل اعتماد نیست.

 پیشگیری از قاچاق موجب رونق اشتغال و سهولت در صادرات و واردات قانونی و در نهایت جهش تولید می شود.امسال در صورتی واقعاً سال «جهش تولید»خواهد بود که سال «ریزش قاچاق» هم باشد. وبالاخره یکی دیگر از الزامات جهش تولید اصلاح «نظام مالیاتی و تأمین اجتماعی» است. متاسفانه این دو ساختارنیز در کشور ما تولید محور نیست و یکی از معضلات تولیدکنندگان گرفتاری ها وبه ویژه تبعیض های  مالیاتی ومعضلات بیمه‌ای است که همواره از آن به عنوان موانع جدی تولید یاد می کنند. تلاش دولت و مجلس برای تحقق الزامات جهش تولید و رفع موانع آن می‌تواند این آرمان مهم و ضروری را دست یافتنی و ممکن سازد، اگرچه موانع و مشکلات ،آن را دشوار نشان می دهد.

انتظار می‌رود دستگاه‌های ذیربط با ارائه آمارهای کمی و کیفی قابل ارزیابی در آغاز سال ۹۹ همت خود را برای دستیابی به عملکردی قابل قبولبه دور از شعار برای جهش تولید مضاعف سازند تا گزارش عملکرد امسال امید بخش باشد.

* منتشر شده در روزنامه قدس۱۳۹۸/۱/۲۶

کد خبر 1376911

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =