۱۲۵ نفر
۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۴
کارنامه درخشان مدیریت بحران کرونا !

چندی پیش آقای دکترحریرچی معاون وزارت بهداشت، البته معاون «کل» فرمودند ما در امر مقابله با کرونا رفوزه شده ایم، احتمالا ایشان کارنامه وزارت بهداشت و کمیته های مقابله را از قبل دیده بودند!

برایم این نیز مهم بود که مدتی از ایشان در رسانه ها به عنوان معاون خالی یاد می شد، و لیکن از یک روز به بعد ناگهان تاکید روی کلمه «کل» خیلی زیاد شد!
به هر حال، اصل مطلب، حقیقتا نمی دانم داستان چیست. حتما مطالبی هست که بنده بی خبرم و گرنه با این مقدار توضیحات، دلایل محکم و صادقانه حقیر که از ابتدای شروع کرونا تا امروز نوشتم می بایستی تغییرات وسیعی در کمیته ملی و کمیته تهران و همچنین برنامه ها و مشارکت ها صورت می گرفت. 

چقدر ساده اعلام می کنیم که امروز ٤٦٠ نفر فوت کردند! دیروز آن مقدار و ... حقیقتا بر ما چه گذشته که تعصب در بی تدبیری های خود را اجازه می دهیم تا جان مردم را بگیرد، تا کی؟!
٩ ماه قبل، آن روزی که فردای روز شروع کرونا بود، نوشتم کمیته ها و سازمان و ساختار آنها باید اصلاح شود و سپس قدم به قدم موارد را بیان کردم این نبود که بر بنده الهام می شود! این بود که بنده به خوبی به دلیل کارم و سوابق تحقیقاتیم و ...  امروز را می دیدم که عینا هم در یادداشت هایم عنوان کردم و هست، بلی عینا!
روزهایی که آقای وزیر، معاونین و مشاوران وزیر بهداشت مثل آقای حریرچی، سرکار خانم دکتر محرز، جناب استاد دکتر مردانی و ... مواردی غیر از آنچه امروز می فرمایند را می گفتند !؟
ندانستن عیب نیست، ولی گوش نکردن والله عیب است، خیلی هم عیب است هر کس که باشد از کوچک تا بزرگ، زن یا مرد،  پیر تا جوان !
مگر می شود آنقدر به ندانسته های خود وابسته باشیم که اجازه دهیم خدای ناکرده یک فرد نه ٥٠٠ نفر بدلیل این غرور بی معنی روزانه از بین بروند! اخر چرا؟ بنده بلد نیستم موتور ماشین تعمیر کنم خوب نمی کنم ولی اگر کردم و منجر به کشته شدن افرادی شد چگونه با خودم باید کنار بیایم؟
شاید بهتر است اول بپرسم آیا اصلا چنین سوالی برای بعضی افراد مطرح است یا خیر؟ اصلا چه لزومی و اصراری هست که من تن به این بی خردی بدهم، گیرم که از کنار آن من معروف شوم یا ثروتمند شوم و یا که قدرتمند بشوم! مگر نه آن است که خداوند( جل شانه) عزت می دهد و او خود میگیرد؛  چگونه باید خدمت دو کمیته عرض کنم که والله بر اساس و استناد فرمایشات و مستندات خودتان، فاقد ابتدایی ترین درک مدیریتی مقابله در کرونا هستید، برای درمان شاید حسی دارید! ولی غافل از جمع و جور کردن آن از دیدگاه مدیریت بحران هستید، قبول کنید! این کارنامه درخشان کمیته های منتخب زیر نظر وزارت متبوع بهداشت است ؟

ترا به خدای احد، این کارنامه را چه کسی، چه دانا و نادانی قبول می کند، ببخشید با چه رویی هنوز ادامه می دهید؟!
همه شاخص ها و اندیس ها صعودی! قدیم می گفتند اول شدن از درب آخر ؟  اینها تنها اعداد و ارقام نیستند، اینها انسان هایی هستند که از دنیا رفته اند و تعداد زیادی افراد را عزادار کرده اند و هزینه مالی سنگینی را متحمل شده اند !
به چه زبانی بگویم، محترمان عزیز! همان قسمت درمان را متقبل بشوید انشا الله واکسن بیاید و شما همگی موفق و در صدر مجلس بنشینید و مدال افتخار بگیرید ولی در حال حاضر اجازه دهید خبرگان فن، کار را خاتمه دهند.
هزینه روزانه درمان بیشتر یا دارد بیشتر از درآمد کشور می شود! این درست نیست؛ دانشگاهها تعطیل، مدارس تعطیل، اصناف در برزخ و ... همه ارکان نظام بدلیل ضعف عملکردی تیم مدیریت کرونا در حال تعلیق است، آینده ایران به این تصمیمات متکی است! 
هر روز هم بر تعداد شکایت اعضای کمیته ها از همدیگر و رد یکدیگر و ناهماهنگی و نابسامنی آشکار و نظرات متناقض از سوی اعضای کمیته ها افزوده می شود! این همان اشتباه در ساختار است که روزهای اول نوشتم و عرض کردم!
چگونه عرض کنم یا بنویسم؟ چارت عملیاتی و ساختار مناسب را هم برایتان ترسیم کردم، بس است!

این شایسته کشور ما نیست. گوش کنید و آنچه گفته می شود را عمل کنید. به عینه در این بیماری دیدیم که کشور ما نیاز مبرم به بازنگری مدیریت واگیرها و حتی نحوه تدریس پزشکی در دانشگاه های خود را دارد، شاید هم بازگشت به آغوش وزارت علوم و تدریس درس های نحوه حل مساله و بیماری یابی برای پزشکان !
خوشبختانه، یا نمی دانم متاسفانه در این واگیر این نیز مشخص شد که اگر واکسن و درمان بود،  وزارت بهداشت شیر صحنه است (شیر که نه گربه)؛ اما در حال حاضر که موش هم نیست وگرنه توانایی تصمیم های اولیه را هم ندارد.

مردم گناه نکرده اند که شما توانایی حل مسایل لازم و پایه ایی را هم ندارید، والله استعفا بدهید و آخرت خود را حداقل از این به بعد بخرید. همانطور که در ابتدای عرایضم گفتم البته با پوزش، چون به هر زبانی تا به امروز گفته و نوشته ام ولیکن سودی نداشته است لذا صریحا می گویم مگر آقایان و مدیران درمان و پزشکی کشور با این «کارنامه درخشان» اهداف دیگری را دنبال و طولانی شدن بیماری مردم را امری پسندیده و ضرروری برای خود می بینند! - پناه بر خدای بخشاینده -
این عرایض صادقانه و به دور از هر بازی و نیرنگ یک معلم ساده در کمال صدق و صفا است که تقدیم شد، امیدوارم گوش کنید.

* استاد نمونه کشوردر مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران و بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران کشور

کد خبر 1455615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  3 0
  حرفای متینی بود فقط بگم دانشگاه تهران و علامه تعطیل نیستند و برنامه آموزشی آنلاین در حال پیشروی است و ما هم طبق معمول کج دار و مریز یه چیزایی می خونیم و نمی خونیم. بقیه رو نمی دونم
 • سهیلا IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  2 0
  همیشه مطالب شمارا میخوانم و افسوس میخورم که همچین استادانی هستند و از علمشون بهره ای برده نمیشه. متاسفم که در این برهه تلخی که برای مردم ما داره پیش میره هیچ گوش شنوایی برای حرفهای شما نیست و جان آدمها پشیزی برای آقایان ارزش نداره و فقط بفکر جیب و منسب خود هستن. حتی پیگیر هستم و میبینم که کامنتهای ما هم نمایش داده نمیشه متاسفم برای مردم وطنم.
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  3 0
  جناب دکتر تنها این بخش نیست مگه سیل و زلزله و ...........را ندیدید چه بگیم .ما بچه که بودیم تا میگفتن مدیر یاد مدیر مدرسه ها می افتادیم نمیدانستیم جاهای دیگه هم مدیر داره الانم فقط کافیست به انتخاب مدیران مدارس توجه کنیم تا بفهمیم اوضاع مدیریت در کشور چه وضعی داره خدا به نسل اینده رحم کنه