مجموعه داستان «باد برگ‌ها را سمت دره‌ها می‌برد» نوشته علی الله سلیمی روایتی است از انسان‌هایی که پس از جنگ به زندگی عادی بازگشته اند ولی بهانه‌هایی چون یک زخم آنها را به دوران جنگ بازمی گرداند.

به گزارش خبرآنلاین، «باد برگ‌ها را سمت دره‌ها می‌برد» شامل بیش از 10 داستان در حوزه دفاع مقدس است. نویسنده در این اثر سعی کرده نگاهی دوسویه به جنگ و تاثیرات بعدی آن در زندگی افراد داشته باشد. به این صورت که برخی داستان‌ها مستقیم به دوران جنگ و صحنه‌ها و اتفاقات آن روزها برمی‌گردد و برخی دیگر درباره آدم‌هایی است که پس از جنگ به زندگی عادی بازگشته اند ولی بهانه‌هایی چون یک زخم آنها را به دوران جنگ بازمی گرداند.

باد برگ‌ها را سمت دره‌ها می‌برد

علی الله سلیمی در توضیح بیشتر فضای این داستان ها گفت: در این داستان ها ما با یک حالت های انسانی مواجه هستیم. آدم هایی که در این داستان ها هستند، واکنش هایی نشان می دهند که در حالت عادی کمتر شاهد این واکنش ها هستیم.

وی افزود: بیشتراین داستان ها تداعی کننده و یادآوری خاطرات گذشته است و حس نوستالژیکی که این افراد به گذشته دارند و با دیدن یک نشانه،نامی و یا موقعیت مکانی باز به گذشته ها و خاطرات شان رجوع می کنند.آدم های این داستان ها اگرچه در زمانه امروز و به عنوان یک شهروند زندگی می کنند ولی دلشان جای دیگری است و فضا و زمانه ای دیگری را جست و جو می کند. در واقع گذشته بر روی حال و اکنون این آدم ها سایه افکنده است.

نویسنده کتاب «دلبستگی در سال های سخت» درباره عنوان این مجموعه هم گفت: نام کتاب برگرفته از عنوان یکی از داستان‌های آن است و همگی جدید هستند البته زمان نگارش آنها در یک دوره زمانی خاص نبوده بلکه در فواصل مختلف نوشته شده‌اند.

وی درباره منابع این داستان ها هم گفت: علاوه بر اینکه به دلیل حضورم در جبهه ها، خاطرات خودم را مد نظر داشتم، ولی سعی کردم از کتاب های خاطرات سرداران و کهنه سربازان جنگ بهره بگیرم و از بعضی خاطرات این افراد یک موقعیت داستانی ایجاد کنم و شروع به نوشتن کنم.

مجموعه داستان «باد برگ‌ها را سمت دره‌ها می‌برد» تولید مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است که در 104 صفحه، قطع رقعی در بیست و چهارم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از سوی سوره مهر عرضه خواهد شد.

291/60

کد خبر 146078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =