۹ نفر
۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۵
سوگوار روحانی تلاشگر هند

دکتر سیدکلب صادق نقوی ، از شخصیت های برجسته شیعیان هندوستان، عضو بلندپایه هیئت حقوق مسلمانان هند و عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، پس از بیش از نیم قرن تلاش و فعالیت در روز سه شنبه ۴ آذرماه جاری، بر اثر بیماری ذات الریه دارفانی را وداع گفت.

مرحوم دکتر کلب صادق پس از اتمام تحصیلات حوزوی ونیز دانشگاهی خود ، دست به فعالیتهای اجتماعی و خدمات دینی زد و با حضور خود در مجامع اسلامی وشیعیان ، وسخنرانی وتدریس ، از خویش شخصیتی برجسته وتاثیر گزار در جامعه هند بوجود آورد.
هنگامی که واعظان و سخنرانان مشهور هندوستان بر منابر سخنرانی می‌کردند ایشان نیز به منبر رفت و به زودی یکی از واعظان مشهور هندوستان شد. چیزی که ایشان را از دیگر واعظان متمایز می‌کند، بهره‌مندی وی از  علوم جدید و آشنایی با علوم روز و دانشگاهی بود. ویژگی‌های علمی و دانش دینی او سبب گردید که از ایشان برای سفر به کشورهای مختلف جهان دعوت به عمل آورند.

سید کلب صادق نقوی که از خاندان بزرگ شیعه هند سربرآورده بود، خدمات علمی، فرهنگی، اجتماعی و عمرانی فراوان - از جمله ساخت مجموعه مدرسه، دانشگاه و مراکز درمانی برای پیروان و محبان اهل بیت(ع) - از خود بر جای گذاشت.

وی دارای مراتب علمی و سجایای اخلاقی و از بزرگان جامعه شیعیان  آن کشور بشمار می رفت که سال های متمادی به خدمات علمی و دینی و فرهنگی پرداخته بود از جمله با تأسیس مدارس ، نقش موثری در تعلیم و تربیت نو نهالان و جوانان مبذول نمود

او یکی از فعالان سیاسی و اجتماعی شیعیان هندوستان بود و در مسائل مختلف ، از جمله رسیدگی به موقوفات شیعه، سامان بخشیدن به امور شیعیان شهر لکهنو ، و سایر مسائل شیعیان نقش چشمگیری داشت. وی به‌عنوان یکی از افراد فرهیخته این کشور ،  تلاش سختی نمود تا آگاهی و شعور را در میان مسلمانان به وجود آورد.
مرحوم دکتر کلب صادق ، سالیان متمادی در ترویج معارف اسلامی و ارتقای فکری و علمی مومنین در هندوستان از هیچ کوششی دریغ ننمود و زحمات زیادی را در این راه تحمل کرد.

وی به عنوان "امام جمعه شهر لکهنو" از سخنرانان برجسته و مشهور هند به شمار می رفت که  علاوه بر این کشور ، در کشورهای آمریکایی و اروپایی نیز به تبلیغ و سخنرانی می پرداخت.
در فروردین سال ١٣٩٠ شمسی ، هنگام سفر با هیأت اعزامی از سوی آیة الله العظمی سیستانی به ریاست حضرت حجة الاسلام والمسلمین شهرستانی به هند برای دیدار با شیعیان هند وکشمیر ، با دکتر کلب صادق که از جایگاه والا وویژه ای در هند برخوردار بود، دیدار نمودیم.


بیاد دارم که هنگام بازدید از حوزه علمیه ناظمیه که به جامعه ناظمیه در لکهنو نیز شهرت داشت ، در میانه سخنرانی حجة الاسلام والمسلمین سید حمید الحسنی نجفی ، مدیریت مدرسه ناظمیه ، شخصیت ارجمند و دانشمند فرزانه ، مرحوم دکتر کلب صادق وارد جلسه گردید.
ورود او به محفل واحترامی که تمام حاضران در انجمن وبه پا خواستن تمامی شرکت کنندگان ، وتوقف چند ثانیه ای سخنران از سخن گفتن !  خود نشان از جایگاه اجتماعی ، وعلمی او داشت. دکتر کلب صادق که همواره لباس سنًتی و ویژه هندیان مسلمان را به تن داشت ، از چهره ای آرام و متین و متواضع برخوردار بود.  

مرحوم دکتر کلب صادق با همکاری دکتر سید علی محمد نقوی که هردو از چهره های برجسته روحانی شیعه در هند بشمار می آمدند ، دانشگاه و مرکز مدینة العلوم را پایه گزاری کرده اند ، که هدف آنان در این دانشگاه ، تربیت نیروهای متخصص ومتدیًن در هند است تا در آینده در مراکز حساس وادارات و موسسات کشور هند ، تاثیر گزار باشند.
دکتر کلب صادق در سخنرانی خود در این انجمن ، ضمن خوش آمدگویی ، به گوشه ای از فعالیتهای خود وشیعیان در هندوستان اشاره نمود و سپس با اشاره به دانشگاه و مرکز مدینة العلوم وتاثیرات گسترده آن در جامعه شیعیان هندوستان و اهداف آن مطالبی را بیان داشت. او در ضمن سخنان خود تقاضا نمود که هیأت اعزامی از سوی مرجعیت شیعه ، از دانشگاه ونیز بیمارستان یاد شده دیدن نمایند که متاسفانه به علًت کمبود زمان حضور در این ایالت ، در این سفر موفق به دیدار از این مراکز نشدیم!در این دو روز چندین بار در کنار مرحوم دکتر کلب صادق قرار گرفته و به سخن در باره فعالیتهای خود پرداخت.

وی از من دعوت نمود که در سفر بعدی ، حتما از بیمارستان و مجموعه دانشگاه،  دیدن به عمل آورم که خوشبختانه در سال بعد با سفری که برای تجهیز پروژه ترمیم ضریح مطهر أمیر المومنین (ع ) به هند و بنگلور سفر نمودم ، با بهره از این فرصت ، به دیدار دکتر کلب صادق ونیز بیمارستان یاد شده رفته واز بخش های متعدد و پیشرفته آن دیدن نمودم. وی ضمن همراهی با من ، اظهار داشت که سرپرستی بیش از هزار دانشجو در دانشگاه را بعهده دارد.
همچنین وی به عنوان رییس مجلس احوال شیعیان هند نیز شناخته می شد. از بیان قدرتمندی برخوردار بوده و سخنرانی های او در مجامع شیعیان هندی خارج از کشور ، بسیار تاثیر گزار بود.
چهره آرام و متواضع او نشان از صفای دل وپر مایه گی این شخصیت داشت. نام او به یقین در آینده نیز همچنان خواهد درخشید،  چنانکه میراث گرانقدری که او و دیگر بزرگان شیعه در هند از خود برجای گذاشته‌اند، چراغ روشنی برای ادامه حیات نورانی اسلام و معارف بلند اهل بیت(ع) در این سرزمین کهن و بزرگ خواهد بود. روحش شاد ویادش گرامی باد.

* عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران

کد خبر 1461085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
    0 0
    روحش شاد