۴۵ نفر
۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰

بیماری تاریخ زدگی ما

رسول جعفریان
بیماری تاریخ زدگی ما

تجربه من در نوشتن کتاب جریان ها و سازمانهای مذهبی این طور می گوید که ما روحیه تاریخ زدگی داریم و سعی می کنیم بر اساس تاریخی که داریم، همه محتویات ذهن خود را از هر جهت سروسامان دهیم.

از آنجایی که فرقه های مختلفی هم بوده ایم و دست کم دو گروه بزرگ اخباری و اصولی و نیز به دلیل حضور جریان های غالی، شناختی که از تاریخ تفکر و سیاست در شیعه داریم، شکل ها و نمودهای مختلفی دارد. عادت کرده ایم به این امور تمسک کنیم و این کار را به خصوص از مشروطه به این طرف به یک رویه تبدیل کرده ایم. در دوره جدید، وقتی در مقابل غرب کم آوردیم، به تاریخ اسلام روی آوردیم تا با آن تکمیلش کنیم.

سنی ها، از عظمت خلافت سخن گفتند و ما هم در حاشیه آنها از نوشته های آنها و آثار خودمان شروع به استخراج کردیم. برای ما، داستان حکومت امام علی (ع) و کربلای امام حسین(ع) اهمیت داشت. آنها سعی کردند از تاریخ، برای مشروعیت خلافت عثمانی و مسائلی که بعد از آن اتفاق افتاد، استفاده کنند. هنوز هم داعش این کارهای تاریخی را می کند. ما هم گرفتار این وضع هستیم. بسیاری از رهبران فکری انقلاب، در طول دهه ها، گاه هم با ترجمه آثار مصری، سعی کردند از تاریخ اسلام، همه چیز درآورند. الان می دانیم که این روال، در میان فقها نبوده و کسی این تواریخ را معتبر نمی دانسته است. اما مهم این بود که ما در مقابل غرب و انبوه افکار و اندیشه ها و آثاری که داشت، کم آوردیم و باید از جایی، آن جای خالی را پر می کردیم.

خواستیم بگوییم تمدن داریم و برای این کار تاریخ را واکاوی کردیم. حالا بر اساس آن تاریخ می خواهیم، نظام سازی هم کنیم و به هر چیزی تشبث می جوییم. می خواهیم از تجربه های تاریخ که معلوم نیست در چه وضعی بوده، استفاده کنیم. تاریخ زدگی به همه معانی آن بر ذهن ما حاکم است. گذشته را سفت چسبیده ایم، از آن دین و اخلاق و فلسفه و فقه استخراج می کنیم. روزگار خودمان را دایما با آن مشابهت سازی می کنیم و می خواهیم درس بگیریم و اسمش را عبرت گیری از تاریخ می گذاریم.

جدای از این که در علم اصول، از این شیوه استفاده از تاریخ و اصول آن یاد نشده و فقها ذره ای برای این گزاره های تاریخی اهمیتی قائل نبودند، مشکل این است که ما قدرت تفکر را از دست داده ایم و به تاریخ چسبیده ایم. وقتی ما تصور می کنیم سرمایه تاریخی داریم و باید همه چیز را از آن درآوریم، دیگر فکر را تعطیل می کنیم. عوض این که مصلحت روزگار خودمان را در نظر بگیریم و حداکثر در چارچوب اهداف کلی دین، با رعایت ضروریات فقه پیش برویم و دست به خلاقیت و ابتکار برای بهبود زندگی مان و به روز شدن دنیای مان کار کنیم، خودمان را در دریایی از تواریخ پرت می کنیم و می خواهیم همه چیزمان را با آن منطبق کنیم.

ما قرار بود، دین شناسی را از احادیث مسلم ائمه فرا بگیریم، تاریخی کلی هم از زندگی آنها از نظر تولد و وفات و غیره داشته باشیم. اما حالا به هر خبری و گزارشی در هر کتابی تمسک کرده و می خواهیم از آن دین در بیاوریم. کدام فقیهی چنین می کرده است؟
فقهای اصولی ما بخش زیادی از احادیث را به عنوان ضعیف کنار گذاشتند، کتابهای تاریخ را کلا بوسیدند و کنار گذاشتند، با اصول عملی دین را درست کردند و از عقل سخن گفتند، حالا ما خود را گرفتار تاریخ کرده ایم. جالب است که هر منبری، هر مداحی، هر مجری تلویزیونی، مشغول این کار است. در حالی که نه از منابع سر در می آورد، نه سندشناس است و نه با روش فقیهان و احتیاط آنها در استخراج احکام شرعی و صدور نظر آشناست.
ما بیش از صد سال است، تاریخ زده شده ایم، بخشی از این تاریخ زدگی را مدیون کتابهای مصری درباره اسلام تاریخی هستیم که آنها هم زیر سایه عثمانی ها، گرفتار بازسازی خلافت بودند و آنها را ساختند تا بگویند همه چیز داشته ایم. این رویه، اختصاص به راست و چپ ما ندارد، همه در آن غرق شده ایم.

می خواهی با دشمن مذاکره کنی، ببین عقلت چه  می گوید، چه کار داری که امام حسین با ابن سعد صلح کرد یا نکرد؟ می خواهی رقیب انتخاباتی ات را حذف کنی، چه ربطی به گذاشتن کلیشه طلحه و زبیر روی او داری و چرا به اسم امام علی این کار را می کنی؟

کلیشه هایی که از گذشته ساخته ایم، روی این و آن نصب می کنیم و اندازه شان را می گیریم. طرف مقابل هم از نمونه های دیگر استفاده می کند. باید این ذهن را خالی کرد، نشست فکر کرد و چاره جویی برای کشور نمود. گذشته کم بود، سالهاست با اخبار آخر الزمانی که در صورت درست بودن، ویژه امام زمان و زمان ایشان است، نقشه برای دیگران می کشند و بر اساس آن ها نظام سازی می کنند و طرح می دهند.
به نظرم دو ویژگی مهم امام، این بود که نه ذهن تاریخ زده داشت، و نه تحت تأثیر این قبیل اخبار آخرالزمان بود. راستش می دانم، این سخنم، برای جامعه ای که سخت درگیر تاریخ است، چندان قابل قبول نیست، اما چه کنم که به هر حال باید می نوشتم. شاید روزی کسی به آن توجه کند.

کد خبر 1511865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 51
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضا IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 1
  با سلام و احترام، برچه اساس باید نظر نویسنده را قبول کنم و حال آنکه جز تاریخ سررشته ای ندارد. آنکه تاریخ خوانده می گوید تاریخی فکر نکن!
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  1 0
  ممنون آقای دکتر مثل همیشه آموزنده نوشتید
 • داود IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  1 0
  بیان این مطالب در باره تاریخ زدگی از جانب فردی روحانی بسیار جالب است چرا که متاسفانه در مورد هر واقعه نوپدید باید حتما" شاهدی از تاریخ بیاوریم غافل از اینکه ممکن است مقتضیات زمانه با شرایط فلان واقعه تاریخی کاملا" متفاوت باشد که عموما" همینطور است . این امر بویژه در مورد امور سیاسی بسیار عیان و گاها" تحمیلی است .
 • علی110 IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  1 0
  عالی بود. وضعیت دقیق مسولان و متصدیان فرهنگ کشور است. باید راهکاری که مورد تایید مراجع علمی و حوزوی کشور است اتخاذ شود تا در یک زمان ده تا بیست ساله این بیماری بر طرف شود.
 • شبیه راز IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 1
  سلام، یادمه در جلسه نقد و بررسی کتاب جریان‌ها و سازمان‌ها در زنبیل آباد قم، گفتی من دهاتیم و تاریخ را دهاتی فهمیدم. بعد سال‌ها نه تنها تاریخ بلکه دین را نیز دهاتی میفهمی . واقعاً متأسفم. تاریخی که به درد امروز ما نخوره به هیچ درد دیگری نخواهد خورد.
 • محسن GB ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  1 0
  درود برشما یک تحلیل جامع وکامل وبسیار بامعنی ومفهوم قابل درک درشرایط کنونی
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  هو
 • یاسین IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  1 0
  داداش نمیشد این حرفارو بعدا میگفتی مخاطب حرفات مردم نیستن همکاراوو هم لباسیهات هستن شمارشونم که لابد داری نقطه سر خط.
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 1
  پس اون چراغی که امام علی به امام حسن توصیه میکنه که از تاریخ درس بگیره... و به نوعی تاکید وتایید میکنه مردم هرعصر مسیرهای قبلی رو میرن یا به عبارتی تاریخ همش در حال تکرار شدن هست فقط بازیگرانش عوض میشن.... آخوند حداقل نهج البلاغه رو هم بخوون که تاریخ فقط وفات ائمه نیست البته این شیخ تاریخدان هست فکر نمی‌کنم این جملات او باشه چون تاریخ سیاسی نوشته... یه چیزایی میفهمه... انقد نفهم نیس
 • رضا IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  3 0
  خدا به ایشان سلامتی بدهد چقدر جای امثال ایشان در تصمیم گیری ها خالی است .
 • شیعه امام علی IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 1
  عجبا!!!من اسم شماروپای اکثرفیلمهای تاریخی دیدم.میخونیدومینویسیدوردمیشید؟گذشته چراغ راه آیندس،ازدل آموزه های دینی ماست.قرآن بخش عمده ایش تاریخ گوییست.بخونیموردبشیم؟الله اکبر!شماجماعت آخونداچطون شده؟همه چیزفدای جناح؟
 • کورش هادیان IR ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  1 0
  سلام به گمان بنده این متن یک آسیب‌شناسی واقع‌بینانه از برخی رویکردها و رفتارها در جامعه‌ی امروز ماست و اگرچه تلخ اما شایان توجه و تأمل است.
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  1 0
  بسیاااارعالی گفته
 • ناصر IR ۱۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 1
  جناب جعفریان شما بیش از حد تاریخ زده اید با سن و سال حدود پنجاه و کمی کمتر ویا بیشتر شنیدیم هشتاد کتاب نوشته اید که خود مقام رهبری هم گفتند مگه چند سالتونه که هشتاد کتاب دارید؟ پروفسور آلمانی تمام عمر هشتاد ساله خودشو در جنگل آمازون برای تحقیق درباب یه سوسک ناقابل صرف و کتابی برای اون نوشت دویست سیصد صفحه که در تمام دانشگاههای دنیا مطالعه میشه ولی هشتاد کتاب شما کجا مطالعه میشه ؟ مگه با رانت به دانشگاهها دستور اجباری شدن خواندن آنها را بدهند .شما تار یخ زده نیستید شما تاریخ رو زدید داغون کردید
 • ح.م IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  1 0
  واقعیت تلخی را استاد بیان کرده. ‌و جمود فکری حاکمان را کوشزد کرده.کو گوش شنوا .به نظرمن حتی رساله فقها باید جمع بشه تا مردم با درک و فکر خودشان گره گشای مشکلشان باشند. این یعنی آب دادن به مغزهای خشکیده. هیهات که چنین شود
 • سعید آبدار IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  1 0
  درود بر تو آخوند چیزفهم...، کاشکی همه حوزویان و دانشگاهیان این باور شما را داشتند و سعی در ترویج و نشر آن می‌نمودند که اگر چنین شود حداقل منفعت آن نابودی حداکثری خرافه و خرافه پرستی خواهد بود... اینچنین افکار روشن و بدیع را باید در سراسر کشور بسط و نشر داد تا حقیقت دین همیشه بکر و دلنشین جلوه گر باشد.‌‌..
 • GB ۱۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  1 0
  بسیار عالی
 • علی IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 1
  تو چیزی نگی کسی نمیگه لالی حرف مفت زدن کاری نداره تاریخ اسلام به ما تجربه را هدیه میکنه تجربه را تجربه کردن خطاست مثل مردم ما که این دولت خبیث را سرکار آورد نباید دوباره گول حرفهای امثال تو را بخورن خدا هدایتت کنه اگه هم قابل هدایت نیستی خدا لعنتتون کنه
 • حامد IR ۲۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  تاریخ زدگی ؟ ما که طی این چهل سال کلی آثار باستانیمونو تخریب کردید بهشون نمیرسید ! اینقدر باستان هراسی و ضد باستانیت غیر از شما در هیچ دوره ی دیگری ندیدیم . عرضه داشتید بحرین یا آذربایجان رو پس میگرفتید برای ما از تاریخ حرف میزنید ؟؟ گستاخیه واقعا.
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  خوب گفتید. ما تمدن داشته ایم و اتفاقا تمدن ما خیلی ریشه دار تر از خلافت عثمانی است، اما الان مانند حباب فقط باد می کنیم. نه ریشه در آب داریم، نه هوای خالصیم. در ضمن کشف اسرار را از آثار "امام" حذف نکنید.
 • ثامن IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  پس چطور آینده را با توجه به شناخت گذشته ی خود،جلو ببریم.
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 1
  «می خواهی با دشمن مذاکره کنی، ببین عقلت چه می گوید، چه کار داری که امام حسین با ابن سعد صلح کرد یا نکرد؟» پیش بسوی کربلایی دیگر... مردم حق دارند از روحانیت متنفر باشند. چون فرق شما را با امثال شهید بهشتی و شهید مطهری نمی دانند...
 • سیدجمال هاشمی IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 1
  آها، دم انتخابات و باز از این بازیا و حرفا،، ما تا آخر در تمام امور از جمله سیاسی به معصومین تاسی میکنیم، تاریخ تکرار می‌شود و خواص هم همینطور،، برخورد ائمه با موقعیت‌ها چراغ راه است
 • IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  1 0
  احسنت امام علی و عمر و ابوبکر و حسن و حسین...برای حودشون و با شرایط خودشون زندگی کردن ماهم برای خودمون
 • IR ۰۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  1 0
  شایسته تامّل ...
 • مهدی.مشهد IR ۰۴:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 0
  سلام و درود به شما نویسنده عزیز .فهم عمق کلام دشوار بود اما با صبوری جان کلام رو گرفتم. به امید اونروز
 • الحسینی IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 1
  اگر مرور تاریخ برای ساختن امروز و آینده، خوب نیست چرا خداوند قدم به قدم قرآن کریم را به ذکر تاریخ انبیاء که هرکدامشان هزاران سال با رسول الله ص فاصله زمانی داشتند پرداخته است و برای صاحبان بصیرت! آنرا مایه عبرت قرار داده است،
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  1 0
  تنها مطلبی که تقریبا به دل می نشست
 • DE ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 0
  تاریخ سازی نکنید ، شاید امروز حاکمان بتوانند با پول و زور تاریخ را بسازند ! اما واقعیتها را سینه های افراد آن جامعه در خود ضبط و نگهداری و انتقال می دهند .
 • مصطفی IR ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 1
  پس خدا هم نعوذبالله بیکار بوده توی قرآن تاریخ را برای ما گفته ‌. بیش از نهصد تا هزار آیه ی قرآن در مورد بنی اسرائیل قصه بوده یعنی‌. برادر من از اون ور دیوار داری می افتی. از تاریخ استفاده کن ولی توی تاریخ نمون ‌. نه اینکه کل تاریخ را به تمسخر و به باد فنا بدی.
 • حیدر IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  1 0
  شما تاریخ شیعه 1400 ساله و اعتقادات مردم را نابود کردید ، تحریف تاریخ اسلام و بالخص شیعه توسط شما
 • ali IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 1
  این بنده خدا واقعا مسلمان شیعه هست؟ کل مقالاتش اینه که هر کس هر چی می گه نفی کنه. خب اقای روحانی مسلک شما به عنوان ظاهرا تاریخ بلد ایا بین تاریخ شیعی و سنی که اینطوری بیان کردید یعنی می تونه درست باشه می تونه غلط. خب این که معلوم نیست بالاخره شیعه درست بود یا سنی؟! هرکی هم هر چی بگه نادرست. مخصوصا ایشون که کمر به عدم حضور حضرت جحت بستن اونم قربتن الی الله. خب با این تفاسیر شما که باید برای اداره این کشور فکری کرد ایا تفاوتی ما با صهیونسیتها میتو نیم داشته باشیم!!! یا نه. تفاوتی با مسیحیا یا .... آیا تاریخی که خودندید برای سرگرمی بوده یا اینکه یه کار درستم توش هست؟!
 • حسین GB ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  1 0
  بسیار قابل تامل ماکه کاره ای نیستیم انشاالله سیاسیون بخوانن وکشورااز بن بست نجات دهند
 • علی حسنوند IR ۰۵:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  1 0
  بسیار عالی و روشنگرانه بود امید است ضمن توجه به این نکات ارزشمند، به تاریخ بدون تعصب نگاه شود.
 • امیر IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  2 0
  مهمترین درس تاریخ اینه که دین زدگی و آخوند سالاری برای نابودی بزگترین کشورهای جهان هم کافیه!!
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  1 0
  احسنت بر این فکر متعالی
 • حسین IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
  2 0
  واقعا یه روحانی این حرفارو میزنه، کیف کردم. مثل اینکه یخ داره آب میشه. سخنش کمی ناقص و مجهول بود ولی روی خوب چیزی دست گذاشته.
 • مهدی IR ۲۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
  0 1
  به نظر من شما حرف حق را با باطل قاطی میکنید یکم فکر کنید خوب است در قرآن هست در از تاریخ گذشتگان عبرت بگیرید و شما نقض میکنید این یعنی اسلام انگلیسی
 • حسین ترکاشوند IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  0 0
  مقایسه آسانترین راه فکر کردن است که اول بار شیطان خودش را با آدم مقایسه کرد ، برای اینکار باید شرایط قیاس کاملا مساوی باشد اما در اکثر مواقع جواب نمیدهد .
 • حسین ترکاشوند IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  1 0
  بله صحیح است ؛ تلقین در ایمان و نمودن کرامات عجیب مثل چشمک زدن میت به غسال و در مقابل بی توجهی به طرح های اختراعی و اکتشافی . مثل حرمت موسیقی مثل برتری چادر سیاه در هر شرایطی
 • ناصر IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  0 1
  مرد حسابی قرآن آیات بسیاری را در وصف زندگی انسانها خصوصاً پیامبران را برای آگاهی و روشن کردن مسیر زندگی انسانها ذکر کرده . پس قرآن تاریخ زده هست. فکر می‌کنم جنابعالی تو هپروت داشتی سیر میکردی اینا اراجیف رو نوشتی . اگه حرفی نزنی نمیگن لال بود.
 • IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  0 0
  حیف که کسی ازاسلام واقعی ونقش تفکر وتحقیق درمسایل وعدم تقلید کورکورانه حرفی نمی‌زند غافل ازاینکه ذهن جوانان مادر این عصر ارتباطات کلیشه وسنتی بودن رانمی پذیرد ودنبال کشف حقیقت است متاسفانه دست اندرکاران دینی وخودیها بدجوری به اسلام ضربه زدندکه کافران این کاررانکردند
 • حمیدآل طه IR ۰۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
  0 0
  سلام،
 • مهدی IR ۰۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
  0 0
  عده ای از تاریخ زدگی عده بیشتریم از بی تاریخی رنج میبرن و این کلا یکی از صفات بد ما ایرانیاس که تاریخو فراموش میکنیم نه تاریخ ۱۰۰سالمونو بلکه ۱۰ سالمون هم فراموش میکنیم
 • تذ IR ۰۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
  1 0
  به نظرم مطالب آقای رسول جعفریان بد هم نیست باید یه مقدار تامل کرد و وضعیت فعلی را ارزیابی کرد و تصمیم گرفت جدا خیلی از صاحب نظران امروزه دچار تاریخ زدگی شدند
 • سید IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
  0 1
  یعنی از نظر شما وقایع تاریخی آنهم از امام معصوم قابلیت تنقیح مناط را ندارند و نمی‌توان از آن درس گرفت؟! خوب عقل همین را می‌گوید که نگاه کن ببین بزرگان چه کرده‌اند و چرا این کار را کرده‌اند آن هم نه انسان‌های معمولی بلکه افرادی که واجب الاتباع هستند. در اینجا حکم عقل چه تفاوتی با حکم شرع دارد؟
 • GB ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
  0 0
  فقط به شما شم رای بی رای
 • IR ۲۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
  0 0
  احسنت.خدا بشما پاداش خیر دهاد.بعد از رسول اکرم همه برگرفته های معرفتی قرآن مجید مثل قالی قصر آنزمان ایران در برگه هاوبرداشتهای گلچین شده وقدرتمداران طایفه ای دستخوش فرد نگری درربایش مطلب بنفع ذی معاشان وقدرتطلبان شد ،اشخاص جانشین احکام شدند،قرآن بی بعد زمان در تقلای تسری به تاویل فاقدان اندیشه، پیگیری و تلاوت بحق خود را کم کم در تنگنای مغرضین وجاهلان پیرو آنها همچون کتب رسولان الهی پیشین ،در گفتار به صیقل نشسته منبر داران آن گروه کمتر وکمتر دید،وشد هر آنچه شما بدرستی بیان نمودید،غافل از آنکه این کتاب مجید در معرفی نمونه های شخصی وجمعیتی پیشین ،شایسته گراییهای به روز را هدف پیام آوری دارد واینکه-تلک امه قد خلت لها ما کسبت ولکم ما کسبتم ولا تسئلون عما کانوا یعملون
 • فرزانه IR ۰۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
  1 0
  دروود بر شرف این افرادی که نگاه دگم و تعصبی آمیخته با جهل مرکب را کنار گذاشته اند و حقیقت را بر ملا می‌کنند، با استدلال و عقل و مصلحت امروز راه را پیدا می‌کنند، نه اینکه در میان هزاران دروغ و حدیث جعلی و تاريخ جعلی که هیچ سندیتی هم ندارد،.... اگر خیلی در اصالت و سند تاریخی اسلام غرق شدیم، می‌شویم داعش، پس حق را در عقل بیاییم نه در تاریخ حقه بازی های عرب و جاهلیت
 • محمد علی IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
  2 0
  امیدوارم شدم مشخص شد روحانی عاقل هم داریم متاسفانه اکثر روحانیون مملکت ما چاپلوس و نان به نرخ روز خور شده ان
 • نیچه IR ۰۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۴
  0 1
  سوره نحل (آیه ۲۴) وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ مَاذَآ أَنْزَلَ رَبُّكُمْ قَالُوٓا أَسَاطِيرُ الْأَوَّلِينَ (٢٤)