۱۰ نفر
۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۲
استعفای وزیر، تیغ دولبه برای دولت و مجلس

خبر استعفای وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی (تکرا)، ناگهانی بود و همه را در برابر عمل انجام شده قرار داد.

این قبیل کارها البته در دولت های گذشته سابقه دارد. دولت احمدی نژاد مستبدانه وزیر خارجه اش را در حین مأموریت خارجی عزل کرد و حتی اجازه نداد تا به وطن برگردد و سپس او را برکنار کند. تازه بعدش هم توضیحی در این باره نداد. در دولت روحانی هم چنین اتفاقی افتاد هنگامی که اختلاس بانک سرمایه در جریان بود ناگهان وزیر آموزش و پرورش استعفا داد. در همین دولت در مورد معرفی وزیر آموزش و پرورش هم خطاهایی صورت گرفت و افراد ضعیفی برای این وزارتخانه مهم معرفی شد که در دولتهای گذشته هم سابقه داشته است.

دو وزارتخانه مهم یکی آموزش و پرورش و یکی وزات تکرا است که یکی در آموزش و دیگری در کار و اشتغال و سرمایه نقش آفرین اند و نباید افراد ناکارآمد آنها را اداره کنند.

تیغ دو لبه از این جهت که بعضی ها این استعفا و پذیرش استعفا را امری مثبت، و آن را نشان از بی تعارف بودن دولت سیزدهم و نیز صراحت و شهامت وزیر مستعفی می دانند. شاید هم در این مورد حق داشته باشند.

اما روی دیگر قضیه این است که چرا قبل از پایان یکسال این وزیر باید استعفا دهد؟ آیا در اول کار انتخاب درست نبود و مجلس هم به وظیفه خود عمل نکرد، یا تشخیصش درست نبود؟ اگر از اول انتخاب درستی نبوده آیا فشارهای پشت پرده از جانب مجلس و دولت، یا سهم خواهی های مصطلح سبب شد تا وی به عنوان وزیر پیشنهاد شود؟ و حال که استعفا می دهد باز نوعی دیگر از فشار در کار بوده است؟

سؤال دیگر اینکه اگر وزیر ناکار آمدی بود چرا مجلس در سؤالی که از وی کرد به او رأی مثبت داد؟

چرا در برنامه روز کارگر در خدمت رهبری حضور یافت و یا در برنامه صف اول برنامه های خود را تشریح کرد و نظری منفی در باره او نبود؟ و چه بسا مورد استقبال بود؟ آیا در هیئت دولت مخالفانی داشته و او به اصطلاح فدای خواست عده ای شده است؟

به هر حال مجلسیان سخنان این وزیر را شنیده و به او رأی داده و حق دارند نسبت به این استعفا معترض باشند؟ مگر آنکه آنها با اموری غیر منتظره مواجه شده باشند که باید مردم هم آن را بدانند. و اگر چنین است چرا او را استیضاح نکردند تا پشت پرده های مسئله برای مردم روشن شود و این وزیر مستعفی از خود و برنامه هایش دفاع کند؟

آیا با فرد بعدی برنامه های او به هم می ریزد و او کارها را از نو شروع می کند؟ و اگر این باشد نقض غرض است. آیا معرفی وزرای دیگر یا احیاناً بعدی هم چنین خواهد بود؟

در هرحال ابهاماتی وجود دارد و به نظر می رسد ناگفته هایی در این باره هست که با توجه به شعار شفافیت درامور لازم است پشت پرده ها روشن شود.

ضایع شدن یا ضایع کردن فردی و شخصی او را هم نباید نادیده گرفت. من برنامه های میدان و سخنان او را می شنیدم و او را فردی دلسوز می یافتم.

به نظر می رسد که این استعفا کار نادرستی بود که هنوز یکسال از خدمت وزیری نگذشته، بدون توضیح او کنار برود؟ بنابراین دولت یا نباید او را پیشنهاد و مجلس نباید او را انتخاب می کرد یا باید از او حمایت می شد.

در هر حال پیشنهاد این است که اگر قرار است در سالگرد شروع کار دولت تغییراتی صورت گیرد با دقت و درایت افرادی را انتخاب کنند تا بتوانند تا پایان این دولت بمانند و الا کارها ضربه می خورد و زمان به سرعت سپری می شود. مجلس و دولت باید در این امر بدون رو دربایستی مصالح کلان و دراز مدت کشور را مد نظر قرار دهند و سریعاً تصمیم بگیرند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1643130

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  0 0
  خیلی هم کار درستی بود بهر حال ادم نالایق هرجه زودتر پست را خالی کند صدماتش کمت است
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  0 0
  تهدید نکن همتون هم برید هیچ اتفاقی نمی افته
 • محمود۱۴ IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  0 0
  کار حساب شده بود باید .حقوق بازنشسته با تورم پیش رو ونرخ ۳۸/۵درصد افزایش باید پرداخت میشد .که اورا قربانی اهداف و پرداخت نکردن حقوق این قشر .با این تورم
 • NL ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  0 0
  قربانی! همین و بس چه برای دولت ۱۳ باشد چه برای خودش. آقای رییسی هم در حال ایرانگردی است!!
 • فریبرز بابائی IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  0 0
  این یکی دیگه نوبر بود گند زد به همه چیز وقتی دید دیگع چاره ای نداره و مجلس تصمیم به استیضاح گرفته استعفا داد هر کس میاد یک جای کار رل در کشور خراب می کنه بعد استعفا میده بدون محاکمه و پرداخت خسارت 43 سال مسئولان بی تجربه کشور را از راه آزمون و خطا اداره می کنند ضررش را هم ملت پرداخت می کنند
 • محمد حسین IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  0 0
  آقا شما اصلا ناراحت استعفای ایشان نباش ماموریت ایشان جراحی جیب بازنشستگان بودبه حول قوه الهی درست سریع قاطع و انقلابی کارو به نحو احسنت انجام دادن این در نوع خودش موفقیت بزرگ برای رزومه ایشان است.
 • مقصود دلاور IR ۱۷:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  0 0
  مرضیه وحید وزیر بهداشت احمدی نژاد چون اعلام کرد که دولتش بیشتر از هزینه درمان خرج خرید اقلام غیر ضروری میکند برکنار شد عبدالملکی هم چون برای اولین بار بعداز انقلاب به نفع حقوق کارگررای دادبه مزاج دولت به اصطلاح انقلابی وکابینه عقده ای وضد کارگرش خوش نیامد برکنار شد اما بازنشستگان تامین اجتماعی نا اگاهانه به جای اینکه برکناری مخبر را بخواهندشعار علیه عبدالملکی بیچاره دادند واورا که مدافع حقوق کارگران وبازنشستگان بود وادار ببه استعفا کردند به خیال اینکه دولت رئیسی دلسوز انان هست امان از نادانی مردم
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  0 0
  همیشه باید کابینه دولت آمادگی برای اینگونه مسائل را داشته باشد و جایگزینی برای این افراد . فکر کنید شاید وزیری مریض شود یا اصلا فوت کند اون موقع چه کار می کنید یا شاید مرگ و زندگی هم دست خودتونه ؟
 • IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  0 0
  کدام کار درست بوده تا این دومی باشه زندگی مردم به بازی گرفتن اگر درست بود حال وروز مردم اینجوری نبود بالای ۷۰درصد مردم مایوس وناامیدن
 • IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  0 0
  جناب کدام دولت کدام مجلس روز به روز تصمیم میگیرن برنامه میان مدت ویا بلند مدت ندارن هر کی اول صبح زوتر حاظر بشه اون مدیر وتصمیم گیر هست خدا لعنت کنه قوم ظالمین را
 • علی IR ۱۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  0 0
  ازمجلس انقلابی درخواست میکنیم مصوبه ای اتخاذ بفرمایند ریاست سازمان برنامه و بودجه توسط رای نمایندگان انتخاب شود
 • IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  0 0
  حالا چرا دفاع می کنی معلومه که بی کفایت بود از قطع یارانه نصف مردم وقرار دادن آنها در دهک ده مشخصه که کارایی ندارد و ایشان معمولا مخالف مردم خصوصا قشر زحمتکش و متوسط جامعه هستند من که تا روز قیامت نفرینش می کنم
 • علی TR ۲۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
  0 0
  سلام و عرض ادب برای خودمان باید تاسف خورد که چنین فردی که الفبای مدیریت را نمی‌داند و نمی‌داند در کجا در حال خدمت است، مگر می شود فردی یکی از وزرای قوه مجریه باشد و یکی از شفاف ترین قوانین در خصوص مستمری‌بگیران را نادیده بگیرد . جای تاسف دارد
 • Aa IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
  0 0
  وقتی منافع ملی در اولویت نباشد و منافع شخصی و گروهی در اولویت قرار گیرد باید فاتحه مملکت را خواند.
 • عع IR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
  0 0
  واقعا حرف حساب درانتخاب شد. اگرناتوان بود، واگرتوانایی مدیریت داشت چراحمایت نشد؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!