۲۸ نفر
۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۱
پخش گزارش پرونده «سپیده رشنو» در رسانه ملی، مصداق رفتار مجرمانه

بنا به قانون اساسی اصل بر برائت اشخاص است(اصل۳۷) هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده به هر صورت که باشد ممنوع وموجب مجازات است(اصل ۳۹) همین دو اصل قانون اساسی موید رفتار خلاف قانونِ تلویزیون در انتشار تصویر و گزارش پرونده سپیده رشنو است.

چندی پیش که مستند به مقررات و ضوابط حقوقی در نقد مجموعه ی آقای قاضی مطلبی در خبرگزاری خبرآنلاین منتشر شد ، پیام ها و بازخوردهای متنوعی در تایید یا رد ایرادات وارده دریافت کردم اما آنچه در این بین برایم جالب و البته تامل برانگیز بود پیام کسانی بود که خودشان را از عوامل تولید مجموعه معرفی و در پاسخ به انتقادات صورت گرفته مدعی بودند یک تیم حقوقی محتوای سریال را پشتیبانی می کند!!!
بنا به تعریفی که بیش از دو دهه از عبارت حقوق خوان (نه حتی حقوقدان) در ذهن دارم ادعای ایشان راجع به حضور تیم حقوقی در عوامل سریال را نپذیرفتم، چراکه ایرادت سریال مورد اشاره به حدی فاحش و خلاف اصول ابتدایی علم حقوق وقضا بود که نه تنها یک حقوق خوان ساده مانند بنده بلکه دانشجویان عزیز سال های ابتدایی مقطع کارشناسی نیز به راحتی ایرادات و مشکلات شکلی-ماهیتی مجموعه را شناسایی می کنند.در ادامه ی همان مسیرِ عدم توجه به حداقل های قانونی، اقدام اخیر تلویزیون در انتشار گزارش پرونده ی سپیده رشنو مهر تاییدی شد بر این باور که برخی مدیران و برنامه سازان رسانه با مقوله ی مشورت واخذ نظر کارشناسان ذیربط بیگانه هستند.

رسانه ی ملی در اقدامی خلاف قانون ضمن نقض بایسته های قانون آیین دادرسی کیفری(ماده۹۶)* مستند به اصول قانون اساسی(اصل برائت) و قواعد حاکم بر حقوق شهروندی(حقوق دفاعی متهم و...) حریم خصوصی سپیده رشنو را نقض، مرتکب رفتاری مجرمانه شده است. قانون تعزیرات در فصل بیست و هفتم که با عنوان افترا و توهین و هتک حرمت تعریف شده است در قالب مواد ۶۹۷ تا ۷۰۰ مصادیق رفتارهای مجرمانه ای که نتیجه ی آن هتک حرمت و حیثیت اشخاص است برشمرده.

بنا به اصول دادرسی کیفری تا زمانی که حکم نهایی و قطعی مبنی بر محکومیت متهم به ارتکاب جرم صادر نشده است نمی توان وی را مجرم دانست.

«گرچه بنا به آموزه های علم جرمشناسی و حقوق جزا تعریف مجرم با محکوم علیه پرونده ی کیفری متفاوت بوده، نمی توان به شخصی که به جهت ارتکاب یک جرم محکوم شده است مجرم گفت»

حتی پس از قطعیت دادنامه ی کیفری و محکومیت متهم،انتشار خبر محکومیت و تصویر متهم تابع ضوابطی است لذا در شرایط فعلی انتشار تصویر و گزارش پرونده ی سپیده رشنو با هیچ منطق حقوقی سازگار نیست.

ماده ۶۹۷ قانون مجازات مقرر می کند هرکس به وسیله ی اوراق چاپی...نطق در مجامع یا به هر وسیله ی دیگری به کسی امری را صریحا نسبت دهد یا آنها را منتشر کند که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می شود ونتواند صحت آن اسناد را ثابت کند...به مجازات حبس و شلاق محکوم خواهد شد و یا بنا به استدلال برخی حقوق دانان کشور رفتار رسانه ی ملی در گزارش پرونده ی سپیده رشنو منطبق بر بزه تعریف شده در ماده۶۴۸تعزیرات در مقوله فاش کردن اسرار دیگری و مستحق کیفر حبس یا جزای نقدی است.

لذا مستند به مقررات مذکور و ماده۱۴۳قانون مجازات ، رسانه ی ملی و تولید کننده گزارش مورد بحث مرتکب جرم شده، واجد مسئولیت کیفری است. بروز و ظهور چنین مسائلی در سازمان عریض و طویل صدا وسیما موجب طرح این پرسش است که آیا در این مجموعه اشخاصِ آگاه به حداقل های قانونی حضور دارند؟!

توضیح:
ماده ۹۶ آیین دادرسی کیفری مقرر می کند:انتشار تصویر و سایر مشخصات مربوط به هویت متهم در کلیه مراحل تحقیقات توسط رسانه ها و...ممنوع است...

* وکیل دادگستری - شیراز

کد خبر 1657197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  94 30
  از چهره اش مشخص بود داوطلبانه بخودش اتهام میزند. اگر رفتار ان گاز گیرنده برای امر به حجاب مورد علاقه اقایان کمی ابرو برد این یکی مشخص کرد ایراد کار از کجاست
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  234 9
  جناب آقای جعفرپور در این کشور سراپا آفت‌زده حقوق عادی و پیش پا افتاده مردم هم رعایت نمی‌گردد. هیچ آداب و ترتیبی مجوی در این مُلک بلاخیز، ساری و جاری است ...
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  7 192
  شما هم فقط میخواهی خودت مطرح کنی انگار!
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  193 9
  مصلحت این بود این تله تئاتر از تلویزیون پخش بشه قانون کیلو چنده
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  169 7
  این برنامه تلویزیونی یک شوی ناشیانه کی کاری شده از برنامه مشابهی در تلویزیونهای امریکا و ژاپن است . مثل همه برمامه های تهوع اور کپی شده دیگر تلویزیون ملی
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  227 7
  ما نگران قلدربازی امریکا هستیم اما زیر گوش خودمون یک عده قلدر که به هیچ قانونی پایبند نیستند مشغول جولان دادن اند.
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  150 4
  اینجو ایرانه...قانون فقط بر طبق دل اجرا میشه
 • رضا IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  شرم آور است . چطور صورت کسی که را دزدی کرده یا آدم کشته را میپوشانند اگر بخواهند در تلویزیون و یا روزنامه نشان دهند اما کسی که فقط معترض به حجاب بوده را با چهره مشخص و با زور و تهدید در پشت دوربین تلویزیون مینشانند و پخش میکنند و با آبروی طرف به خاطر کاری که حتی جرم نیست ؟!!! حال آدم به هم میخورد از این رفتارهای زشت . این مصداق عینی دیکتاتوری زرگویی و ارعاب و تهدید ملت است . هر چه این کارها را بکنند ملت جری تر و میزان تنفرشان از حکومت بیشتر خواهد شد
 • IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  چقدر بدبخت و ذلیل شدن که بخاطر درگیری دوتا شهروند عادی، این داستانا رو درست میکنن و طرف رو میارن اعتراف کنه. مگه چکار کرده؟ اونی که گاز گرفته و توهین کرده چی؟
  • GB ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
   0 0
   اونی که گاز میگیره تکلیفش روشنه
  • یحیی IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
   7 0
   این چه حرفیه؟ گاز گرفتن و گیردادن و تهدید مردم که جرم نیست. خخ
 • IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  100 8
  تو این کشورشما ازحقوق وقانون حرف میزنید بقول جنوبیا زور سامون نداره
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  0 9
  جناب وکیل مثلا میخای متفاوت حرف بزنی،اولا این مصاحبه مثل همه مصاحبه هایی که خبرنگاران سراسر دنیا از متهمین یا حتی مجرمین میگیرند مرسوم بوده ثانیا اختیاری بوده و از همه مهمتر دو طرف آشتی کردند رضایت دادن و پرونده مختومه شد ضمنأ شما به جنبه و رویکرد فرهنگی قضیه نگاه کن که باعث اتحاد و همدلی تو جامعه خواهد شد خیلی جاها اخلاق مقدم بر قانون هست.
 • IR ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  0 9
  مرگ بر افساد طلب
 • DE ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
  6 0
  قانون کیلویی چنده عمو .اینا ه چی به سود خودشان باشه این قانون میذارن
 • من IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
  19 0
  بااین شوهای نمایشی آدم متوجه میشه که خیلی ضعیف هستید یک دولت پوشالی
 • حسن IR ۰۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
  96 0
  تو این خراب شده چی سرجاشه که این قانون ها باشه .چرا رئیسی رو نمیارن بگن بی سواد وعدهای که دادی کدومشو عملی کردی خداوند ازتون نگذره انشالا نوبت ما هم میرسه
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
  35 0
  واقعا خجالت آوره....این حجم از بی عدالتی و بازی نمایشی شرم آوره....اون خانم گازگیرنده چطور مدعی مسلمانیه....باعث تاسفه...
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
  13 0
  اجرای قانون مصلحتیه اگر مصلحت باشه اجرا میشه مصلحت نباشه اجرا نمیشه مصلحت باشه اونجوری که بخوان اجرا میشه ، خلاصه مصلحت بر قانون ارجحیت داره اینجا ایران است
 • من IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
  49 0
  درگیری دو شهروند شده دسیسه برای ساخت برنامه و القا کردن مفاهیم بی سر و ته که دیگه خریدار نداره
 • IR ۲۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
  7 0
  این ها به قول خودشان دزدان صندوق امانات بانک ملی را گرفتند نه تصویر و نه نام را نشان ندادند ولی خیلی ساده یک دختر جوان بی گناه را خرد کردند تاعلیه خودش حرف بزند به عالم و آدم نشان دادند که ببینید ما چقدر قدرتمند یم!!!!
 • IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
  9 0
  اعترافات اختلاس گران را چرا در سیمای میلی نشون نمیدن؟!!