نماینده یزد: اختصاص ۹ میلیارد تومان برای پروژه انتقال آب خنده‌دار است

نماینده یزد در دیدار با رئیس جمهور با تأکید بر اختصاص دو معدن برای انتقال آب یزد گفت: اینکه برای خط انتقال آب در سال ۱۴۰۱، تنها ۹ میلیارد در نظر گرفته شده، واقعا خنده‌دار است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، محمدصالح جوکار در دیدار با رئیس جمهور با اشاره به سیل ابتدای سال در استان یزد گفت: سه ماه پیش سیل به یزد خسارت‌های زیادی وارد آورد و پس از آن برآورد خسارت صورت گرفت و به تهران و سازمان برنامه و بودجه اعلام شد، ولی تا الان یک ریال هم تخصیص داده نشده است.

وی با بیان اینکه الان سیل دوم را در استان یزد شاهد بودیم، افزود: سیل اول ۲ هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرد و سیل دوم ۶ هزار میلیارد تومان بود و بافت تاریخی در معرض تهدید خطر قرار گرفت، اما هیچ پولی برای آن در نظر گرفته نشده است.

جوکار با بیان اینکه وزیر میراث فرهنگی، اکیپی را به یزد اعزام کرد که هیچ فایده‌ای ندارد، اظهار داشت: گوش کردن به درددل‌های مردم خوب است، ولی شهر تاریخی یزد نیاز به عنایت ویژه بوده و نباید بافت تاریخی آن تخریب شود.

نماینده یزد و اشکذر ادامه داد: بحث آبخیزداری و مدیریت بحران و ماده ۱۶ و ۱۷ قانون که اصلا رعایت نمی‌شود و در اینجا از شما انتظار داریم که یک درصد از ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه که یک درصد فروش معادن و صنایع معدنی استان یزد را در هیات دولت مصوب کنید تا به خود استان یزد داده شود با این کار ما اصلا نیازی به پول مرکز یا برنامه و بودجه نداریم.

وی با اشاره به اینکه معادن پایه و اساس توسعه استان یزد را شکل می‌دهد، تصریح کرد: معادن غیر از زخم بر دل طبیعت چیز دیگری بر جای نگذاشته اند و مردم با مشکلات زیادی مواجه شده اند، اما سود آن به شرکت‌های خصولتی می‌رسد.

جوکار گفت: در سفر به استان یزد تاکید کردید که مشکل اساسی مردم استان یزد آب است و رهبر معظم انقلاب هم نسبت به آن تاکید داشتند، از جنابعالی خواهش دارم که یک یا دو معدن را در اختیار یکی از شرکت‌های معدنی قرار دهید و از محل آن، انتقال آب به استان یزد انجام شود. اینکه برای خط انتقال آب در سال ۱۴۰۱، ۹ میلیارد در نظر گرفته شده، واقعا خنده دار است.

وی با اشاره به حقوق دولتی معادن خاطرنشان ساخت: بر اساس قانون در ماده ۶ قانون معادن ۱۵ درصد و برابر ماده ۲۵، ۱۲ درصد حقوق به استان یزد می‌رسد که از منابع طبیعی بوده و برای رسیدگی به امورات مردم منطقه است. در سال گذشته ۵ هزار میلیارد تومان به حساب خزانه واریز شد و ۱۳۴۴ میلیارد تومان بر اساس درصدهایی که در قانون ذکر شده باید به استان یزد بازمی گشت، ولی متاسفانه تاکنون ۲۱ میلیارد تومان پرداخت شده است.

نماینده یزد و اشکذر ادامه داد: از این مسئله باخبریم که دولت با مشکلات مالی مواجه است، ولی پول خود استان را پرداخت کنند، ما نیازی به اعتبارات نداریم.

جوکار افزود: شهر یزد با ۶۵۰ هزار نفر جمعیت مشکل آب داریم و رینگ شهری که در سفر جنابعالی به یزد تاکید شد، هنوز اقدام آن چندانی نشده که باید اعتبارت لازم برای اجرای آن در نظر گرفته شود.

نماینده یزد و اشکذر اذعان داشت: ۹۰۰ واحد صنعتی در حال ساخت و نیمه ساخت در استان یزد داریم و پیشرفت آن‌ها بین ۲۰ درصد تا ۸۰ درصد بوده که اگر اعتبار و تسهیلاتی اختصاص یابد که تکمیل شود، هم ایجاد اشتغال کرده و هم بحث تولید شاهد اقدامات بسیار خوبی خواهیم بود.

48

کد خبر 1659213

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =