۱۴۴ نفر
۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۰
افغانستانی ها در ایران رکورد می زنند!

برای نام بردن از مهاجران کشور همسایه مان افغانستان،تا آن جا که هوش و حواسم بوده از واژه افغانستانی استفاده کرده ام.

می دانم آنها، به کار بردن واژه «افغانی» را از طرف غیر هموطنانشان نوعی توهین به خود می دانند.

نژاد پرست نیستم. مسلمانم و می دانم طبق دین اسلام باید به کسی که به ما پناه آورده، پناه داد و احترامش کرد.کمکش کرد.خلاصه این که هوایش را داشت تا احساس غربت نکند.

ما ایرانی ها در برابر افغانستانی ها معمولا چنین بوده ایم. نه این که همیشه اوضاع بین ما و آنها گُل و بلبل بوده اما کفه سنگین ترازو به نفع مهربانی و برادری چربیده و می چربد.

این ها که مقدمه بود اما به نظرم لازم. اصل مطلب اما چیز دیگری است.

امروز در این یادداشت مزاحم اوقات شریف شما شدم تا عرض کنم از افزایش جمعیت افغانستانی های عزیز در ایران نگرانم.

عزیزانی که در کشورمان معمولا به کارگری مشغولند و به قول خودشان از حداقل حقوق بدون بیمه و مزایا و کارت بانکی و... برخوردارند اما در فرزندآوری رکورددار.

شما هم می دانید و دیده اید که بسیاری از جوانان افغانستانی ساکن کشورمان هنوز به سن 30 نرسیده اند اما هر کدام بین 5 تا 8 و بعضی مواقع حتی 10 و بالاتر بچه دارند.

این تعداد فرزند با حقوق و مزایای کمی که همیشه از آن می نالند چه سنخیتی دارد؟

ضمن احترام به همه این عزیزان که مهمان ما هستند باید عرض کنم دو دلیل عمده را در فرزندآوری افغانستانی ها در کشورمان دخیل می دانم.

اولی دل گُندگی زیادی آنهاست وگرنه چه دلیلی دارد یک جوان 26 ساله افغانستانی که کارگری ساده است 6 بچه قدونیم قد داشته باشد.

هزینه زندگی و خورد و خوراکشان از کجا تامین می شود؟ هزینه درمان؟ و هزار درد بی درمان دیگر.

بعد از بحث دل گندگی زیادی آنها، دلیل دوم کمک ها و یاری های همیشگی و دلسوزانه ای است که ایرانی ها نسبت به برادران و خواهران افغانستانی دارند.

چهار سال قبل یک جوان حداکثر 25 ساله افغانستانی -که 4 فرزند از یک تا 8 ساله داشت- نگهبان و سرایدار مجتمع آپارتمانی ما بود.

این بنده خدا که درآمدی نداشت.از درآمد حداقل کارگری برخوردار بود. 4 فرزند داشت و یک توراهی!

خب این بچه های قد و نیم قد، غذا،پوشاک، تنقلات و... نمی خواهند؟

باید عرض کنم اغلب نیازهای آنان حتی وسایل زندگی توسط اعضای ساکن مجتمع تامین می شد. این برادر گرانقدر افغانستانی هم وقتی می دید مایحتاج بچه ها رایگان تامین می شود و نیازی به دردسر خاصی برای تامین خرج زندگی و زن و بچه نیست طبیعی بود که در امر فرزند آوری تشویق شود چرا نشود؟! حتی فکر همسر دوم هم بود چرا نباشد؟!

این مساله فرزندآوری و تعدد آنها در کشورمان به سن من که سر دراز دارد.

مثال عینی اش که خودم از نزدیک دیدم 27 سال پیش یعنی سال 1374 بود.

آن سال قرار بود طرح ملی و سراسری واکسن فلج اطفال در کل کشور اجرا شود.

آن سالها من دوران دوم یا سوم دبیرستان بودم. وزارت بهداشت از بسیج خواسته بود تا هرچه نیروی داوطلب دارد آماده کند. واکسن فلج اطفال، خوراکی بود و به همین دلیل انجامش کار سختی نبود.

برای واکسن فلج اطفال ما به در خانه ها مراجعه می کردیم. در خاطرم هست محلی که برای من و دوستانم مشخص شده بود بخشی از منطقه دروازه اصفهانِ شهر شیراز بود.

آن روز بود که برای اولین بار تعداد زیاد افغانستانی ها را در کشورم درک کردم. اغلب ساکنان خانه های آن منطقه از شیراز، افغانستانی بودند.

یک فقره اش خانه ای بود که سه خانواده افغانستانی زندگی می کردند. این سه زوج خیلی جوان روی هم 12 فرزند داشتند یعنی متوسط هر زوج چهار فرزند!

البته که همه آن 12 نفر شامل واکسن فلج اطفال نمی شدند چون این واکسن مخصوص زیر 5 سال بود اما هنگام مراجعه بایستی تعداد فرزندانشان را سوال می کردیم و از این جهت مطلع می شدیم چند فرزند دارند.

برسم ابتدای مطلب. من، افغانستانی ها را دوست دارم. من تمام انسان های روی زمین را دوست دارم. من تمام مهمان های و مهاجران پناه آورده به کشورم را دوست دارم. من مسلمانم اما واقعیتش از گسترش جمعیت افغانستانی های عزیز در کشورم آن هم به این شکل روزافزون نگرانم...

کد خبر 1659687

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 160
 • نظرات در صف انتشار: 73
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • احمد US ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  شما نگران نباش
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  چه دیر نگران شدی
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  افغانستانی ها نسبت به ایرانی ها وجدان و شرافت کاری ، سلامت روحی و روانی ، هوش ، فرهنگ و آداب اجتماعی خیلی بهتری دارن
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  دقیقا نگران کننده است با این روند ساختار جمعیت بزودی عوض میشه
 • بختیاری IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  بنده خودم افغانی هستم و تاجایی که اطلاع دارم تاسن ۳۰سال ۱۰تایا۸تافرزندهیچکسی نداره ودروغ محضه من خودم ۳۰سال سن دارم ویه بچه دارم واینکه یه کارگر افغانی با حداقل حقوق کارمیکنه والحق ول انصاف خوب هم کار میکنندبرای همین هم ایرانی ها بیشتر کارگر افغانی میبرندتاایرانی وکارگر افغانی هم هیچگونه مزایایی هم نداره واینگونه که به سختی افغانیها زندگی میکنند فکرنکنم هیچ ایرانی ای زندگی نکنه الآن هم اگرمجبورنبودندمطمئن هستم صددرصد به کشورخودمون میرفتیم ولی خدانکنه بنده محتاج باشه که ازسرمحتاجی مجبوره هر حرفی هر توهینی و هرکاری رو تحمل کنه
 • مظاهر IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  خوب این از بی کفایتی مدیرانی هست که به واسطه پارتی روی کار اومدن.اگه یکم عقل داشته باشن نمی‌زارن اینقدر جمعیتشون زیاد بشه که فردا روز برای ما بشن مثل اسراییل که به فلسطین دارن زور میگن.باید خیلی سریع اینارو از ایران اخراج کنند برن کشور خودشون.
 • جوکر IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  گلگندم نگران نباش در روز بیش از هزار نفر به کشورش برمیگرده شما به فکر خودت باش
 • ناشناس IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  متاسفانه هیچ کس بفکر این خطر بزرگ نیست که زیادی جمعیت آنها باعث از بین رفتن نسل ایرانی در طول زمان میشه و اتکا اقتصاد کشورمان به نیروی انسانی افغان بطوری که همین الان افغانها ادعا این رو دارن که اگر از ایران بروند ایران فلج اقتصادی میشه خواهشا مسوولان محترم بفکر باشیدبفکر هشیار خواهشا حال که افتضاه است بفکر آینده باشید خواهشا
 • بهمن IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  با سلام،هم وطن عزیز سلام،همین مهاجران افغان که از ترس دولت طالبان فرار کردن وبه کشور ما پناه آورده اند باعث افزایش رهن واجاره منزلهای مسکونی شدند ،ثبات گرانیها،تقاضای بیش از حد کالاهای مصرفی نسبت به ملت شریف ایران،باعث بیکاری شدید کارگران بومی،استفاده از امکاناتی که با مالیات ملت ایران تهیه شده بدون اینکه نسبت به آن امکانات هزینه ای پرداخت کرده باشند،همین مهاجران افغانی فرزندانشان را از سن ۶ یا ۷ سالگی به سر چهاراها میفرستندبرای گدایی،شیشه شوری،گل فروشی...وچه بسا که در آینده ای نزدیک دولت فخیمه طالبان سر از کوچه وخیابانهای کشورمان در اورد،
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  آن قدر اهمال می کنیم تا ترکیب جمعیت کشور عوض شود بعد تازه به فکر خواهیم افتاد. مهاجر هم حدی دارد.
 • حبیبی IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  #نژاد_پرست
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  ایران گرفتن خبرندارین
 • سمیر IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  26 46
  اینکه اینقدر مهمان نواز هستین خداوند یار تان اما نسبت به فرزند آوری یکم زیاده روی کردین .اما روی هم رفته بله نسبت به فرزندانشان بی‌توجهی می‌کنند نه اینقدر که شما فرمودید بعد افغانها فرزندانشان کم توقع اند .ولی این سالها فرق کرده
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  80 11
  محمود افغان می آید،مو اظب باشید.
 • ح IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  56 4
  موافقم
 • مهران IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  30 79
  روح و،روزی همه را خدا میده تو چرا نگرانی خودت میدانی
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  93 23
  بله استاد سخنان شما کاملاً درسته الان هرجامی رویم هرشهری ،روستاها که دیگر در اشغال افغان است و متاسفانه این قوم افغان دارند از احساسات ما سو استفاده میکنند و مخصوصا بچه کار تولید میکنند میدانند که باتعداد زیاد شدن کسی دیگر حریف اخراجشان نیست ودارند دست وپا میزنند که حق شهروندی بگیرند واین یعنی دو دستی کشور را به افاغنه تقدیم کردن خدا به دادما برسد که بیشترشان هم سنی هستند وچندسال پیش بی شرف ها حسین کشان در عاشورا برپاکردند که البته پلیس آنها را دستگیر کرد وانواع دزدی وجنایت میکنند همین دیروز خودم باچشمم دیدم مواد مخدر به پسر ایرانی فروخت
 • بارزی IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  سلام برادر عزیز بذر افکن حرفها و دلیل های شما درست ..اما نمیدانم چرا مزایاهایی و یا منفعت هایی که از سوی همین اتباع مظلوم افغانستانی ها در کل این سالها نصیب ملت ایران به خصوص سرمایه گذاران شما شده و هنوز هم میشود و خیلی مسائل های دیگر چرا حرفی از آنها نزدید و نمی زنید اگر در واقع واقع بین و حقگو هستین آیا هیچ منفعتی از این اتباع در ایران شامل تمام مسائل ایران نشده !!؟؟؟.... این کارگران ساده و بی نوا با حقوق بسیار اندک و ناچیز و با تمام صداقت که حتا نمازشان قضا نمیشود و پابند دین و ایمانشان هست تمام ساخت و ساز این مملکت با جرعی نان خشک و کمترین حقوق آیا منکر ساخت و ساز این‌مملکت به دستان پینه بسته ی آنها هستید بعد از چهل سال زحمت و حق آب و گل حتا حق خرید یک سیمکارت ده هزارتومانی را ندارند بهتر نیست کمی در عیان گفتارمان به خاطر حرمتشان صادق تر باشیم قضاوت کار ما نیست آنها حتا دوچرخه ای را که میخرند به نامشان سند نمی خورد حتا از کوچکترین مزایای انسانی بی بهر هستند یادمان نرود که روزی دهند خداوند عالم هست نه من و شما آنها زحمت شان با کمترین دستمزد میگیرند و خدای آنها مهربانتر از خدای ما
 • احمدی IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  44 97
  سلام عزیز شما فقط قسمت سرایداری شو دیدی .اون کار سخت رو ندیدی .باربری ندیدی .کارای ساختمانی رو ندیدی .بازیافتو ندیدی . کورهای اجر پزی رو ندیدی .توکه هر روز به لطف افغانی مملکت هر روز ابادتر میشه .دیگه نگرانی برا چی ..باید خوشحال باشی عزیزم مام به خدا تو مملکت شما نفت نمیشنیم برا هر روز داریم هزینه میکنیم اینکه شما مرداتون عغیمه تخصیر ماست . اصلا مشکل کل دنیا تخصیر افغانیه .
 • آرمان IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  76 19
  چرا در مورد مردم افغانستان حرفی بزنیم می گوید نژاد پرس ما مردم ایران برای هرچیزی مالیات می دهیم اگر جنگ شود جوانان ایرانی برای دفاع می روند به سربازی می روند همین مترو که ما مالبات می دهیم که ارزان است خیلی راحت افغانی که تعداد زیاد شده استعاده بدون اینکه هیچ مالیات بدهن همان ۲۵۰۰مارو میدهن در صورتی باید دهه هزارتومان بدهن ازیارانه برق گاز آب ما استفاده می کنند به رایگان در صورتی در کشور آمریکا این طور نیست یا کشور های دگه قیمت هر چیزی برای شهرفند با خارجی فرق دارد چون مالبات میدهن
 • ارکان IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  76 19
  زیباترین و بجاترین خبر در خبرها درود بر شرف افراد دور و درست اندیش... به خدا خطرناک است... خدایی اگه از کشورهای با فرهنگ درست و تمیز باشند و ما هم چیزی یاد بگیریم حرفی... جز نامردی و کثیف کاری ما که چیزی ندیدیم..
 • بهرام IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  73 17
  من هم با نظر این آقا موافقم چرا مسولین اجازه می دهند این ایقدر مردم افغان در ایران زیاد شود در هیچ کشور مثل ایران زیاد نیست دگر در کشورشان جنگ نیست چرا برنمگردن طالبان دگر روی کار است الان کم مانده کشور ما ایران شود کشور افغانستان نه مالیات می دهن نه پسرشان درا ایران به سربازی می روند چرا از امتیازات به رایگان استفاده کنند
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  50 15
  جمعیت اونها رو کنترل کنین
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  56 16
  افغانی های مفید رو بگذارین در ایران باشن وبقیه که نه تحصیلاتی دارن ومعضلن رو بفرستین کشورشون،جمعیت اونهایی که هستن رو هم کنترل کنین..
 • ناشناس IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  81 9
  دولتمردان ما که بچه هاشون میرن خارج زندگی میکنن. میمونه فرزندان ما با یک جنعینت عظیم افغان. با این زادو ولدشان فرزندان ما نه آب نه مسکن و نه شغل دارند پس فرزند آوری ایرانیان تعطیل میشه. هر کلاس دولتی 50 نفر شاگرد و غیر انتفاعی هم که هزینه بالا داره دیگه بچه های ما با آینده خوبی روبرو نیستن و هیچکس هم نمیدونه چرا دولت اصرا به مهاجر پذیری داره؟ نه اینکه وضع مملکت روراست؟ صف نانوایی شلوغ شده و پارک‌ها مملو از بچه افغان و.....
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  77 14
  چند وقت دیگر همین افغانستانی ها دست ما را می گیرند و از ایران بیرون می اندازند
 • سید IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  32 87
  فکر کنم شما آقای نه چندان محترم،افکار اسراییلی داشته باشید،شما خود بروید سرایداری آپارتمان را بگنید،فرزند زیاد بیاورید تا هموطنان خودتان به شما و فرزندان قد و نیم قد بیشمارت کمک کنند و از تعداد فرزندان مهاجران افغانستانی پس نمانید،عرضه به خرج بده چیه کم قانع باش،۴تا زن بگیر وهمش تولیدی فرزند ایجاد کن،دولت اسلامی هم از شما حمایت میکند وحتی برای بچه سوم شما زمین رایگان هم میدهد،،زود دست بکار شو تا توزیع زمین ها تمام نشده،فرزند بیشتری بار و زمین های زیاد و کمک های بی منت دولت اسلامی را دریافت کن،،راستی چقدر ،،چند درصد از شما درجنگ با داعش شرکت کردید؟؟؟ آیا اطلاع داری که درصد بسیاری از همین اتباع بگفته خیلی از شما افغانه،،از جان شیرین خود گذشتند و برای دفاع از نوامیس اسلامی به جنگ با داعش خون آشام که حمایت اسراییل و عربستان آمریکا را داشت ،رفتنندبه شهادت رسیدند و شما اصلا خبر نشدید؟؟؟در مقابل چند درصد از شما در این جنگ نابرابر شرکت گردید؟؟
 • سلیم‌ IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  76 20
  سلام خدمت هم وطنان بله این دوست عزیز درست می‌فرمایند اوضاع افغانی ها تو ایران‌ خرابه باید هواس جمع کنیم اینا نه مالیات نه عوارض تازه خیلی از ایرانی ها هم کمک میگیرن اینجوری‌بگم‌ افغان ها تو ایران‌ زندگیشون خیلی خیلی بهتر از ایرانی هاست در ضمن این دوستمون در مورد دستمزد اشتباه گفتن افعان ها با مزد ناچیز کار‌نمیکنن چرا چون امرار معاششون را ما ایرانی ها بهشون صدقه و ارگان های کمک‌رسان ایرانی هم زیاد بهشون میرسن جوری که به‌ خود ایرانی ها اینجوری کمک‌نمیکنن و به همین‌ خاطر مزد پایین باشه میگن‌ برم خونه بخوابم‌ بهتره به همین دلیل ها افغان ها به خاطر رفاه بیشتر میرن دو زن میگیرن یا بیشتر خواهشم از هم وطنان این هست که اگه کمک‌خاستین بکنین به هم وطنان محتاج خودمون کمک کنید نه افغانی ها چون اونا لایق کمک نیستن اگه تو ایران‌ جنگ‌میشد و ما به افغانستان میخاستیم پناه ببریم با گلوله ازما استقبال میشد یا با فکر برده جنسی افعان ها خیلی خیلی از انسانیت دور هستن جواب‌محبت به افغان ها سنگ و چماق‌ و بردگی هست افغان هارو به چشم یه توریست که اومده ایران‌ پول خرج کنه ببینید ازشون بگيرين بهشون چیزی ندی
 • احمدی IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  14 33
  با سلام البته این آمار که دوست عزیز در مقاله آوردن همه جامعه آماری مهاجران رو شامل نمیشه ،شاید فقط ۱۰ درصد این سبک زندگی رو داشته باشن ،آمار دقیی فرزند آوری رو میشه از اداره اتباع و مهاجرین پرسید.
 • اصغر IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  71 12
  اگر وضعیت رشد جمعیت اتباع افغان به همین صورت پیش برود و با توجه به رشد منفی جمعیت ایرانیان و نیز حمایت همه جانبه مسئولان که مثه همیشه به جای حمایت از حقوق خودمون از اتباع دیگر کشور ها و به خصوص اتباع افغان حمایت میکنند چند سال دیگه باید فلسطینی ها برای آزادسازی کشور ما قیام کنند.
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  14 74
  در قالب دوستی خوب تفرقه میکنی داداش شایدم مزدور دشمنی ، اگر مسلمانی میدانی که الله قدرت مطلق نگهدار همه بندگانش است چه ایران چه افغان به زندگی خودت برس اگه از اول سرمون به زندگی خودمون بود اینقدر مشکلات نداشتیم خدا صبر داره که سنگ به سرمون نمیباره، الهم عجل لولیک الفرج امین
 • مهدی IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  29 18
  یه مقاله هم درباره فرزندآوری اهل تسنن بنویس شما که به فکر ایرانی ببین چخبره
 • ع - ت IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  46 13
  قابل توجه مسئولین دلسوز کشورمان آقا الان که یک حکومت به سرکردگی طالبان در افغانستان تشکیل شده چرا نسبت به اخراج این مهمانهایی که بعضا غیرقانونی وارد ایران می شوند اقدام نمی‌کنید تا کی ما باید جور اینها را بکشیم
 • آزاد IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  56 8
  پیرو صحبتهای دوست عزیزمان ۸۰ درصد متکیدیان افغانستانی هستند که این زیبنده کشور ما نیست و اکثرا فکر میکنند که ایرانی هستند
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  92 9
  مسئولین متوجه ومطمئن باشند که افزایش جمعیت افغانستانی ها درایران تبعات وحواشی سنگینی خواهدداشت ما به رسم ایرانی بودنمان ، مهمان نواز هستیم وخودرادررابطه با مهاجرت وآماربالای فزندآوری افغانها، دایه مهربانترازمادرشده ایم و همین محبت مارابه استراتژی آنها مبنی برتغییرجای مهمان ومیزبان نزدیک ترکرده است .این ادعا وتحلیل برای دشمن تراشی نیست بلکه هشداریست به مسئولان تامهمان نوازیهایمان را بیش ازاین گسترش ندهیم به نفع مان است که دربرخی حوزه های مهاجرتی افغانها ، کنترل ومحدودیت های اطمینان بخش ایجاد کنیم فعلا تاتحقق آن استراتژی فاصله داریم اما همین الان برای ایرانی جماعت قوت لایموت یعنی نان مخصوصا ازنوع بریری یافت نمیشود یا کم پیدامیشود
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  49 15
  کاملا درسته. متاسفانه در صف نانوایی محله ما تعداد افغانیها بیشتر است. ای که دستت می‌رسد کاری بکن
 • ناشناس IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  64 12
  واقعا باید یه فگرو ره چاره‌ای پیدا کنیم ،قبلا فقط سرایدار یا بهتر بگم ساکن بهترین و خوش آب و هوا آرین ویلا ها بودند ولی بعد از طالبان همه جا پادوها و کارگران تا توانایی ها افغانی هستند ،اگر می گم افغانی به همان روشی است که ایران ها اهالی هر شهر یا قیمت رو صدا می زنند مثلاً میگم تهرانی یا بوشهری ،الان تو ایران زندگی می کنیم ،نه افغانستان ،پس به روش ایرانی ها صحبت می کنیم ،ولی به نظرم همه جا نفوذ کردند حتی تا رده های بالای تصمیم گیری ،که به جای سخت گیری دارن زندگی کردن تو ایران رو براشون راحت تر می کنن ،چیری که واضح هست اینه که افغانی ها هیچ وقت ایرانی نمی شن خودشون هم نمی خوان ،ترحیح میدم ایران رو اشغال کنن بعد ایرانی بشن
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  12 57
  خوب افغانها هم بذر می افکنند به اذن خدا. مگر بده. سرزمین خدا وسیعه اگر نگرانید مثل رزمندها لبای رزم بپوشید از مرزهای کشور دفاع کنید نه اینکه مرزها را بگشایید ونق بزنید شما چه کاره اید
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  36 9
  کار از این حرفا گذشته دیر به خودت اومدی.
 • مهری IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  47 28
  این همه بچه اوردن از سیاستشون این ها تا چند سال دیکه همه ایران را می گیرند به ما ایرانی ها تو بهداشت ها اذیت کردند وگفتند کمتر بزایید ولی جلوی زاییدن این اشغال ها را نگرفتند غلط کردند هم که فقیرند مچ دستهای زن هاشون تا گلو پر از الگو وطلا است
 • سجادی IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  17 50
  دوست عزیز ۳۰ ساله هایی که در اقوام ما هستند به طور متوسط یک الی دو فرزند دارند. بگذریم ، شما اگه مسلمان بودی باید از افزایش تعداد مسلمانان خوشحال میشدی.
 • ن ح ک IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  28 5
  بایدبا تمام وجود از مهمانپرستی ملت وکشور ایران تشکر کرد .هیچ ملتی چنین مهربانی وخویشتن داری ندارد بعض کشورها که افغانهارا پذیرفتند مزایای از سازمان ملل وجهان دریافت کردند
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  10 28
  دوست عزیز نگران نباش کافیه فقط مرز ایران و ترکیه آزربایجان وعراق را به مدت دو سه ما باز کنند افغان ها نگرانی شما را رفع میکنندواز ایران مهاجرت میکنند جلو گرانی نان آب بنزین خودرووکار گرفته میشه وتبرم نیز مهار میشه خوبه که در این مورد تصمیم گیری شود ومشکل فقر در ایران باخروج افغان ها برای همیشه ریشکن بشه
 • برباد رفته IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  32 6
  اگر برای دولت سود نداشتند یک لحظه هم نگه نمیداشت
 • ابی IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  55 5
  اینا امنیت آینده کشوررا هم تهدید میکنن .الان یه سریشون به شدت هوادار طالبان والقاعده هستن
 • نادر IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  22 67
  اینکه دقیقا 40 ساله از سال 1360 من متولد ایران هستم بعد حدود نیم قرن من سیم کارتم احتمال داره قط بشه کارت بانکی قط شده گواهینامه نمیتونم بگیرم بیمه نمیتونم چیزی به نام خودم نمیتونم بخرم حتی یه دوچرخه به نامم نمیشه پس حرف مفت میزنی نژاد پرست که پله ترازو به طرف مهربانی هست .در مورد کمک حمایت که گفتی نژاد پرست شما کلاه مارو بر ندار پیشکشت .من کار کردم زحمت کشیدم کار فیزیکی عرق ریختن پولم خوردن تا فهمیدن افغانستانی هستم .شما کمک میکنید نژاد پرست دروغ گو
 • ناشناس US ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  48 6
  واقعا جای نگرانی داره درست میگین کوگوش شنوا داخل کشور
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  65 7
  مسولان ایران برای هر قوم ونژادی امسال افغانی ولبنانی وفلسطینی وسوری وغیره پدری ودلسوزی کردن ودستشان را گرفتن جز مردم کشور خودشان متاسفم ..الان ۴سال است که دوستداریم بچه دارشویم ولی هر روز داخل مملکتمون یه جور بامبول وکرونی درمیاد ویجور بیکاری بوجود میاد باز منصرف میشیم
 • NL ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  9 60
  ما به این مدل انتقاد کردن ها، اهانت ها و نژادپرستی های محترمانه عادت داریم، لذا شما فقط فکر میکنید زرنگ هستید اما در واقع اینطور نیست
 • علی IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  8 28
  نگرانی ندارد که
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  39 8
  شما اگر نگرانی من کارگر لطمه خوردم کارها را قبضه کردند در مشهد به املاکی برای اجاره خانه می روی می گوید اگر فلان قیمت می خواهی واگر نه افقانی هست حتی خانه گیر نمی آید تعداد افقانها از ایرانیان بیشتر شده
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  23 8
  منم هم افغانستانی ها رو دوست دارم ملتی شریف و زحمتکش هستن و لی فرمایش شما هم درسته
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  42 4
  خدا رحم کنه چرا کشور را دو دستی تقدیم مهمان می کنیم پس کشور خودشون می مونه برای کی؟
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  40 7
  آفرین بر شما کلام شما صحیح است و بسیاری هم دقیقاً هم نظر شما هستند وجود تعداد زیاد اتباع خارجی در ایران علاوه بر مشکلات ذکر شده از نظر امنیتی هم دیر یا زود می‌توانید مشکل ساز باشد ، فراموش نکنید جمعیت چند میلیونی اتباع افغانستانی در ایران هزینه‌های بسیاری را بر ملت ایران تحمیل می‌کند و حتی در بسیاری از موارد اشتغال هموطنان خودمان را هم به مخاطره انداخته است
 • Amir IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  8 61
  سلام وقت بخیر ،با احترام به نظر شما عارضم که شما مشت نمونه خروار که جای خود ،یکدانه نمونه خروار کردید ،دوست عزیز شما. با یک نفر که انهم فقط در اپارتمان شما بوده چنین نظری دادی که اصلا بجا و درست نبوده و بیشتر متشنج کننده بوده،شاید انسانهای خیر زیاد باشند اما برای همه نیستند و اینکه بخواهید حمایت خارجی را دلیل به فرزند اوری بدونید کار عقلانی ای نیست ،مردم افغانستان در خود کشور افغانستان هم همین اوضاع تعدد فرزندان را دارند و این مسئله ربطی به حمایت چند هم وطن از اتباع ندارد ،شاید هم شما دنبال مسئله ای دیگر هستید ،فی الحال هزار جوان افغانستانی وجود دارد که از سی هم گذشته ولی ازدواج نکرده اند من به عنوان یک جامعه شناس این حرفها رو دارم میزنم
 • مصطفی IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  43 7
  سلام انگار یک کسی تو این مملکت یک حرف حسابی زد.
 • حمید IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  12 38
  بزرگوار بنده چندتا دوست و همکار افغانستانی دارم هیچ کدام ۵ تا و ۷ تا و ۱۰ تا بچه ندارن
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  15 59
  بوی نژاد پرستی و تعصبات احمقانه از این نوشته می اید شاید نویسنده اگر در المان بود جزو کله سفید های ضد مهاجر می شد
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  49 8
  ما ایرانی‌ها هر بلای سرمان بیاد حقمان هست چون یه نفر مسعول باسواد نداریم اکثریت 6 کلاسه هستن پس از اینها انتظاری نداشته باشید که یه روزی ایران همان ایران قدیم بشه تمام نسلش افغانی خواهد شد و طالبان خواهان ایران خواهد شد را جمعیت افغانی بیشتر از ایرانی میشه پس شک نکنید دیر یا زود ایران جز خاک افغانستان وزیر سلطه طالبان خواهد رفته اگر با این رویه پیش بره پس تا دیر نشده فکری به حال ایران بکنید و تمامی افغانی‌ها از خاک مهین عزیزمان اخراج کنید تا تیشه به ریشه شیعه نزدن و نسل ایرانی از بین نرفته
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  8 52
  یه خورده حرف هاشو کیش داده وعدادروهم ۱+۲کرده اید جانب این تعداد ارقامی که شما فرمودید واسه سال ۷۴هم نیست
 • شهروند IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  36 6
  عزیزم حق داری نگران باشی همه مردم ایران نگرانند، این افغان ها با نقشه از پیش تعیین شده آمده‌اند ایران و و زاد و ولد می‌کنند، در آینده رهبر ما طالبان خواهد شد و همه سران مملکت را به غل و زنجیر خواهند کشید و زنان و دختران ایرانی را به کنیزی خواهند گرفت فعلا مسئولان در خواب غفلت و چاپیدن مملکت و اختلاس مشغولند وقتی آب مملکت رو برد همه فرار میکنند به قصرهای خود در خارج از کشور و ملت را در منجلاب اسارت رها خواهند کرد من مرده شما زنده ببینید کی این حرف و زدم فعلا خواب بمانید، خوابببببببب
 • حسین IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  50 16
  بله عزیز من چند سال دیگه همین برادران ادعای خلافت هم میکنن و میگم چند تا استان را بدین به ما چوب توی .....آستین ما خواهند کرد سران ما همچنان که در ۳۰ سال پیش د حمایت از فرزند آوری در خواب بودن فعلا هم بابت افغانی ها در خواب هستند تا یه روزی یه ضربه از جایی به ما بزنن جوان ۳۰ ساله ای که ۴ تا بچه داره بدون درآمد هیچ بعید نیست فردا عوض کردهایی تروریستی شود بر ضد ایران برای سیر کردن شکم بچه هایش
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  38 7
  خدا خیرتون بده واقعا حقیقت رو گفتین
 • جلیل محمدی IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  18 5
  شمام مثل سازمان ملل ابرازنگرانی کردی داداش
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  10 29
  همه رو برق میگیره مارو چراغ موشی، من خودم افغانستانی هستم32 سالمه تنها یک فرزند دارم داداش بزرگترم هم 1فرزند داره، باز بزرگتر از اونم یکی بزرگتر از همه هم که 45 سالشه 2 فرزند داره، بله منم باشما موافقم ولی نه تمام افغانستانی ها برعکس بحث فرزندآوری در اهل تشیع افغانستانی ها خیلی هم کم رنگه نسبت به برادران اهل سنت
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  36 3
  عزیزم نگران نباش /وقتی مرزها ولنگاره این بنده های خدا تشریفشون میارن اگر مسعولان نگران بودن مرزها رو کنترل میکردن ماشین هایی که اتباع و از مرز با پولهای کلان و تعداد بعضا بیست نفر در صندوق عقب وصندلی عقب و جلو میچپونن توقیف ومصادره میکردن و سفت و سخت بررسی میکردن امروز این وضع نبود
 • سید محمود IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  48 6
  یه روز مسئولین عزیز ما که آغوش مهربانی رو به روی افغانی ها باز کرده اند تاوان سختی خواهند داد که مردم کشورمان هم درگیر خواهند شد زیاد شدن افغانها خطر بزرگی برای کشور ماست نمونه این خطر به شهادت رسانده روحانیان در صحن حرم رضوی است در آینده این موارد بیشتر خواهد شد.
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  46 6
  سفره ما کوچک شده ، امکانات کشور از بین رفته، جا برای زندگی من ایرانی نیست ، باید ازین کشور بروم ، جای منو افغان ها و ۰۰۰۰۰ گرفته ، اب نیست ، برق کمه ، گاز کمه ، دارو کمه ، بیمارستان کمه و تخت نیست و۰۰۰۰۰۰ادم عاقل ، ایرانی باشعور ، 15میلیون افغانی تو ایران نباشه ایا بازم باید تو صف نون یه ساعت بایستی ؟ یا روغن و مرغ واسه ما کم میشه؟مرگ بر مسئول احمق که منابع این کشور صرف هر حرمزاده ای کردن بجز مردم مظلوم ایران ، همین افغان ها اب هیرمند و بستن ، چرا کلهای ما مثل کبک زیر برفه ، چرا؟
 • حسین IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  10 15
  دوست عزیز حتما یه دلیلی داره که دولت اجازه میده اینها بیان تو این کشور
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  29 4
  خدابخیر کنه همینجور ادامه بدن ایران رو به تصرف خودشون درمیارن
 • ج ق IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  31 3
  برادر نگرانی شما بجاست کدوم مسئول گوش شنوا دارد آینده بچه هامون در خطر است ولی مسئولین عین خیالشون نیست
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  29 3
  هیچی صبح تا غروب بچه‌هاشان دست گدای ویا تا کمر توی سطل زباله به دنبال نان هستن واقعا کرامت انسانی را زیر سوال میبرند وما ایرانی ها هم از روی دلسوزی کمک میکنیم ولی از عاقبت کار هم باید ترسید از روزی که به کشور ما حمله کنند سه تا پنج میلیون سرباز داخل ایران دارند وزارت اطلاعات باید کاملاً مواظب باشد
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  7 48
  ایرانی های خودتون از گرسنگی میمیرند اونوقت تومی گی که خرجشون را میدی بیا پایین سرمون درد گرفت اراجیف نباف
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  18 5
  نگران نباش این طرح تعقیرنژادی درایران باافغانیها دقت کنیدهمش همه چیزشدافغانی مغازدارها افغانی مردم انداخیدبه کدای تاچیزی میکی نه اینها مهمونن مهمون یک روز دوروزنه چهل سال خودافغانی میگفت ایرانیتواغانستان ببینند میکشندولی اشتباه میکنندمسولین که ازاینا براخودشون سربازمیخوان درست کننداینهاهیچ مسولیتی درمقابل خانواده ندارن فردایکمشت دورکه درست میکنن خیانت نکنید
 • حامد IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  26 5
  حق با شماست واویلاست با این اوضاع بد اقتصادی هنوز هم بچه میارن
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  15 34
  واقعا به درد نخور بود،مطالب
 • IR ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  5 34
  نگران نباش روزیشونو خدا میده
 • ممد IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  7 32
  آغا من افغانستانیم ۳۱ سالمه یه دختر سه ساله دارم آمارتو از کجا آوردی؟
 • ناشناس IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  18 5
  ملت پر از اطلاع افغانی شده
 • ناشناس IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  20 7
  آقای محترم اینجور که اینها بچه می آورند باید نفت صادر کنیم شکم مهاجران را سیر کنیم آنوقت بچه های خودمان بیکار و گرسنه بمانند تعارف را کنار بگذارید بهشان اخطار دهید فرزند یکی یا دو تا این زایمانها خطر بزرگی برای ایران است فاجعه است اینها دارو میخواهند غذا میخواهند پوشاک میخواهند این میشه که کشور به دردسر می افتد
 • شاه رخ IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  18 17
  دوست عزیز همه از جمعیت بی شمار پناه جویان افخان نگرانند ولی اخه دولت باید تصمیم بگرید چگونه از ورود اتباع بیگانه به کشور جلو گیری کند
 • FR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  26 5
  سلام تعمیرگاه هیدرودیزل پارس تهران ماکارمیکردیم بیمه داشتیم ماروبیرون کردن به خاطربیمه مالیات بعدسه تاافغانی اوردن توتعمیرگاه خاک توسرن این مملکت چه جور قانون اساسی داریم
 • سید... IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  4 11
  جای نگرانی نیست فرزند نیاوری ایرانیا جای نگرانی دارد.. اندکی تعقل کنی درک خواهی کرد..
 • IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  6 26
  خب بگو ایرانی ها فرزند بیاورند بجای نگران افغانی ها بودن،خودت میگی حداقل حقوق کار زیاد بدون بیمه و مزایا ،ایرانی ها هم بیمه مزایا و حقوق بیشتر دارند و فقط نقل میزنند و ناشکری میکنند،هروقت فهمیدید همون خدایی که بچه را بهت داده به فکر خرجشم هست یکم با ایمان شدید
 • خدایا کمکم کن #افغانستان IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  27 14
  خدایا من مگه بنده تو نیستم کمکم کن منم آدمم منم هویت می‌خوام منم آرامش می خوام خسته نشدم می جنگم کمکم کن این انسان ها هندوانه را هم به شرط می خرند که یه وقت کلاه سرشان نرود . اگر سودی برایشان نداشته باشی حتی لبخندی هم برایت نمی زنند
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  30 2
  گل گفتین
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  32 6
  آفرین! حرف حساب می زنی. کاش مسئولین هم نگران افزایش جمعیت افغانستانی ها باشند. وقتی برای واکسن زدن کرونا مراجعه کردم افغانستانی های عزیز نوبت رو رعایت نمی کردند وبدون صف وارد می شدند. مسئولش هم با اینکه ایرانی بود به اعتراضات ما توجهی نمی کرد. چون تعداد افغانستانی ها سر صف از ما بیشتر بود و از هم دیگه حمایت می کردند. وای به حال بچه ها و نوه های ما! سر صف نون هم همین مشکلو دارم. ساکن شهریار هستم.
 • پرستار IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  24 4
  واین نگرانی بسیار بجااست مهاجری که نه قانون میداند ونه حرمت تکریم ایرانیان را وبیگانه ای که اصلا دوست شدنی نیست هرچند ده نسل توی اینکشور نسل عوض کنند باز هم یک روزی زهرشان خواهند ریخت صف اولی ها چشم شان را باز کنند چند سال دیگه خیلی دیره
 • نصیرنیازی IR ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  7 24
  اقای بذرافکن عزیز شاید شما به افغانی کمک کرده باشید اما به 99دصد افغان ها کمکی نمیشه هیچ بلکه همیشه هم ازشون پول گرفته میشه
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  24 3
  بجز افزایش جمعیت افغانی‌ها ، از خیلی چیزای دیگه باید نگران باشیم ، از جرم و جنایتی که در آینده اتفاق خاهد افتاد و امنیتی که در خطر میباشد، این افغانی ها به خودشون رحم نمیکنن میخای به ما رحم کنن .
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  7 28
  فکر می کنم خیلی دروغگو باشی جناب. دقیقا این مطلبی که نوشتید عین نژادپرستی و دروغی بزرگ هست. من در تمام اقوام و فامیل هایمان نداریم مرد ۲۶ ساله ای که ۸ فرزند داشته باشد. اتفاقا در بین افغانهای ساکن ایران سالهاست که فرزند آوری بشدت کاهش یافته. حتما موقعی که اعضای ساختمان شما به آن سرایدار کمک می کردند شما از حسادت گوشت جانت را می خوردی. اصلا خصلت آدمهای تنگ نظری مثل شما همین هست. جالبه در ابتدای مطلب ذکر کردی که نژادپرست نیستی و دوست افغان هایی ولی این مطلبی که نوشتید عین نژادپرستی هست. من یک آقای ۳۹ ساله افغان هستم که تا به امروز مجردم و در بین اقوام ما هم سن ازدواج مان بالا رفته حالا این همه بچه که ذکر کردید از کجا اومده خدا می دونه. نه اینها همه زائیده ی دروغگوی های شماست.
 • سلام IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  3 28
  بذر افکن جان دیدمت! غصه نخور ! اولا، مگه قبول نداری که میگن: هرانکس که دندان دهد نان دهد، دوما، این‌ها مردمان قانعن با کمش هم می‌سازند، سوما که جان مطلب است، فدایییییییییی داری جیگر! گرفتی؟!
 • داریوش IR ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  19 3
  دولت خوشش میاد از این مهاجر ها چون اینده بدردشون میخوره تازه شهر های فارس نشین خیلی علاقه خاصی به مهاجرها دارن چون هم کار بهشون میدن هم زن لطفا به هم وطن ها بر نخوره ولی هر شهری که اکثر مردمش فارس هستن افغانها اونجا زیاد هستن اصفهان ۲۵درصد جمعیت اش افغانی شیراز 24درصدمشهد بیش، از۳۰٪و.......... وقتی دولت و ماموران بیمه و سازمان تعاونی کار بی تفاوت هستن وضع ملت بدتر خواهند شد وقتی جلو چشم ماموران نظامی افغانیها را عبور میدهن چه انتظاری داریم کشور اباد شود هیچ توجه کردین چه صدمه به فرهنگ مردم وارد میشود یا به وضع اقتصادی خانوارها یا تغذیه کشور وجود بیش از ۶میلیون فقط افغانی غذا میخاد دارو و کار بدترین صدمه به اقتصاد میباشد باز افغانیها بهترن کار میکنن پاکستانیها که هه معلول گدا خیابان گرد هستن اینا چه فکری براشون دارن ایا دولت بفکر ابرو شرف ایران ایرانی نباید باشد جلو هر مکان عمومی میری معلولها پاکستانی میبینی
 • IR ۱۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  22 4
  دقیقا،پدر ما دراومد با این کشور گداگشنه و ازخدا بیخبر هرکدوم ازین افغانها،جدای بیکاری،چقدر ناامنی به بار میارند ومتاسفانه مسیولین کشور فقط به فکر سرگرم کردن مردم با آمریکا و برجام و...هستن تا به کارای خودشون برسن،اصلا توجهی به خرابی و ناامنی های این قوم وحشی ندارند،درصورتی که همین افغانها،از صدتا دشمن بدترن و فردا همینها مدعی منصب میشن و داعش رو بوجود میارن
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  27 4
  دمت گرم بالاخره یکی حرف دل ما کارگرای ایرانی روزد مارو که این افغانی‌ها بیچاره کردن
 • حجت IR ۱۸:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  24 4
  در کل مزاحم هستند و در آینده موجب دردسر ومخدوش کردن چهره شهر
 • حمید IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  30 1
  هیچ حکومتی با کشورش اینطور رفتار نمیکنه مملکت اینقدر بی در و پیکر ۲۰ میلیون افغان و افغان زاده تو ایرانه وای به روزی که به انها شناسنامه داده شود
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  4 36
  برادر محترم کاملا نگاهت غلطه و همه حرفات نادرسته
 • سعید IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  10 16
  مردحسابی چراحرف چرت میزنی هرکسی یذره عقل داشته باشه می‌دونه که الان دوره زمونه ۵و۶تابچه نیست اونم بااقتصادالان فرقی هم نداره بقول شماافغانستانی یاایرانی
 • سعید IR ۱۸:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  10 18
  خیال راحت اینجاملک وزمین بنام افغانیها نمیشه ولی عراقیهاچرامیشه!!!!!
 • ابراهبم US ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  22 6
  سلام واحسنت یک بار تو میدون ازادی تهران جمعیتی از همسایه ماافغانساتن جمع شده بودن بی نظیرمن چهل یک سالمه پانزده ساله متاهلم بیماری سرطان داشتم که خداروشکر باچندین عمل رفع شد به خدا فرش زیرپامم فروختم نه خونه از خودم دارم نه ماشین بچه دارهم نمیشم مشکل از منه کسی هم نیست کمکی بگیرم اون وقت پوشاک خرج زندگی چهارپنح نفر تبعه رو میدیم کاش به یک ایرانی هم همینطور کمک میشد موندم توحصرت کسی که بهم بگه بابا گریم گرفت اشکام افتاد به قران بااین نوشته خدایا گناهم چی بود خودت منو ساختی از نفس خودت دمیدی گله ای ندارم توحکمتت درسته وظع مادی چندانی ندارم ولی تازنده ام دوست داشتم کسی پدرصدام کنه بااشک اه مینویسم خودت خدا دلت به حالم بسوزه دوستان محتاج دعاتونم ممنون
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  6 46
  خب بهشون شناسنامه بدهیم و زبان و فرهنگشون هم که با ما یکی است، تاریخشون هم با ما یکی است دیگر چه دلیلی دارد ایرانی نباشند
 • علی IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  19 3
  باید یه فکری اینا باید برگردند به کشورشون
 • علی IR ۱۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  26 3
  سلام اگر آب هیرمند به ایران نرسد باید تک تکشان را از ایران دیپرت کنیم ؟
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  26 2
  همه نگران هستن به غیر از حکومت
 • Aliriza, Ahmadi IR ۱۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  2 19
  شاید نگرانیت این باشد. که با افزایش جمعیت. یک وقتی ایران اشغال و یا هم تصاحب کند. وگرنه چی دلیلی دارد. دوم. با این محدودیت که برای اتباع هست. ایا میتواند دست درازی کند. یا هم به قول برخی دوستان. این جا اعلان موجودیت. کند. وگرنه چی دلیلی دیگری دارد.
 • IR ۱۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  35 2
  واقعا یکی پیدا شد که حرف حساب زد.هرجارو نگاه میکنی افغانیه.دیگه کم کم تعداد ما از اونا کمتر داره میشه.خدایی باید برن از این مملکت‌.
 • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  14 4
  همشون باید با یک گفت گوی. دیپلماتیک درست که امنیتشون حفظ بشه باید بفرستیم کشورشون که درابادی کشورشون سهیم باشند...... جانان
 • حسین IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  35 2
  همه ما به برادران و خواهران افغانستانی احترام می‌گذاریم اما به خدا قسم همین الان هم خیلی خیلی دیر شده برای مقابله و راهکار برای کنترل جمعیت عزیزان در ایران کاش به صورت جدی به مشکلات بوجود آمده از سوی این اتباع ورود کنید
 • IR ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  30 3
  حرف دل همه ی مردم رو زدی. واقعا برای ما سواله که چرا برنمیگردن کشورشون؟ چرا اصلا اینقد بچه میارن؟ چرا قانون محدودیت امکانات برای فرزند دوم به بعد براشون نمیذارن؟ خوابیم یا خودمونا زدیم به خواب؟؟ میدونم نظرم ثبت نمیشه ولی حرف دلمو زدم در پناه حق ان شاءالله به زودی میفهمید چیکار کردین با مملکت ومردم
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  33 4
  کشور بی در و پیکر همینه ایران شده افغانستان کم کم ما رو از کشور خودمون میندازن بیرون
 • حسینی IR ۲۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  5 28
  فکر میکنم از روی بیکاری فقط یه چیزی نوشتین
 • IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  24 3
  بقران اخرش همه مارو بیرون میکنن بخدا کل کارهای تولیدی ساختمانی خدماتی رو از دست ایرانیها دراوردن حتی بدون پرداخت مالیات دولت ک ب فکر نیست مردم باید کاری بکنن
 • ۱۳ IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  23 4
  بله برادرگرامی ماهم نگرانیم.حضوراین عزیزان باعث افزایش قیمت مسکن.شده.چون باتعداد۳الی۴خانواریک منزل ویلایی اجاره میکنندوجوان ایرانی حتی ازاجاره یک آپارتمان برنمی اید.حتی درشهرهای کوچک.واقعا نگران کننده س کاس مسئولین فکری میکردند
 • IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  31 5
  ماهم نگرانیم زمان جنگ این ها معاف هستند زمان سختیها این ها معافن همه شون شغل ودرامد دارن چرا مسئولان ما فکر نمیکنند جوان ایرانی کار میخواد زندگی میخواد داخل همینها که بیحساب وارد میشن کلی داعشی وطالبانی هست ازکدام فیلتر رد شدن پول میدن ون ۴۰نفرروقاچاق میاره
 • IR ۲۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  16 26
  به درک نگرانی مثلا میخوای چی بگی یعنی میگی کل افغانی های تو ایران همسایه ها کمک می‌کنند اونوقت ایرانی ها خودشون چقدر درآمد دارند که کمک کنن بدبخت ها فقط تو ایران کارگری و بیل زنی میکنن اونوقت نگرانی هستی برو نگران دزدی های میلیاردی که از ایران میشع بشو از بدختی جوان های ایرانی که تو این گرونی نمیتونن ازدواج کنند
 • تونیکی کن ودر دجله انداز که ایزد دربیابانت دهدباز IR ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  4 20
  تشکر ازخدمات شما وهمه همسایه های مهربان، واقعیت است، اما بزرگان گفتند؛دوچیزرا فراموش کن نیکی که به کس کردی وبدی کسی را که به توکرد تونیکی کن ودر دجله انداز که ایزد دربیابانت دهدباز
 • محمدرضا رضا IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  32 4
  متاسفانه تاریخ داره تکرار میشه و روزی میرسه که افغان ها دوباره ایران رو از داخل تصرف میکنن
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  28 5
  مهمان یک سال دوسال ۲۰ سال چقدر بجان خودم صبح که میروم نانوای از هر ۲۰ نفر توی صف نانوا ۱۵ نفر از این مهمانهای گرانقدر هستنند
 • مهدی IR ۲۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  34 3
  من بیشتر از این نگرانم که افغانستانیهایی که جدیدا وارد شدن همه مرد هستند وبین ۲۰تا۳۰سال سن دارن پس اینها یا برای جاسوسی اومدن یا خرابکاری.هیچ دلیل دیگه ای نداره
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  25 4
  بله روزی خواهد رسید که همه این همسایه های محترم شرقی ایران را زیر یورش خواهند برد و تاریخ تکرار خواهد شد .
 • IR ۲۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  5 17
  حرف شما درسته ولی همه افغانستانی ها اینجوری نیستن که فرزند زیاد بیارن فقط بین یه قوم خاص از افغانستان این رسم هست و بقیه اینجور نيستن و الان خیلی فرهنگ کم آوری فرزند بین افغانستانی ها رسم شده و زوج های امروزی فرزند کمتر بدنیا میارن و شما گفتین ما ایرانی ها کمک میدیم تا فرزندان شون رو بزرگ کنن و این کاملا اشتباهه اون مورد که شما گفتین استثناء بوده، و فرزند آوری آنها ربط به این نداره که شما کمک بدید یا نه چون خودشون دوست دارن و رسم هست ولی الان این رسم خیلی کم رنگ شده
 • مرتضی IR ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  3 38
  بی خود نگرانی آنکه دندان داد نان داد
 • سانی IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  12 19
  روزی اینجا کشور افغان ها خواهد شد. ما که جوونیمون رو توی این کشور برای بی پولی، فقر فساد، تبعیض، زن بودن و هزار جرم زنده بودن از دست دادیم. این کشور بماند برای دیگران
 • 09359576900 IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  19 24
  سلام نگران نباش اول در مورد اینکه گفتی ایرانی ها به افغانستانی ها کمک میکند خیر اینطور نیست چرا امکان دارد از هر هزار خانواده یکی مثل اینکه شما فرمودین باشد ولی اغلب کمک که نمی‌کنند هیچ اذیت و ازار هم میکنند مثلاً پولشون رو صاحب کارش میخوره یا هزار جا مجبورم رشوه بدن تا کارشون راه بیفته خدانکنه مریض بشن اکثرا بیمه نمیشن و هزینه های ده ها برابری ازشون گرفته میشه اینکه بچه زیاد میارن بخاطر اینکه توکلشون بخدا هست و میگن روزیشو خدا می‌رسونه و واقعا هم همینطور هست من خودم خیلی از خانواده های که یکی بچه داره با اونی که ۴ تا بچه داره مقایسه کردم هیچ فرقی نمیکنه از نظر زندگی و مشکل مالی هر دو در یک سطح هستند مهاجرین افغانستانی متاسفانه تو ایران خیلی اذیت میشن نه میتونن درس درست بخونن نه میتونن شغل درست داشته باشن ولی گزینه دیگری ندارن مطمعن باش اگه ایران مرز رو باز کنه یک نفر هم نمی‌مونه تو ایران چون تو این ۴۰ سال دیدند چجوری رفتار کردن من خودم متولد ایرانم ولی یه سیم‌کارت به نامم نمیشه الان نزدیک ۴۵ ساله تو ایران زندگی میکنیم ولی از هیچ حقوق شهروند ایرانی برخوردار نیستیم
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  29 4
  بله باشما موافقم که بیش از حد مهمان نوازیم در صورتی که اونا حق آبه هیرمند رو نمیدهند کم کم دارن میشن صاحب خونه
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  5 22
  خیلی ممنون ازنگرانی تان ولی بایک دانه کیک یا یک پفک ویادریک استان ۵ ویا۱۰ نفرمخارج زندگی شان تامین شود که اونم بابت کاری که انجام میدهد تشویق نمیشود اولادرا خداوندهدیه میده روزیس هم خداوند میدهد بنظرم نگرانی شمادلیل ندارد
 • حمید ارژنگ IR ۲۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  15 3
  حق داری نگران اخه غیر اینکه از نظر سیاسی به ماجرا نگاه کنیم خوب نیست این بماند اینا ندارن خرجی بدن به راه های دیگه میرن و دردسر هاش برای ماست نمونه کیف قابی دزدی موبایل دسته جمعی باج گیری و و و این روش زندگی صحیح نیست بچه خوبه واجب تر از بچه تربیت اون بچش اگه قرار در اینده اینگونه باشه نباشه اون بچه بهتره بماند که گاهی دیده شده اومدن تو کارای فنی و نصف قیمت کار میکنن و بازار کارو خراب کردن
 • IR ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  6 2
  افرین‌واقعا‌ادمی‌هستی‌که‌درست‌وبادقت‌نگاه‌میکنی‌حرف‌من‌وهزران‌ایرانی‌راگفتی‌خدا‌پدرت‌رو‌بیامرزه‌من‌از‌شما‌وهمه‌اونهایی‌که‌این‌مطلب‌را‌میخوانند‌بخصوص‌مسیولین‌که‌درو‌پیکر‌مملکت‌را‌بی‌در‌وپیک‌گذاشتن‌تقاضای‌کمک‌ورسیدگی‌دارم‌مگه‌کشور‌ترکیه‌درجنگ‌سوریه‌سوریه‌هارو‌به‌کشو رش‌راه‌داد؟کشور‌ودلتمردانشان‌همان‌سره‌مرز‌برایشان‌چادر‌زدن‌واسکانشان‌دادن‌ولی‌اینها‌مثل‌اینکه‌در‌ط.یله‌را‌باز‌کردن‌واینهارا‌به‌جان‌مردم‌انساندوست‌ومهربان‌ایرانی‌که‌خود‌هزار‌لنگی‌ازجوله‌فشار‌اقتصادی‌که‌همان‌باعث‌نیاوردن‌فرزند‌شده‌انداختن‌به‌جان‌مردم‌‌شمارا‌به‌خدا‌کمک
 • محمد علی عظیمی DE ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  9 1
  واقعاً افغانستانی‌ها هموطنان عزیز من باید یک سقف برای خودش تعریف کند سه یا دوتا بس است از نظر من چون از این بیشتر ظلم است چون آن طوری بهش رسیدگی نمیشه
 • بابک IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  44 3
  برای چی دولت جلوی این افغانیها رو نمی گیره چه دستی تو کاره الان اگر کسی بخواد وارد یک کشور اروپایی یا همین ترکیه بشه به شدت با آن برخورد میشه و بر میگردونن از جای که آمده بابا مردم خود ایران جوانهای ایرانی دارن نابود میشن نه کار نه پول نه آینده مدیریت شده ایران آب نداره همین مردم خود ایران خودشون هفتشون گرو پانزده نشونه این افغانیها ببینید در ایران چه فسادی راه انداختن دلال دلار مواد غذای لوازم وغیره بابا اینها رو برگردونین به افغانستان شاید اینها بخواهند صدها سال با هم بجنگند به ما ایرانیها چه مربوط ناموس ایرانی در خطیه بسه این همه ظلم به هموطن ایرانی ما زودتر بیرون کنید ایرانی راضی نیست ووووووووو
 • سید IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  32 1
  دستتون دردنکنه بابت زحمات تون لطف کنید ازمردم گزارش تهیه کنید بلکه ببینند دلسوزان هیچ کس راضی نیست این برادران وخواهران بمانندبیچاره کردند قشر ضعیف راتروخداکمک کنید رفتیم جنگ براناموس الان توگوشی هر کدوم ازهمین کارگران افاغنه سرگذرچندتاشماره خانم ایرانی پیدامیشه خودهمینهاباعث فقرو فحشا شدن به ریش ما هم میخندن والایک کاری بکنید بزرگوارها
 • سجاد IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  10 0
  تاسف
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  37 4
  ما هم از این فاجعه نگرانیم انها اب را بروی ما میبندند خیلی از انها بی هویت هستند دولت در حالیکه حق التدریس معلمان را پرداخت نمی کندهزینه ۵۰۰۰هزار دانش اموز افغان را پرداخت می کند.
 • دژپل IR ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  23 3
  شاید سلطان حسین ومحمود افغانی در راه است
 • ناشناس IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  29 4
  افقانی باید بروند کشور خودشون
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  14 18
  نترس روزانه چند ده اتوبوس افعانستانی رو رد مرز(دیپورت)میکنند و روزانه چند هزار نفر ویزا میگریند و کلی پول میدن و میان تو ایران خرج میکنند عالم خلقت همینه نترس روزی شان بر خدا سنگینی شان بر روی زمین هست
 • ناشناس IR ۲۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  11 0
  خیلی ممنونم
 • ناشناس IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  25 1
  خیلی ممنونم که ما رو درک میکنید مچکرم
 • IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  7 39
  من یک افغانستانی هستم و همیشه به افغانی بودنم افتخار می کنم من متولد ایران هستم و هیچ گونه امکانات یک شهروند راندارم واگر کشوری آرام داشتم هتمن برای زندگی افغانستان را انتخاب میکردم
 • آرش IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  70 4
  داداش بیا ورامین تا متوجه بشوی کابل دوم اینجاست. به خدا نان بربری دیگه گیر ایرانیا نمیاد.
 • IR ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  4 7
  جواب دادن ب این پیام خیلی طولانیه و بحث پیچیده ای داره ،نمیگنجه تو دو خط گفتن فقط انسان باشید
 • مسلم IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  17 3
  متهم بشدت نگرانم.،و از طرفی دلسوز این مهاجرین هستم.
 • TR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  9 44
  حرفهای این آدم خیلی بی انصافی در مورد افغانها در همه جای دنیا بد و خوب داره ولی این آقا میگه ک تمام مخارج افغانها رو ایرانیها میدن ولی یک دروغ محضه
 • آرش IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  8 3
  سلام عرض ادب خدمت شما دوست عزیز منم افغان م 24 سالمه مجرد فقط بگم کسی به ما کمک نکرد و نمیکنه. بدش مردم ما تو افغانستان که تو بهش کمک نکردی که 5 تا 10 بچه دارن. اون چون عقل ندارن بچه میارن وگرنه. پول داشت باشن نمیارن چون بچه زیادی. واسه. پول دارش هم خوب نیست چه برس به کسی که مهمان باشه
 • IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  27 2
  آقا برن سرزمین خودشون .مرد مسول میخواد اینها را بیرون کنه
 • US ۰۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  41 2
  بی برنامه و به صورتی هرج و مرج گونه ورود و پراکنده شدن هر جمعیت مهاجری از هر کشوری چه افغانستان چه کشورهای آسیای دور چه کشورهای اروپایی و غربی آن هم یک جمعیت انبوه از یک کشور خاص بسیار بسیار خطرناک می باشد و جالب اینکه به هر کجا که می خواهند می روند و شب و روز معمولا پیاده و یا با موتورسیکلت در شهر تردد دارند و جابجا می شوند ،اگر یک یا چند دوربین مرکزی در یک شهر توسط یک سیستم جاسوسی به مدتی طولانی حک شود قطعا اطلاعاتی از احوالات آن شهر در اختیار آنها می گذارد شاید به نظر ما بی ارزش باشد ولی حرفه ای ها از این خوراک هم چشم پوشی نمی کنند،حالا شما فرض کنید یک سری آدم به جای این دوربین ها اجیر شوند که کاملا زیرپوست شهر تردد دارند و احوالات همه جا را لمس و گزارش کنند چه اتفاقی می افتد ؟!!! نه اینکه یک کشور خاص همه شان مزدور باشند بلکه هر کشوری می تواند افراد مستعد مزدور شدن داشته باشد که در این مورد خاص چون بدون قرنطینه و بررسی و به صورت انبوه وارد شده اند احتمال این امر بالاتر می رود کشور خودشان هم که نیست که بخواهند دل بسوزانند حال فکر کنید در مقطعی اهرم اجرایی هم بشوند!!!
 • علی IR ۰۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  34 3
  سلام اول بررسی کنید شیعه هستن یا اهل تسنن چون مراجع تقلید ما میگوین تا ۳۰ سال آینده جمعیت شیعه ۱ سوم می‌شود
 • IR ۰۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  28 3
  دفیقا فوق العاده خطرناکه فقط شما نگران نیستید ما هم نگرانیم کل ایران نگرانه ما احساس امنیت نداریم توی کشور خودمون هر آن ممکنه اینا داعشی باشن و جان ما در خطر است چرا دولت اینارو از کشور بیرون نمی کند
 • IR ۰۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  2 34
  نبابا الکیه 5الی8 فرزند نهایتش 4 تا یا یکی هم که خیلی بی دانش و اُمل. باشه بالای چهار فرزند
 • عطا IR ۰۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  46 1
  بابابی خیال نژادپرستی چیه مملکت رو ویرانه کردن تمامه مشاقل روگرفتن بعدکارگره ایرانی بیکاره ایرانی بنونه شبش محتاجه افغانی بنزسواره ایرانی یه بچه بزورداره افغانی دهتابسه گندش دراومده تازمانی که ایران بااین همه امکانات هست دلیلی نداره طرف برگرده افغانستان براابادیه مملکتش تلاش کنه خودمون کردیم خودمون هم داریم تاوان میدیم روزبروزهم اوضاع بدترمیشه
 • حسینی IR ۰۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  44 2
  یک راه این است که به آنها کار ندهیم من گچ کارم دیدم که شاگرد استاد بنا افغانی بود یکی از افغانستان بهش زنگ زده گفت کار تو ایران خوبه بیام اون هم گفت اره بیا کار زیاده به برادر هم بگو بیاد اینجا کار زیاده ..ولی ایرانی باید بیکار بگردد چرا چون ما شاگرد افغانی بیشتر کار می‌گیریم اول از خودمون شروع کنیم بعد دولت به فکر باشه..
 • ناصر IR ۰۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  4 10
  شما درد مردم خودتون رو نمیتونین حل کنین..شما خودتون دردین
 • پارسا IR ۰۵:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  25 2
  احسنت بر شما من هم واقعا نگرانم ای کاش شورای عالی امنیت ملی فکری به این حال بکند
 • IR ۰۵:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  37 3
  چرا اینا نمیرن سربازی؟ چرا جوانان ایرانی باید برن سربازی جونشون به خطر بیوفته اینا نرن همیشه هم مظلوم نمایی میکنند
 • بهرام IR ۰۶:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  17 4
  آقا دمت گرم
 • علی IR ۰۶:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  28 6
  بنده هم از رشد بی رویه و جوانی جمعیت افغانستانی ها ،مسولین کشور را هشدار وآنرا خطر پنهان میدانم برای امنیت کشور عزیزمان ایران
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  30 4
  خواستم بگم راجع به این خبر که خوندم حرف ایشون بسیار درست است جمعیت افغانستانی ها آنقدر زیاد شده که در منطقه ای که ما زندگی میکنیم تعداد ایرانی بندرت هستند وخیلی از این موضوع باید ترسیداگه مسئولین حرکتی انجام ندهند درآینده یکی از بزرگترین مشکلات کشورمون میشه
 • حافظ پیامنی IR ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  43 5
  صد البته با شما موافقم.تاز حق آب ایران را از هیرمند بستند.بنده جانبازم و تنها پسرم بیکار.
 • علی IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  10 21
  سلام واقعا اینقدر نعمت فراوان ورایگان برای مهاجرین درایران هست که سالانه چندین گوسفند نذرمیکنم که تاآخر عمر مهاجرباقی بمانم