فواید پیاده روی برای سلامتی؛ چگونه صحیح راه برویم؟

ایسنا نوشت: امروزه نشان داده شده که پیاده روی یکی از بهترین ورزش ها برای جلوگیری و درمان بیماری های قلبی، پوکی استخوان، چربی بیش از حد خون، قند خون، دیابت و بسیاری دیگر از بیماری‌ها است.

بعضی مواقع عادت‌های اشتباه در هنگاه راه رفتن مانند خم شدن، کشیدن پاها و...می‌تواند به کمر درد منجر شود، اما این فعالیت ورزشی ساده نیاز به یک سری راه و روش دارد تا تاثیر بیشتری داشته باشد. همچنین راه رفتن صحیح می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و با توجه به اینکه فعالیتی ساده و کم هزینه است از بروز بسیاری بیماری‌ها جلوگیری کند.

بر اساس این مطلب که از سوی علی شعبانی فرد، متخصص حرکات اصلاحی تهیه شده و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی آمده است: راه رفتن از ۲ مرحله ایستایش و نوسان تشکیل می‌شود؛ در مرحله ایستایش پا با زمین تماس دارد و در مرحله نوسان پا از زمین بلند می‌شود. در حدود ۶۰ درصد طول راه رفتن پا با زمین تماس دارد و ۴۰ درصد آن پا با زمین تماس ندارد و با افزایش سرعت راه رفتن و تبدیل راه رفتن به دویدن طول ایستایش کاهش می‌یابد و به مرحله نوسانی پا اضافه می‌شود.

از قرار گرفتن پاشنه پا تا قرار گرفتن پاشنه مقابل روی زمین را قدم می‌گویند و از قرار گرفتن پاشنه یک پا روی زمین تا قرار گرفتن همان پاشنه روی زمین گام خوانده می‌شود. طول گام با اندازه قد تغییر می‌کند و به طور متوسط گام حدود ۱۴۰ تا ۱۶۰ سانتی‌متر متغیر است.

در مورد نحوه صحیح راه رفتن باید اعلام کرد که هنگام قدم برداشتن از تکنیک پاشنه تا پاشنه یا همان پاشنه تا پنجه استفاده کنید و زمانی که می‌خواهید پاشنه پا را از زمین جدا کنید، حرکت را تا انگشت و پنجه پا ادامه دهید. ابتدا پاشنه را از زمین جدا کرده، سپس قسمت میانی و در آخر پنجه را از زمین بردارید و هنگام گذاشتن پا بر زمین ابتدا پاشنه و سپس حرکت را تا پنجه پا ادامه دهید و شانه‌ها را پایین آورده و عقب نگه دارید تا شانه‌هایی صاف داشته باشید و از خم شدن و یا قوز کردن بپرهیزید.

شانه‌ها را به دور گردن جمع نکنید، پشت خود را صاف نگه دارید و بگذارید گردن شما کاملا نمایان شود. سر شما باید در امتداد ستون فقرات شما باشد. خطی را تصور کنید که از سمت ستون فقرات به سمت سر شما کشیده شده و شما را مجبور می‌کند که صاف قرار گیرید.

لازم نیست که حتما نگاهتان را به نقطه‌ای متمرکز کنید اما از نگاه کردن به پایین خودداری کنید، زیرا سر در موقعیت اشتباهی قرار می‌گیرد و احتمال آسیب رساندن به گردن وجود دارد.

فواید پیاده روی برای سلامتی؛ چگونه صحیح راه برویم؟

یکی دیگر از نکاتی که در راه رفتن باید مد نظر داشت این است که هنگام راه رفتن باید دو تا پا نزدیک به هم قرار گیرند چرا که اگر فاصله‌ دو پا از هم زیاد باشد، فرد با کمر درد و خستگی مواجه می‌شود.

پیرزن‌ها یا پیرمردهایی که همیشه دست به کمر هستند، فاصله بین پاهایشان بسیار زیاد است و برای دانستن نحوه صحیح راه رفتن باید توجه داشت که در زمان راه رفتن، پای برداشته شده را مستقیما در زیر همان شانه قرار دهید و اندکی زانوها را خم کنید. شاید فکر کنید که پاهای صاف می‌تواند جذابیت بیشتری ایجاد کند اما قفل کردن زانوها می‌تواند بدن را در وضعیت بدی قرار دهد.

هر شخصی قدم برداشتن منحصر به فرد خود را دارد و لازم است شما هم حالت راه رفتن منحصر به فرد خود را پیدا کنید و باید بدانید اگر بلندتر یا کوتاه‌تر از حد طبیعی قدم بردارید، این مسئله می‌تواند باعث آسیب و فشار به ماهیچه ها شود.

بیشتر بخوانید:

پیاده‌روی یک پیرمرد با حیوان غول‌پیکرش/ عکس

پوکی استخوان بیماری خاموش در زن‌ها/ علائم پوکی استخوان را بشناسید

۲۳۳۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1687271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =