شهریورماه، فصل گردشگری داخلی است و مشهد یکی از اصلی ترین شهرهای هدف گردشگری مذهبی که اقامتگاه های غیرمجاز آن بیشتر از مراکز مجاز است

امید سلیمی بنی: کارنامه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در نظارت بر اماکن مجاز اقامتی گردشگران، چندان کارنامه درخشانی نیست، زیرا بررسیها نشان می دهد تنها در یک شهر گردشگری، مانند مشهد، اقامتگاه های غیر مجاز، سه برابر اقامتگاه های مجاز است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی می گوید: تنها در شهر مشهد 2700 واحد شخصی و استیجاری غیرمجاز شناسایی شده‌اند. این مقام مسئول، بزرگ‌ترین معضل گردشگری در شهر مشهد را خانه‌های شخصی و استیجاری می داند.

ولی در همین زمان، سرپرست آن اداره کل، می گوید که تنها اندکی بیش از 900 مرکز اقامتی مجاز در مشهد وجود دارد. به گفته مجتبی رضایی، در مشهد 935 واحد مجاز اقامتی وجود دارد که 105 باب از این مراکز مربوط به واحدهای پذیرایی بین راهی و 222 واحد نیز سفره‌خانه‌ی سنتی هستند. یعنی در شهر مشهد اندکی بیش از 600 مرکز اقامتی برای سکونت زائران، آماده ارائه خدمت است. در حالی که 2700 خانه استیجاری که از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری توریستی ترین شهر مذهبی ایران، مجوز نگرفته اند، مردم مسافر و زائران را در خود جای می دهند و البته معلوم نیست تعداد واقعی آنها چندتاست.

هتلهایی برای سالهای آینده

با وجودی که به نظر می رسد اقامت زائران و گردشگران مذهبی در مشهد، بیشتر بر عهده بخش خصوصی غیر مجاز است، مسئولان گردشگری در استان خراسان رضوی می گویند تا 5 سال آینده، سالی 100 هتل می سازند و در پایان 5 سال، 500 هتل در مشهد ساخته خواهد شد.

به گفته رجایی، در پنج سال آینده، بیش از 500 هتل برای زائران ایجاد می‌شود و این امر سبب کاهش قیمت اسکان و رفاه بیشتر مسافران خواهد شد. در حال حاضر، آمار رسمی می گوید در مشهد تنها 129 هتل، وجود دارد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی، اضافه می کند دولت تنها 4 درصد از هزینه بازسازی و تجهیز هتلهای مشهد در 5 سال گذشته را پرداخته است. یعنی باز هم بخش خصوصی برای تجهیز هتلهای خود در مشهد 150 میلیارد تومان هزینه کرده است.

این مقام مسئول اعتقاد دارد با احداث 500 هتلی که قرار است در سالهای آینده ساخته شود، "افزایش اسکان" در مشهد به وجود می آید و اوج قیمت‌ها را خواهد شکست. سپس زائر و گردشگر می‌تواند با مبلغ کم به یک اقامت مناسب دسترسی داشته باشد.

وعده ساخت 500 هتل در مشهد، با اعلام برنامه دیگری نیز همراه شده است. برنامه ای که به نظر می رسد از سخنان رویایی درباره احداث 500 هتل در مشهد، منطقی تر باشد. این سخنان را معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مشهد گفته که 14 اقامتگاه ارزان قیمت در 3 سال آینده در مشهد ساخته می شود.

مسعود منتجبی در این باره می گوید: "کلنگ‌زنی نخستین واحد مهمان‌پذیر ارزان‌قیمت در مشهد انجام شده و پیش‌بینی می‌شود، در برنامه‌ای سه ساله، 14 مهمان‌پذیر ارزان‌قیمت در مشهد ایجاد شود و حدود 20هزار تخت به ظرفیت واحدهای ارزان‌قیمت اضافه خواهد شد."

وی درباره مبارزه این اداره کل با اقامتگاه های غیر مجاز می افزاید: "با هماهنگی فرماندار، شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری در شش‌ماه گذشته، 180 واحد شخصی و استیجاری که به‌شکل غیرمجاز فعالیت می‌کردند، پلمپ شدند که 51 واحد تعهد دادند و پلمپ آن‌ها باز شد، 46 واحد نیز به‌صورت غیرمجاز به کار خود ادامه دادند که به دادگاه معرفی شدند و بقیه هنوز پلمپ‌اند."

معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی درباره وضعیت قیمتهای اقامت در مشهد نیز اینطور گزارش می دهد: " نرخ اسکان در 70 درصد واحدهای اقامتی مشهد کمتر از 50 هزار تومان است و از سال 1388 هیچ افزایش قیمتی در واحدهای اقامتی حتا با وجود هدفمند کردن یارانه‌ها نداشتیم."

اکنون، با توجه به فصل مسافرت پایان تابستان، بار دیگر هجوم مردم به شهر زائرپذیر مشهد رو به فزونی می رود و بعید به نظر می رسد اقامتگاه های مجاز این شهر گردشگری، بتواند پاسخگوی نیاز مردم باشد.

/23345

کد خبر 170841

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =