فارس نوشت:

روزنامه استار چاپ کانادا طی گزارشی در مورد فرار خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی  از ایران تاکید کرده است اگر وی وارد آمریکا شود به دلیل نقض قوانین تحریمی این کشور تحت بازداشت قرار می گیرد.
بر اساس این گزارش خاوری علاوه بر بانک ملی ایران پیش تر در بانک سپه نیز پست مدیریتی داشته است. بانک سپه در سال 2007 به اتهام (واهی) کمک به برنامه های هسته ای ایران در فهرست سیاه سازمان ملل قرار گرفت.
یک مقام وزارت دارائی آمریکا در این رابطه گفت اگر خاوری در خاک آمریکا بود بر اساس قوانین داخلی این کشور بازداشت می شد.
 بر اساس این گزارش بانک سپه در سال 2007 در قوانین آمریکا به عنوان نهادی معرفی شده است که در کمک به توسعه برنامه های تسلیحاتی ایران دست دارد. اتباع آمریکا از معامله با این بانک منع شده اند.
آوی جوریچ مشاور سابق وزارت دارائی آمریکا در این باره گفت: بر اساس قوانین آمریکا معامله با بانک های سپه و ملی در حکم معامله با بن لادن یا هر سازمان تروریستی دیگر است.
وی ادعا کرد: اگر خاوری در آمریکا بود دولت آمریکا اجازه داشت وی را به دلیل مدیریت دو نهاد مالی متهم به مشارکت در فعالیت های تروریستی بازداشت کند.
خاوری از دسامبر 2003 تا مارس 2005 ریاست هیئت مدیره بانک سپه را برعهده داشته است.
این گزارش مدعی شد، بانک سپه در فهرست سیاه کانادا قرار ندارد اما بانک ملی به عنوان سازمانی معرفی شده است که می تواند یا ممکن است به فعالیت های هسته ای ایران کمک کند.
مقامات کانادایی تاکنون در برابر فرار خاوری به این کشور و احتمال بازجویی از وی و یا بازداشت او خودداری کرده اند.
 محمود رضا خاوری به دنبال کشف اختلاس 3 میلیارد دلاری در ایران که بانک ملی نقش مهمی در آن داشته است از ایران خارج شده است.
خاوری در کانادا از یک دهه پیش اقدام به خرید ملک در این کشور کرده است و اعتقاد بر این است که در حال حاضر در ویلای 3 میلیون دلاری خود در تورنتو زندگی می کند.
این روزنامه کانادایی در ادامه حضور خاوری در کانادا را یک نگرانی امنیتی برای این کشور دانسته و به نقل از یک استاد دانشگاه مدعی شد: این که افرادی که با بانک های موجود در فهرست سیاه ارتباط داشته اند وارد کانادا می شوند مایه نگرانی است.
اسناد ثبت املاک در تورنتو نشان می دهد خاوری در سال 2001 به صورت رهنی ملکی به ارزش 615 هزار دلار در نورث یورک خریداری کرده است. در همان زمان وی شرکتی در کانادا داشته که دفتر آن در تورنتو بوده است.
بر اساس این گزارش خبرنگار استار با مراجعه به منزل وی در تورنتو با مردی در کنار این خانه مواجه می شود . این مرد مانع ورود وی به محوطه می شود و می گوید خاوری محال است در مورد اتهامات مربوط به اختلاس یا فعالیت خود در بانک سپه سخن بگوید. نامه های ارسالی این روزنامه برای خاوری نیز بدون جواب مانده است.
پیش تر تلاش های خبرنگاران رسانه های دیگر نیز برای ارتباط با وی بی نتیجه بوده است.
/3131

کد خبر 177139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۶
  2 0
  پس این قصه سر دراز دارد!!!
 • بدون نام IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۶
  1 2
  کانادا و آمریکا می توانند دوستی خودشان به ملت ایران را نشان دهند و حداقل خاوری را بازداشت کنند .
 • علي IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۶
  26 0
  بابا اگه ميخواست جواب بده كه اونجا بهش نمي گفتن بره از قبل برنامه اين بوده كه با هم بخورن بعد اين بره كه بگن همه بي گناه بودن الا خاوري
 • سهراب بختیاری IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۶
  6 0
  نوش داروبعد ازمرگ سهراب چه سودی برای ماداره ویلاداشته باشه یانه شما دنبال چی هستین اگه قصد اکدن داشت چراویلاخریده ازهمه مهمتر چرانظارت کافی وجودنداشته راستی اگه مابخوایم 2 میلیون وام ازدواج بگیرم باید چند نفرکارمند وقران به دست ضامن بشن از خبر آنلاین خواهش میکنم نظرمنو حذف نکنه
 • ایرانی IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۶
  11 0
  ممکن است هیئتهای محترم گزینش که مدعی هستند میتوانند تا چند نسل قبل و بعد را شناسائی و تحقیق کنند بفرمایند در خصوص ایشان به چه نتیجه ای رسیدند که تائیدیه دادند تا عضویت هیات مدیره بانک سپه و مدیر عاملی بانک ملی را داشته باشند؟میدانیم که پستهای مهمی است و میدانیم که باید منطقا" گزینش شده باشند . آیا سفارش شده بودند؟به هر حال ممکن است در گزینش هم اشتباه رخ داده باشد و واقعا" هم اشتباه باشد ولی آیا خرید خانه میلیون دلاری چیزی پنهان بود یا تابعیت دوگانه که اینروزها مطرح است؟در غرب پول داشته باش رو سرشونی و نمیگند از کجا است ولی چگونگی این موضوع در ایران آیا سئوال برانگیز نیست؟ آیا در ابهام نگه داشتن این موارد خودش باعث ابهامات دیگر و تفسیر به رای مختلف نمیشود؟ آیا این حالت به نفع مملکت است ؟
 • moreaza IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۶
  3 0
  این بی کفاینتی حراست بانک است من را بخاطر سفر حج 3 مرتبه خواستند و ادرس هتل اسم رییس کاروان و روحانی کاروان را پرسیدهاند بعد رفتهاند از انها تحقیق کردند که م ایا تنهایی به جده هم رفته ام خجالت بکشید ای حراست بانک کشاورزی شرم کنید بعد اقای خاوربی تبعه کانادا بوده و چندین مرتبه به مسافرت رفته و شما خبر نداشتید مطمن باشید حراست بانک در جریان ان بوده و اینها به هم نان قرض می دهند برای ستاد حراست کل کشور که حراستیها را انتخاب می کنند متاسفم
 • بدون نام MY ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۶
  3 0
  در کدام کشور بی در و پیکری 3 میلیارد دلار را به جیب می زنند و از دروازه تهران به لندن و سپس به کانادا می روند؟ حتی یک کشور را چنین بی قانون و چنین بی در و پیکر در تمام جهان پیدا نمی شود.
 • بدون نام IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۷
  4 0
  حقوق من 350هزار تومانه!!!!!!!!!!!!!!!
 • داریوش GB ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۸
  1 0
  سه هفته میشه دنبال ضامن کارمند دولت برای وام ازدواج هستم،به کارمند بانک گفتم ریس بانک مرکزی گفت ضامن نمیخواد، جواب داد پس برو از خودش وام بگیر
 • بی نام IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۸
  0 0
  سران مملکت جدی برخورد کنند.تا درس عبرت شود