شرق نوشت:

شركت هواووي توليد‌كننده تجهيزات مخابراتي چيني خبري برروي سايت خود قرار داد مبني بر اينكه به همكاري‌اش با ايران خاتمه خواهد داد.

به گزارش عصرارتباط در بيانيه اين شركت مخابراتي كه قراردادهاي متعددي با اپراتور‌هاي تلفن‌همراه و مخابرات ايران دارد و از سوي ديگر شنيده شده بود كه زيرساخت كل برنامه پنجم از طراحي، نصب، نگهداري و كنترل گرفته تا فروشندگي به اين شركت واگذارشده آمده است؛ از اين به بعد قراردادي با شركت‌هاي ايراني امضا نمي‌كند اما به تعهدات قبلي در پروژه‌هايش عمل مي‌كند. حدود هفت‌سال است كه چيني‌ها توليدات خود را وارد كشور كرده‌اند و دولت هم هيچ مخالفتي با ورود اين وسايل از خود نشان نداده است.

در اين ميان، شايد سهم دو شركت «هواووي» و «زد.‌تي.‌اي» از ديگر محصولات چيني بيشتر باشد. هرچند كه با بازديدي كوتاه در بازار تلفن‌همراه ايران مي‌توان حضور محصولات ديگر برندها اما توليد شده در چين را مشاهده كرد اما حضور اين دو شركت به صورت مستقيم در صنعت مخابرات كشور قابل توجه است. در اين ميان، شركت هواووي با حاشيه‌هايي مبني بر حضور و فعاليت گسترده خود در ايران روبه‌رو بوده است.

به گفته مقامات «هواووي» رشد 24درصدي سال 2010 اين شركت به دليل محروم‌شدن از بازار آمريكا در سال 2011 به 10درصد كاهش يافته است. اما پيشتر گفته شده اين شركت به دليل فروش برخي تجهيزات شنود به ايران از سوي دولت آمريكا در فهرست شركت‌هاي تحريم قرار دارد و حتي اينكه شايعه حضور اين شركت در بازار رژيم صهيونيستي و اظهارات مديران هواووي مبني بر اينكه هر كجا بازار مستعدي براي محصولات اين شركت وجود داشته باشد، حضور خواهند داشت، شايبه صهيونيستي بودن اين شركت را در اذهان عمومي به وجود آورده است. اعلام رفتن اين شركت بزرگ چيني از ايران در حالي مطرح مي‌شود كه هواووي در نمايشگاه تلكام _ مخابرات و موبايل _ امسال از گوشي‌هاي خود براي ورود به بازار ايران پرده‌برداري كرد. امسال نيز شركت هواووي در فضايي مناسب اقدام به نمايش محصولات خود از جمله شبكه‌هاي دسترسي موبايل، سوييچ‌هاي پرظرفيت، شبكه‌هاي دسترسي خطوط زميني، سرويس‌هاي ارزش افزوده و حتي گوشي‌هاي موبايل كرد. به عبارتي از امسال بايد شاهد حضور پررنگ هواووي در بازار تلفن همراه پس از حضور چندين ساله‌اش در عرصه محصولات مخابراتي باشيم. اين شركت چيني ادعا مي‌كند محصولاتي كه در بازار ايران به فروش مي‌رساند از لحاظ كيفي در رده محصولاتي است كه در كشورهاي اروپايي ارايه مي‌دهد. شركت فناوري هواووي (Huawei) شركت چندمليتي در زمينه شبكه‌هاي كامپيوتري و ارتباطات است. دفتر اصلي اين شركت در شهر شن‌ژن چين قرار دارد. هواووي، بزرگ‌ترين شركت ارايه‌كننده سرويس‌هاي تلفن همراه در چين و دومين شركت بزرگ جهان پس از اريكسون است. اقدام اين شركت چيني در شرايطي صورت مي‌پذيرد كه هم‌اكنون چين نخستين شريك تجاري ايران است و حجم مبادلات اقتصادي دوكشور به بيش از 30ميليارددلار در سال مي‌رسد.


هواووي و حضور پررنگ در مخابرات ايران
شركت هواووي از جمله شركت‌هايي است كه متعهد شده در صورت تحريم ايران، فناوري‌ها و تجهيزات خود را در اختيار شركت‌هاي ارتباطي ايران قرار دهد. اين مساله به دنبال رابطه نزديك مسوولان وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات با مسوولان شركت هواووي است. حضور اين شركت حتي واكنش برخي نمايندگان مجلس را نيز در پي داشت تا آنجا كه دستغيب عضو كميسيون صنايع بيان مي‌كند، شركت هواووي عملا تامين‌كننده تجهيزات مخابراتي ايران است و كشور ما به عنوان يك كارپرداز انحصاري در اختيار اين شركت قرار گرفته و بيشتر تجهيزات مخابراتي كشور از طريق اين شركت تامين مي‌شود. از طرفي، برخي اقدامات هواووي براي برنده شدن در مناقصه‌هاي مخابراتي نيز قابل توجه بوده است. در يك نمونه عيني از اين مساله در جلسه بازگشايي پاكات مناقصه يكي از پروژه‌ها در آن زمان، با اعلام قيمت پيشنهادي شركت هواووي همگان حيرت زده شدند و نماينده شركت هواووي در پاسخ به تعجب حاضران بيان كرد ما براي از دست‌ندادن بازار ايران حاضر به ضرر در اين مناقصه هستيم و جبران اين زيان هم از فروش اجناس‌مان در جهان جبران مي‌شود. شركت هواووي در سال 2011 بيش از 31ميليارد دلار قرارداد با شركت‌هاي خارجي منعقد كرده است.


ردپاهاي هواووي در مخابرات ايران
اخيرا دولت ايالات متحده و كنگره اين كشور مطالعاتي را درباره شركت‌هاي مخابراتي و ارتباطي چيني و قراردادهاي همكاري آنها با ديگر كشورهاي جهان آغاز كرده‌اند. اين اقدام آمريكا در راستاي روشن كردن اين ابهام است كه اين شركت‌هاي چيني با همكاري تكنولوژيك با دشمنان آمريكا تا چه ميزان به امنيت ملي ايالات متحده آسيب مي‌رسانند. براساس گزارش فناوران اطلاعات در بسياري از پروژه‌هاي مخابراتي به غير از بيلينگ همراه اول، حضور هواووي چين به عنوان مجري به چشم مي‌خورد و اين به‌آن معناست كه استفاده از توان چيني بيشتر از توان داخلي در مخابرات كشور وجود دارد. يكي ديگر از نمونه‌ها، برنده شدن شركت هواووي چين در مناقصه شماره 4. ت. 87 مخابرات استان تهران براي خريد تجهيزات سوييچ به ميزان 300هزار پورت» است. حضور هواووي چيني در پروژه تلفن GSM روستايي استان كرمانشاه (با وجود كم‌كاري و تعلل و امضاي تعهد نامه براي انجام كار)، حضور در پروژه GPRS شركت ارتباطات سيار (همراه اول) و باز هم حضور هواووي در مناقصه Core & Edge شركت ارتباطات ديتا از ديگر نمونه‌هاي نفوذ چيني‌ها در ايران است. در اين ميان، شايعه فروش و نصب تجهيزات رديابي و شنود مكالمات نيز به پرونده فعاليت شركت‌هاي چيني به‌خصوص هواووي افزوده شده است.

يكي از مديران هواووي در تهران كه از بيان نام خود خودداري كرده گفته است اين شركت در سال‌جاري قرارداد نصب و راه‌اندازي تجهيزات سرويس رديابي مكاني را با MCCI براي جنوب ايران امضا كرده است و هم‌اكنون در حال جذب نيرو براي اين پروژه است. حتي در برخي سايت‌هاي خبري عنوان شد كه شركت مخابراتي هواووي كه بيش از 60درصد سهام اپراتورسوم تلفن‌همراه را در اختيار گرفته، داراي گرايش‌هاي شديد صهيونيستي است. در مقابل اين شايعه‌ها هواووي طي بيانيه‌اي اعلام كرد، فعاليتش در بازار ايران فرقي با ساير بازارها ندارد و در تحقيق و توسعه، توليد و فروش تجهيزات مخابرات تجاري و غيرنظامي خلاصه مي‌شود و در هيچ جاي جهان، خدمات پايشگري يا فناوري‌هاي فيلترگذاري ارايه نمي‌دهد. با اين حال، طبق گزارش عصر ارتباط اين شركت چيني كه قراردادهاي متعددي با اپراتورهاي تلفن همراه ايران دارد با انتشار بيانيه‌اي در وب‌سايت خود اعلام كرد كه از اين پس هيچ قرارداد جديدي با شركت‌هاي ايراني منعقد نخواهد كرد و كار خود را در بازار ايران گسترش نخواهد داد.

گفتني است، همزمان با خارج شدن بسياري از شركت‌هاي مخابراتي و ارتباطي غربي از بازار ايران شركت چيني هواووي جاي آنها را در بازارايران پركرده بود. اين نخستين بار است كه يك شركت چيني رسما اعلام مي‌كند كه از بازارايران خارج مي‌شود. شركت هواووي در بيانيه خود تاكيد كرده كه باوجود متوقف كردن همكاري‌هاي جديد با ايران اين شركت به تعهدات قبلي خود با ايران پايبند خواهد بود.

2121

کد خبر 188983

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =