۰ نفر
۲۸ آذر ۱۳۹۰ - ۱۵:۵۷

زندانیان در بگرام، با شیوه های گوناگون مانند ریختن آب یخ بر بدن زندانیان در زمستان و ریختن آب داغ در تابستان، انداختن سگ های وحشی به جان زندانیان، محروم شدن از خواب، تهدید با سلاح و آزارهای جسمی مورد شکنجه قرار می گیرند

بَگرام یک شهری باستانی در استان پروان در کشور افغانستان است که در نزدیکی آن یک پایگاه نظامی به همین نام قرار دارد. این پایگاه که یکی ازعمده‌ترین پایگاه آمریکایی‌ها در افغانستان است، بسیار مجهز و پیشرفته بوده و بیش از 20 هکتار وسعت دارد . هزینه ساخت پایگاه بگرام بیش از دویست میلیون دلار بوده و میلیون ها دلار دیگر نیز برای تجهیز آن هزینه شده است.مشخصه مهم این پایگاه وجود یک زندان مخوف است که نزدیک به 700 زندانی را در خود جای داده و شکنجه متهمان در این زندان همواره مورد اعتراض مقامات افغانی و نهادهای حقوق بشری بوده است.زندانیان در این محل، با شیوه های گوناگون مانند ریختن آب یخ بر بدن زندانیان در زمستان و ریختن آب داغ در تابستان، انداختن سگ های وحشی به جان زندانیان، محروم شدن از خواب، تهدید با سلاح و آزارهای جسمی مورد شکنجه قرار می گیرند. زندانیان آزاد شده از بگرام درباره شکنجه در این پایگاه نظام جواب مثبت داده اند.
دکتر میرکی یک استاد دانشگاه آمریکا یک بار افشا نمود که همه 15 مترجمی که در پایگاه نظامی بگرام آمریکا در شمال کابل، فعالیت می‌کردند، مورد تجاوز نیروهای حاضر در این پایگاه قرار گرفته اند.وی در اظهارات خود به یکی از این مترجمان اشاره می‌کند که گفته بود: حدود 25 الی 30 سرباز آمریکایی وارد مکانی شدند که ما خواب بودیم و به ما تجاوز کردند. آمریکا با اهداف فرا افغانستانی از این پایگاه برای اجرای سیاست های خود در قبال کشورهای منطقه استفاده می کند.برای مثال جسد بن لادن در مسیر انتقال به آمریکا در این پایگاه نگهداری شد یا شاهد عینی ترور استاد شهید برهان الدین ربانی نیز برای فرار از بازجوئی از سوی نیروهای آمریکائی به پایگاه بگرام انتقال یافت.
پس از اینکه یک فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا توسط نیروهای امنیتی ایران به زمین نشانده شد،مشخص گردید که این هواپیما از یکی از پایگاههای نظامی آمریکا در افغانستان پرواز کرده و در روزهای اخیر نیز یک جاسوس آمریکا که سابقه حضور در پایگاه نظامی بگرام دارد، با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان (عج شناسایی و دستگیر شد.منابع خبری در پاکستان،گزارش کرده اند که بعد از این حادثه، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا "سیا" طی 72 ساعت ، 3 بار به پایگاه نظامی آمریکا در بگرام سفر کرده است. وقوع این حوادث نشان می دهد که پایگاه های نظامی آمریکا در افغانستان نه تنها کمکی به حفظ و تقویت امنیت در این کشور نکرده بلکه به یک تهدید جدی امنیتی-اطلاعاتی برای کشورهای منطقه بخصوص همسایگان افغانستان تبدیل شده اند. بدون تردید نیروهای نظامی- اطلاعاتی آمریکا برای انجام عملیات بر علیه کشورهای منطقه نه تنها از دولت افغانستان اجازه نمی گیرند بلکه آنان را در جریان امر نیز قرار نمی دهند که البته این رویه،نقض آشکار حاکمیت ملی یک کشور مستقل تلقی می گردد.
تجاوز هواپیمای جاسوسی و دستگیری مامور اطلاعاتی آمریکا، دیدگاه همیشگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه پایگاههای نظامی آمریکا در افغانستان یک تهدید جدی برای امنیت منطقه است را مورد تائید قرارداده است. این اقدام دولت آمریکا یکی از مصادیق نقض قوانین و مقررات بین المللی است و ثابت کرد که بدون برچیده شدن پایگاههای نظامی آمریکا در افغانستان،امنیت و آرامش در منطقه در معرض تهدید خواهد بود.جمهوری اسلامی ایران تهدید پایگاههای آمریکا نسبت به کشورهای منطقه را بارها در مجامع مختلف از جمله کنفرانس بن دوم، مطرح و تاکید نموده که هر تلاش بین المللی برای ایجاد امنیت در افغانیتان،نخست باید تکلیف پایگاه های نظامی بیگانگان در افغانستان را روشن کند.اینک جامعه بین الملل و بخصوص کشورهای منطقه که در معرض تهدید این پایگاهها هستند، باید طی مخالفت با حضور پایگاههای آمریکا در افغانستان، تدابیر لازم را برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه اتخاذ نمایند.البته دولت افغانستان و مجلس این کشور که قرار است امضای پیمان استراتژیک افغانستان با آمریکا را مورد بررسی قرار دهد، نیز وظیفه ای سنگین برای دفاع از حاکمیت ملی خود و جلب اعتماد کشورهای منطقه بر عهده دارند.

کد خبر 190155

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۱
  0 0
  به نظر می رسد که با گذشت هر روز فرصت برای آغاز عملی و پیروزی روند مصالحه در افغانستان محدود اتر می شود ،افغانهاحق دارند نگران آینده کشور شان باشند
 • افغانی IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۱
  0 0
  نیروهای خارجی اعلام کرده اند که تا دو سال دیگر افغانستان را ترک میکنند و اگر این تلاشها ها کماکان در حرف باقی بماند فاجعه خواهد شد.راستی کرزای چه پاسخی به مردم خود و همسایگان خواهد داد.
 • ناصری IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۱
  0 0
  نظامیان خارجی دیگر «قصد رویارویی با طالبان» را ندارند و نیروهای دولتی افغان باید خود را برای «مقابله» با این گروه آماده کنند که این نشان از «ضعف و ناتوانی آمریکا» دارد که در سال 2001 به بهانه مبارزه با طالبان و القاعده افغانستان را اشغال کرد.
 • جمعه IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۱
  0 0
  در مدت حضور نظامی آمریکا در افغانستان، نه تنها در زمینه بهبود زندگی اجتماعی و اقتصادی مردم کاری صورت نگرفته بلکه این امر بیشتر باعث ناامنی، فقر، بیکاری، ازدواج های زود هنگام زیر سنین 15 سال شده است.حدود 2 میلیون کودک بین سنین 6 تا 17 سال مشغول کارهای «سخت و طاقت فرسا» هستند.
 • جمالی IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۱
  0 0
  سلام بر شما جناب پاک آیین بسیار مسرور شدم از مصاحبه حضرتعالی البته من در خبرگزاری صدای افغان دیدم لذت بردم و بعد وبلاگ شما را یافتم خداوند به شما عزت بیشتر عنایت کند ارادتمند . از دعا فراموش نفرمایید حقیر که عمری را در مسایل افغانستان گذرانده ام در خدمتم