کتاب «شهر من پرواز کن» نوشته مصطفی حیدری درباره روزهای مقاومت سوسنگرد از مجموعه مناطق جنگی ایران، در قالب کتاب‌های جیبی انتشارات امیرکبیر منتشر شد.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب‌های مجموعه «مناطق جنگی ایران» مرور اجمالی، روایت‌گونه و داستان‌واره بر بعضی رخدادهای جنگی یا مرتبط با جنگ تحمیلی در مناطقی است که مستقیم یا غیرمستقیم،‌ بخشی از تاریخ ماندگار 8 سال دفاع مقدس را در خود جا داده است. کتاب «شهر من پرواز کن» دومین کتاب از این مجموعه است. «سوسنگرد و انگلیس، مناطق درگیری، سوسنگرد از انقلاب تا شروع جنگ تحمیلی، اهم اقدامات ضد انقلاب در سوسنگرد تا قبل از شروع جنگ تحمیلی و اهم تجاوزات عراق در سوسنگرد» بخش‌های تشکیل‌دهنده قسمت اول کتاب هستند. فصل دوم کتاب نیز با موضوع هجوم ارتش عراق، اشغال و آزادسازی سوسنگرد آغاز می‌شود.

 

در این کتاب همچنین نویسنده قطعات تاریخی را از خاطرات افراد و رزمندگان مختلف جمع‌آوری کرده و در کنار هم قرار داده است. روزشمار تاریخی سوسنگرد تا بیستم دی ماه 1359 ادامه پیدا می‌کند و در ادامه هم مطالبی درباره چند عملیات صورت گرفته در محور سوسنگرد، عملیات امام مهدی(عج)، عملیات غرب سوسنگرد، عملیات امام علی(عملیات الله اکبر) و عملیات نصر(غرب تپه‌های الله اکبر) در کتاب درج شده‌اند.

 

در این کتاب جمع و جور خاطراتی از مقام معظم رهبری از سوسنگرد و روزهای دفاع و مقاومت این شهر نیز در لابه لای روایت های متعدد کتاب، ذکر شده است.

 

 

در قسمت هایی از این کتاب می‌خوانیم:

 

25 آبان 1359(هفتم محرم)

آیت الله مدنی همان شب راه افتادند تا ساعت 4صبح روز بعد در محضر امام بودند. حدود یک ساعت صحبت کردند. سپس حضرت امام آقای اشراقی را صدا کردند و به او فرمودند که به بنی صدر زنگ بزنید و بگویید: «اگر محاصره سوسنگرد تا24 ساعت دیگر شکسته نشود، خودم به اهواز خواهم آمد.» آقای اشراقی هم زنگ زد. بنی صدر از ترس امام مهمات و نیرو به سوسنگرد گسیل کرد...

*

بلافاصله نیروهای کمکی را فرستادم، اما وقتی رسیدند که دکتر با عراقی‌ها که در حال فرار بودند درگیر شد و گلوله به پایش خورد. پیام دیگری از طرف دیگران آمد که دکتر چمران مجروح و اسیر شد و عراقی‌ها او را بردند. گروه‌های دیگری را به همراه مهندس غرضی استاندار خوزستان، به آن‌جا فرستادم و پس از مدتی یک ماشین عراقی را دیدم که به طرفمان می‌آید. ابتدا تصور کردم عراقی است و می‌خواهد پناهنده شود، اما وقتی نزدیک شد، دیدم دکتر چمران است و از ناحیه پا مجروح شده. او را بوسیدم و به بیمارستان فرستادم. تیمسار فلاحی خطاب به شهید چمران گفته بود: دعا کردم که خدا جسد تو را به آن‌ها برساند ولی اسیر عراقی‌ها نکند. اکنون که تو را خدا زنده به ما بازگردانده است، تو بازیافته هستی. و از این بابت خدا را شکر می‌کرد.

 

همچنین در بخشی از خاطرات رهبر معظم انقلاب از روزهای سخت شهر سوسنگرد در این کتاب می خوانیم:

«عصر 23 آبان و روز جمعه بود و ما در تهران جلسه شورای عالی دفاع داشتیم. قبل از آنکه بروم جلسه از ستاد ما سرهنگ سلیمی با من تماس گرفت. سرهنگ سلیمی، رئیس ستاد جنگ‌های نامنظم بود و چمران فرمانده این ستاد. ایشان با اضطراب تماس گرفت که سوسنگرد به شدت در فشار و آتش فراوان است و بچه‌ها استمداد می‌کنند، کاری هم که قرار بود انجام بگیرد، نگرفته. با لشکر 92 و سرهنگی که فرمانده لشکر بود توافق کرده بودیم حرکتی انجام بگیرد و به کمک بچه‌ها بروند اما هیچ مقدماتی برای آن فراهم نشده بود. اندکی بعد جلسه شورا تشکیل شد، بنی صدر سه ربع، نیم ساعتی دیر آمد.

وقتی وارد جلسه شد متوجه شدیم بنی‌صدر از جریان مطلع است و در اتاق دیگری با فرماندهان نظامی مسئله سوسنگرد را بررسی می‌کردند... در جلسه شورای دفاع مطرح کردم که اگر شهر را بگیرند این بچه‌ها شهید خواهند شد. خسارت شهادت بچه‌ها از خسارت گرفتن شهر بیشتر است. چون ما شهر را دوباره پس خواهیم گرفت اما بچه‌ها را به‌دست نمی‌آوریم. بنی‌صدر گفت من دنبال این قضیه هستم و ما هم زودتر جلسه را تعطیل کردیم که بنی صدر برود دنبال این کار و من دیگر خاطرم جمع شد. صبح یکشنبه رفتم اهواز. از آشفتگی و کلافگی سرهنگ سلیمی و بچه‌هایی که آنجا بودند، فهمیدیم که هیچ کاری انجام نشده، خیلی اوقاتم تلخ شد... در این بین بنی صدر از دزفول با من تماس گرفت، شاید هم من تماس گرفتم، گفتم چنین وضعی است و بچه‌ها هیچ کاری نکردند و تو دستوری بده! او به من گفت خوب است شما به ستاد لشکر بروید آنها را نوازش بکنید و مسئولین لشکر را تشویقشان کنید، من هم از این طرف دستور می‌دهم، مشغول شوند و کار کنند...»

 

 

این کتاب با 159 صفحه و قیمت 2 هزار و 100 تومان منتشر شده است.

 

ساکنان پایتخت برای تهیه این کتاب ها ‌ کافیست با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و کتاب را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. هموطنان سایر شهر‌ها نیز با پرداخت هزینه پستی ارسال، می‌توانند تلفنی سفارش خرید بدهند.

 


6060

کد خبر 196447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =