۰ نفر
۲۳ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۱:۵۴

یکی دو روز پیش رفتیم بم. با جمعی از دوستان طنزپرداز برای شرکت در اختتامیه چهارمین جشنواره طنز استانی که با نام "خارستان"برگزار می شود. بر و بچه های کرمان خودش ذوقی کرده بودند و برنامه بزرگداشت محمد علی علومی را که "بمی الاصل" است در اختتامیه جشنواره گنجانده بودند.<BR>

 

جايتان خالي. همه چيز خوب و در خور تحسين بود.اما وضعيت نابسامان مردم بم مانع از آن بود كه بي دغدغه از طنز و شعر و آن همه ذوق و هنر لذت ببريم.
بم براي ما ايراني ها يادآور درد و داغي است كه تا مرگ نيايد نرود. اگر ذره اي از انسانيت و شرافت بهره برده باشيم نمي توانيم نسبت به اكنون و آينده مردم دوست داشتني بم بي اعتنا باشيم.
من يكي دو سال بعد از زلزله با محمد علي علومي به بم رفتم. تصورم اين بود كه با آن همه كمكي كه از سرتاسر كشور و گاه كشورهاي خارجي به سمت بم سرازير شده است با شهري آباد و خرم مواجه مي شوم. تصورم از اساس اشتباه بود. با اين حال اوضاع نامطلوب آن جا را به حساب بي برنامگي همه كشورهاي در حال توسعه گذاشتم. گفتم:خب،چنان فاجعه اي براي ما كه هيچ وقت براي چنين مصائبي آمادگي نداريم زيادي بزرگ بوده و تا بخواهيم خودمان را جمع و جور كنيم نياز به فرصت بيشتري داريم.
حالا هشت سال از آن فاجعه دهشتناك مي گذرد.  گمان نمي كنم اين زمان براي رسيدگي به امور معيشتي مردم مصيبت ديده اي كه اتفاقا جمعيت قليلي هم دارند،زمان كمي باشد.
بعضي از كشورها توانسته اند در همين زمان كارهاي بسيار بزرگي انجام دهند در حالي كه وضعيت شان از لحاظ ثروت و منابع طبيعي با ما قابل مقايسه نيست. چرابايد چنين باشد؟ چرا دولتي كه دعوي اداره جهان را دارد و مدام شعار عدالت خواهي و مهرورزي سر مي دهد كاري در خور مردم مناطق محروم اين سرزمين انجام نمي دهد؟
اين روزها بيش تر از هر وقت ديگري لفظ "مردم" را مي شنويم.طبيعي هم هست،انتخابات در راه است و از ما بهتران تازه يادشان آمده كه علاوه بر خود و خانواده محترم شان كسان ديگري هم در اين سرزمين زندگي مي كنند كه به آن ها هم مي گويند آدميزاد. و اين آدميزاد به هيچ كاري كه نيايد به درد راي دادن كه مي خورد. پس بايد در ستايش او نطق تبليغاتي ايراد كرد و در دفاع از حقوق حقه اش رگ گردن كلفت.
ايرادي هم ندارد.از اقتضائات دموكراسي يكي همين نطق هاي انتخاباتي و وعده هاي چرب و شيرين است.اما حواس مان باشد كه اين بازي وعده و وعيد حدود معيني دارد و نمي تواند تا قيامت ادامه پيدا كند.
يكي از شاعران معاصر با همكاري حضرت حافظ سروده است:
ساقي به جام عدل بده باده چون گدا
اين بار خام وعده فردا نمي شود
سخن شاعر را جدي بگيريم.از قديم گفته اند حرف حق را بايد يا از ديوانه شنيد يا از كودك.تا آن جا كه من مي دانم شاعر جماعت از دو صفت كودكي و ديوانگي بهره فراوان دارد.يعني سخنش را بايد مضاعف جدي گرفت.حالا خود دانيد.
 

کد خبر 198557

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۳
  35 17
  از خوانندگان وبلاگتم. با اینکه خیلی سخت کسی را در این اوضاع میشه باور کرد، اما به هر اوصاف سخنانت به دل می شینه ، امیدوارم فردا تو هم تو زرد در نیای
 • فرهنگ IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۴
  35 1
  خبری از سونامی ژاپن به نقل از خبر آنلاین صفحه حوادٍث 90/11/24 : یازده ماه پس از آن حادثه ،عکسهایی تازه از همان مناطق مصیبت زده بخوبی حاکی از میزان پشتکار و تلاش ژاپنی ها برای پاکسازی و بازسازی ساختمانها و جاده ها و تداوم زندگی با روحیه ای مضاعف است . فرودگاه سندای در ناتوری پس از چند ماه مجددا شروع به کار کرد و پل هیشونوماکی در میاگی باز هم بروی خودروها باز شد و رفت و آمد در بولوار اصلی شهر تاگاجو هم به شکلی عادی ادامه دارد. !!!! حالا کی داعیه دار اداره جهان است!!!
 • بدون نام IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۴
  28 1
  بیا آبادان و خرمشهر قهرمان تا بهتر مسئله برات روشن بشه.بیا ببین وبنویس
 • بدون نام IR ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۵
  1 19
  مهدی خان پسراربابتان ازلندن می ایدوهمه چیزرابرایتان درست می کننددقیقامانندزمان پدرش.
  • بدون نام IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۷
   2 1
   همه شون مثل همند. دیدین که همو چطور لو دادن. چپ و راست و میانه نداره. ارباب تو کدومه؟ بچه رعیت
  • بدون نام NL ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۷
   2 0
   زدی به هدف.دستت درست.
 • بدون نام IR ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۵
  3 19
  هرکه ازننه اش قهرکرد،می آیددرانلاین نویسنده ونقادوطنزپردازو...می شود. ای انسانیت کجایی که انسان نماها چه می کنند.!
  • بدون نام IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۵
   16 3
   بي ادب
  • بدون نام IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۵
   8 3
   حالا یعنی تو آدمی که این طور به خودت حق می دهی حرف مفت بزنی
 • بدون نام IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۶
  4 0
  حالا یک اختلاسگر علاوه بر دیوانگی، کودکی هم کرده و 3000000000000 تومان اختلاس کرده و شاعر هم نبوده. از او پس می گیریم و خرج بم می کنیم.
 • بدون نام IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۶
  8 0
  نه تو آدمي که پول مي گيري عليه يک نويسنده بي پناه کامنت بذاري و فحش بنويسي بد بخت اون از هموطناي من وتو دفاع کرده از مردم بيچاره بم .اگه آدم بودي و رگ داشتي بايد خون گريه مي کردي
 • سيد عبدالجواد موسوي IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۷
  0 0
  اخوي. بنده هيچ کس را به کار روزنامه نگاري تشويق نمي کنم روزنامه نگار در اين سرزمين مصداق خسره الدنيا والاخره است به جاي اين حرف ها برويد دنبال يک کار آبرو دار