۰ نفر
۲۳ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۶:۱۱

نوسانات قیمت ارزهای خارجی در ماههای اخیر تاثیرات مختلفی در بخشهای گوناگون اقتصاد کشور ما گذاشته است.اما یکی ازمهمترین تاثیرات قیمت ارزدر بخش گردشگری کشور است.

ما در آستانه نوروز قرار داریم فصلی داغ در گردشگری داخلی و خارجی . اما امسال سال خاصی در عرصه گردشگری است.

گرانی تور های خارجی ، محاسبه با دلار، تهدید به گرفتن مابه تفاوت نوسانات ارزی توسط برخی ازآژانس ها و بالاخره مشکلات به دست آوردن دلار....همه و همه دست به دست هم داده است که آمار خروج گردشگر از کشور در نوروز امسال را همراه با رکود ارزیابی کنیم.

اما نکته اینجاست که آیا این رکود به ادعای مسئولان سازمان گردشگری موجب اعتلای و رشد گردشگری داخلی می شود؟

آیا چنان که رسم است با کاهش برابری ریال در برابر دلار سیل گردشگران خارجی وارد ایران می شود؟

پاسخ سئوالهای بالا اگرچه تلخ است ولی منفی است. البته ممکن است مسئولان امور گردشگری کشور با محاسبات روی کاغذ به این نتیجه برسند اما واقعایت صنعت گردشگری ما این محاسبات را به هم می ریزد.

باید گفت که رونق گردشگری در سایه کاهش ارزش ریال در صورتی باعث رونق گردشگری می شود که چند شرط اساسی برقرار باشد. اولین و مهمترین آنها زیر ساختهای گردشگری است ضعف ما در این صنعت قیمت بالای خدمات نیست بلکه اصلا نبود خدمات کارامد و جذاب است.


کشور ما حتی در اماکن توریستی آن مانند اصفهان وشیراز اصلا فاقد آن اراده عمومی برای جذب گردشگر است. از خدمات سطح پایین هتلها گرفته تا نوع ارایه خدمات در اماکن گردشگری ؛ در این مناطق تعداد افرادی که بتوانند به زبان انگلیسی یک توریست راه گم کرده را هدایت کنند از تعداد انگشتان دست تجاوز نمی کند.


البته در خبرها می شنویم که در یونان و اسپانیا علیرغم بحران اقتصادی ،، گردشگری هنوز دارای رونق است . اما آیا می توان زیرساختها و جذابیت های گردشگری یونان و اسپانیا را با کشورمان مقایسه کرد.


نکته دوم این است که رونق گردشگری با کاهش ارزش پول داخلی هنگامی به وقوع می پیوندد که این کاهش ارزش فکر شده و با برنامه ریزیهای مشخص برای برابری در تجارت خارجی به وقوع بپیوندد نظیر آن چه چین در پایین نگه داشتن عمدی قیمت یوان دنبال می کرد.


اما کاهش ارزش ریال متاسفانه به دلایل عارضه های اقتصادی و از سر اجباراست . وبا خود عارضه های دیگری مثل گرانی کالاها و خدمات و افزایش ریسک سفر را به همراه آورده است که اثرات مثبت کاهش ارزش ریال برای گردشگران خارجی را منتفی می کند.


در واقع باید گفت این نوسانات قیمت دلار تنها می تواند بر آمار سفرهای داخلی تاثیر بگذارد آن هم نه به دلیل جذابیت مقاصد داخلی بلکه از سر اجبار به دلیل گرانی تورهای خارجی ممکن است مسافرانی که برای نوروز دبی ، ترکیه ،مالزی و.....را در نظر داشتند با کمی اغماض به کیش و شیراز و رامسر و اصفهان راضی شوند اما پولی که این گردشگران داخلی خرج خورد و خوراک و گردش می کنند آیا واقعا به صنعت گردشگری ما تزریق می شود؟!

کد خبر 198628

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =