برگزیدگان و شایستگان تقدیر بیستمین دوره جایزه کتاب فصل معرفی شدند تا رمان پریباد محمد علی علومی به عنوان کتاب اول بخش ادبیات معرفی و تقدیر شود.

 به گزارش خبرآنلاین، در این دوره از جایزه کتاب فصل، 16 اثر برگزیده و 24 اثر شایسته تقدیر اعلام شده اند که همگی در زمستان 90 منتشر شده اند. از میان پنج هزار و 957 اثری که به دبیرخانه بیستمین دوره جایزه کتاب فصل راه یافته بود، 228 اثر به مرحله دوم داوری رسید و در نهایت 40 اثر انتخاب شد که از این میان 16 اثر برگزیده و 24 اثر به عنوان شایسته تقدیر معرفی شده‌اند.
 

در بخش ادبیات، رمان «پریباد» محمد علی علومی به عنوان کتاب فصل انتخاب شد. علومی، پس از دریافت این جایزه با تاکید بر توجه بیشتر به فرهنگ غنی و بومی کشورمان در آثار ادبی به رابطه میان اثر خود و «صدسال تنهایی» مارکز اشاره کرد و گفت: صد سال تنهایی براساس فرهنگ آمریکای لاتین و سرخ‌پوستان نوشته شده است. در این رمان تمرکز خاص نویسنده را بر فرهنگ عشایری می‌بینیم و در حقیقت با یک جمع‌بندی درمی‌یابیم که فرهنگ آنان با فرهنگ عشایر ما تفاوت چندانی ندارد. وی افزود: ملت بزرگ ما ملتی فرهنگ‌ساز بوده است و نگرش‌های دینی و عرفانی در همه آیین‌های ایران باستان هم وجود داشته است. این آیین‌ها بر همه فرهنگ‌های جهان تاثیر گذارده‌اند و زمانی فرهنگ دینی نیاکان ما بوده‌اند.

این داستان‌نویس یادآور شد: در «پریباد» کارکردهای اساطیری را در نوعی از نگرش هستی‌شناسانه جهان مد نظر داشتم. من زمانی شاگرد سیدابولقاسم انجوی‌شیرازی بودم و به گردآوری فرهنگ مردم قصه‌ها و آداب و رسوم علاقه‌مند شدم و از همان روزگار دریافتم که فرهنگ مردم حکمت کهن را بیان می‌کند و برای سرگرمی ساخته نشده است.

 

داستان این رمان درباره شهری است که ناگهان در یک شب ناپدید شده ‌است. راوی این داستان این‌گونه آورده است: «هیچ قصه‌گویی ندیده بودم که قصه پریباد را کاملا بداند. شهری بوده انگار به نام پریباد که یک شب محو می‌شود و یا طوفان آن را می‌برد و شاید برعکس، طوفان، شهری را می‌آورد به نام پریباد. بعضی می‌گفتند ساکنانش دیو بودند. در قصه‌ها، مکانش را حدود ایزدخواست در اطراف یزد می‌دانند و در روایت‌هایی، کنار جبار بارز، حدفاصل بم با نرماشیر. زابلی‌ها هم می‌گویند این شهر کنار شهر سوخته بوده است.»

در ادامه داستان، «پیر ویس»، راوی داستان، ماجراهایی حیرت‌انگیز از شهر «پریباد» حکایت می‌کند. ماجراهای عجیب و غریب که آن‌ها را از پدرش و او از پدر خود و او نیز از پدر خود یعنی مهرک، پسر میرزا فرجاد شنیده بود. خانمش هم هرچه را درباره پریباد و مردمش و ماجراهای شهر از پدر و مادر و پدربزرگ‌هایش شنیده، تعریف می‌کند. حکایت ماجراهای حیرت‌آور و عجیب و غریب پریباد، پاسخی هم هستند بر این‌که قصه‌ها در جهان جدید نمرده‌اند: «پریباد که قصه نیست، نبود. شهری بود که محو شد؛ ناغافل در یک شب دود شد و رفت هوا ...»

 

این رمان خواندنی را نشر آموت با قیمت 12 هزار تومان منتشر کرده است.

 

ساکنان تهران برای تهیه این کتاب کافی است با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ «سام» تماس بگیرند و سفارش خود را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. باقی هموطنان نیز می توانند با پرداخت هزینه پستی، تلفنی سفارش خرید بدهند.

6060

کد خبر 221998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =