دکتر محمود گلزاری، روانشناس و مدیرگروه روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی، در مطلب تازه خود در وبلاگ خبرآنلاین به نقد راه حل های شتاب زده مسئولان برای رشد جمعیت کشور پرداخت.

این استاد دانشگاه و عضو وبلاگ نخبگان خبرآنلاین، ابتدا به مرور نتایج آمار رسمی کشور درباره جمعیت ایران پرداخته و نگرانی خود را از تبدیل شدن ایران جوان به سرزمین زنان و مردان کهنسال و ناتوان بیان می کند و در ادامه راهکارهایی را جهت جلوگیری ازآینده‌ی تیره و ترسناک ایران پیر پیشنهاد می کند که عبارتند از:
• شناخت دقیق عوامل اقتصادی، اجتماعی؛ فرهنگی مسأله (پدیده‌ی کاهش فرزندآوری)
• برنامه‌ریزی علمـی، همه جانبه و واقع بینانه برای مقابله با این مشکل
• اجرای برنامه‌های تدوین شده به‌ عنوان طرح‌های مهم ملی، به دور از برخوردهای مقطعی، کوته‌نظرانه و جناحی.
• نظارت بر برنامه‌ها، از طرف عالی‌ترین مقام‌ها و نهادهای قانونی کشور.
دکتر گلزاری، در ادامه یادداشت خود، به واکنش های شتاب زده مسئولان پس از اعلان رسمی نتایج سرشماری و بعد از هشدار مقام معظم رهبری اشاره کرده و برخی از اظهارات مسئولان را عیناً نقل کرده و در نقد آنها می نویسد: « علاقه‌مند کردن مردم به فرزندآوریِ بی‌دغدغه، در گرو ساماندهی اقدام‌های عملی دولت و فرهنگ‌سازی عالمانه و پایدار است. کارهای اجرایی یا اقدام‌های عملی دو جنبه ی ایجابی و سلبی دارند. ایجابی یعنی کارهای مثبت و ترغیب کننده و سلبی یعنی فعالیت‌های بازدارنده. هنوز مدیرانی که با رسانه‌ها مصاحبه کرده‌اند و دیگر مسئولان، سخنی درباره‌ی فعالیت‌های ایجابی و تشویقی به زبان نیاورده‌اند...»
برای مطالعه متن کامل این یادداشت، لطفااینجا را کلیک کنید. 

کد خبر 238712

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی A1 ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۹
    1 0
    یک پیشنهاد عالی و مؤثر برای افزایش جمعیت و کاهش سن ازدواج: مشمولانی که دارای یک فرزند باشند نیمی از دوره خدمتشان کسر شود و آنهایی که دارای دو فرزند باشند از کل دوره سربازی معاف شوند. با این کار خانواده‌هایی که توانایی دارند از سن کمتر از 20 سالگی به دنبال ازدواج فرزندانشان هستند تا اینکه آن‌ها در پایان تحصیلاتشان با داشتن دو فرزند از سربازی نیز معاف شده تا وارد بازار کار شوند.