در تازه‌ترین شاهکار تلسکوپ فضایی هابل، دوربین دید گسترده3 توانست دورترین اجرام عالم را در نور فروسرخ به تصویر بکشد. این اجرام زمانی وجود داشته‌اند که تنها 600 میلیون سال از عمر عالم می‌گذشت،

تلسکوپ فضایی هابل که اردیبهشت ماه برای آخرین بار تعمیر و به‌روزرسانی شد، موفق شد پرتوهای فروسرخ دورترین اجرام عالم را ثبت کند. کم‌‌نورترین و سرخ‌ترین اجرامی که در این تصویر دیده می‌شوند، کهکشان‌هایی هستند که در ششصد میلیون سالگی پس از مهبانگ تشکیل شده‌اند و روشنایی آنها یک میلیارد بار کم‌تر از توان بینایی چشم انسان است. تاکنون هیچ کهکشانی در این دوران از عالم مشاهده نشده بود.


برای دانلود عکس پرکیفیت، اینجا را کلیک کنید.

این تصویر که در اوایل شهریور امسال گرفته شد، فراژرف2009 نام گرفته و برای تهیه آن، هابل به صورت فلکی کوره نشانه رفت؛ دقیقا همان جایی که در زمستان 2004 / 1382 به آنجا نشانه رفت و توانست تصویر مشهور فراژرف هابل را ثبت کند. فیلم زیر، نمایی از منطقه هدف هابل را در آسمان شب نشان می دهد که به تدریج به محدوده مورد نظر زوم می کند. (برای تماشای فیلم، این صفحه را دوباره با مرورگر اینترنت اکسپلورر باز کنید)

تصویر فراژرف هابل با استفاده از دوربین‌های پیشرفته نقشه‌برداری، ACS و دوربین و طیف‌نگار فروسرخ NICMOS و نوردهی یک میلیون ثانیه ثبت شد؛ درحالی‌که دوربین پیشرفته دیدگسترده 3، WF3 این امکان را در اختیار اخترشناسان قرار داد که تنها با استفاده از یک دوربین که پرتوهای فرابنفش تا فروسرخ را ثبت می‌کند، و صرف زمان نوردهی 48 ساعت طی ده روز، یعنی یک‌ششم زمان سابق؛ تصویری بهتر و دقیق‌تر از قبل را بدست آورند.

به دلیل انبساط روزافزون عالم، هرچه جسمی از ما دورتر باشد، سرعت دورشدنش نیز از زمین بیشتر است. به همین دلیل، پرتوهایی که از اجرام بسیار دوردست منتشر می‌شوند، به‌قدری کشیده می‌شوند که وقتی به زمین می‌رسند، در محدوده فروسرخ قرار می‌گیرند و دیگر نمی‌توان این اجرام را در پرتوهای مریی یا فرابنفش مشاهده کرد.

دوربین دید گسترده 3 برای تهیه این تصویر، سه باز از این منطقه عکس‌برداری کرد؛ هر بار به مدت 16 ساعت و با استفاده از یکی از فیلترهای فروسرخ 1.05 میکرومتر، 1.25 میکرومتر و 1.6 میکرومتر. سی.سی.دی دوربین هابل برخلاف دوربین‌های عکس‌برداری موجود در بازار، رنگی نیست و شدت نور عکس را اندازه‌گیری می‌کند. بنابراین، تصاویر ارسالی هابل در هر فیلتر، خاکستری است.

اخترشناسان پس از دریافت و پردازش این تصاویر، آنها را با رنگ‌های کاذب رنگ‌آمیزی کردند؛ بدین‌شکل که تصویر پرتوهای 1.05 میکرومتری را آبی، پرتوهای 1.25 میکرومتری را سبز و پرتوهای 1.6 میکرومتری را قرمز رنگ کردند و با ترکیب آنها، تصویر نهایی را که مشاهده کردید، بدست آوردند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 29225

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۵:۳۲ - ۱۳۸۸/۰۹/۱۹
  5 0
  با دیدن این تصاویر ادم پی به قدرت خدا میبره! جل الخالق
 • بدون نام IR ۰۵:۱۹ - ۱۳۸۸/۰۹/۲۲
  5 1
  الله الذي خلق السماوات و ما في الارض
 • مهدی IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۹
  3 0
  خیلی جالبه اَاَاَاَاَاَاَاَاَاَاَاَاَاَاَاَاَاَ......... !!
 • مهدی IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۳
  3 0
  واقعا" جالبه این فیلمتون هم خیلی قشنگ بود
 • محمد IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۰
  3 0
  خدایاازشکرت عاجزم
 • محمد IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۰
  1 0
  پروردگاراانت الجبارواناذلیل