روسها تا کجا از اسد حمایت می‌کنند؟

یک کارشناس روسیه و اوراسیا از ماهیت روابط سوریه و روسیه می‌گوید.

جهانگیر کرمی، دانشیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و کارشناس روسیه و اوراسیا در گفتگویی با خبرآنلاین پیرامون ماهیت پروژه ارسال موشک های اس300 و در پاسخ به سوالی پیرامون ماهیت و سطح حمایت روسیه از دولت بشار اسد می‌گوید: آنچه که سوریه را برای روسیه مهم می سازد نه مخالفت و یا مقاومت آن در مقابل اسراییل است. روسیه به روابط با اسراییل و سوریه به عنوان دو موضوع نسبتاً جدا از هم نگاه می کند و تلاش می کند که این رابطه با هم متعارض نباشد. چون رابطه با اسراییل، رابطه با جمعیت 1 میلیونی روس تبار و در عین حال یک بازار تجاری و در عین حال حتی مجموعه ای از پشتوانه های مذهبی ارتدوکسی نیز به نوعی هست. کمااینکه برخی از اماکن مقدس ارتدوکس‌ها در سرزمین های اشغالی قرار دارد.
کرمی می افزاید: اما روابط با سوریه، روابطی ژئواستراتژیک است و این ژئواستراتژیک بودن روابط با سوریه از قضا نسبتی با رابطه با اسراییل ندارد، بلکه این نسبت عمدتاً در ارتباط با غرب و جریان‌های اسلامگرای رادیکال، ترکیه و در ارتباط با موقعیت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران است. به این معنا که از نگاه روسیه، یک سوریۀ مرتبط با جمهوری اسلامی ایران و به عنوان ادامه نفوذ منطقه ای جمهوری اسلامی ایران در حوزه عربی اسراییلی تا حوزۀ مدیترانه، فرصتی برای روسیه است تا در مقابل یک جبهۀ عربی-غربی-ترکیه‌ای و در مقابل یک جریان روزافزون رادیکالیسم عربی-اسلامی مقاومت کند.
از نگاه روسها جبهۀ عربی-غربی و ترکیه تهدیداتی هستند که منافع روسیه را در خاورمیانه و حتی در مراحل بعدتر در قفقاز به خطرمی اندازند و در اینجا سوریه و جمهوری اسلامی ایران به عنوان همکاران و متحدانی هستند که می توانند این جریان ضدروسیه ای را کنترل کنند.
این کارشناس مسائل روسیه بیان می دارد: همیت سوریه برای روسیه به گونه ای است که برای حفظ آن تلاش می کند از هر اقدامی استفاده کند از تحرکات سیاسی در نهادهای بین المللی، در شورای امنیت سازمان ملل گرفته تا اقدامات اطلاعاتی، عملیاتی و نظامی در صحنۀ جنگ داخل سوریه. باید در این چهارچوب به موضوع نگریست.

5252

 

کد خبر 300083

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۲
  55 6
  تا 1 هفته قبل از نابودی او را میدوشند بعد هم اطلاعات محل اختفای او را به آمریکاییها میفروشند. همان کاری که با صدام حسین کردند.
 • بی نام A1 ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۲
  32 5
  تا زمانیکه آمریکا و غرب به روسیه امتیاز ندهند
 • بی نام IR ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۲
  74 16
  ما هم برای همین دعا می کنیم که خدایا شر روسیه را از سر مردم سوریه بکن. روسیه هرکجا که منفعت داره از اون به شکل استالینی و سرکوب حفاظت می کنه و جان انسانها و افکار عمومی براش پشیزی ارزش نداره. مرگ بر روسیه!!!
  • بی نام IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۲
   64 40
   روسیه به هر دلیل که به سوریه کمک کنه بازم بهتر از اینه که تروریستای سوریه با خیال راحت زنده زنده پوست مردم سوریه رو بکنن ... شما اگه می خوای دعا کنی دعا کن این گرفتاری ها تو دنیا تموم شه و دعا کم وحشی گری به پایان برسه ...
  • حقیقت گو A1 ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۲
   12 7
   یعنی می خواهی بگی آمریکا فقط داره برای رضای خدا آدم می کشه؟!!! و این روسیه است که فقط به فکر خودشه؟!!! مرگ بر آمریکا!!!
 • حسین راست گو IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۲
  20 38
  خبرآنلاین از شما بعید که نظر آقای بی نام رو پخش کردی آدمی به این نا پختگی و کم خردی ندیده بودم خوب معلوم که همه ی کشورها به دنبال منافع خودشون هستند مگر ایران که در سوریه میجنگه به فکر منافع خودش نیست ما برای حفاظت از خاک خودمون مشغول جنگ در سوریه هستیم همه ی جای دنیا به این صورت هست الان اون وهابی ها اگر ایران کوتاه بیاد خیلی به نفع ایران ومردم سوریه میشه؟؟؟؟؟؟ خوب آدم قبل از نظر کمی مطالعه داشته باشه .
 • بی نام IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۲
  15 6
  سفارت روسیه لانه ی جاسوسیه ..... مرگ بر روسیه ...
 • مهدی A1 ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۲
  10 8
  مطمئن باشید اگر خدایی نکرده سوریه سقوط کنه چند سال بعدش نوبت ما میشه که سرمونو ببرند. من از پدربزگم شنیدم که در جنگ جهانی چطور سر مردم ایران رو میبریدند
  • بی نام IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
   2 0
   به پدر بزرگت بگو چرا این لولوخورخوره سر عربهای خلیج فارس رو نمیبره و هر روز دارن فربه تر میشن اما میخوان سر ما رو ببرن؟
 • محمد A1 ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۲
  16 0
  مسلمانان و كشورهاي جهان سوم تا زماني كه به يك خودباوري و درك عميق از قدرتهاي جهاني نرسند اسير و بازيچه امثال روس و آمريكا خواهند بود .ابر قدرتها هيچ وقت اجازه رشد به ملتهاي ديگر را نمي دهند .آنها جنگ براه مي اندازند بخاطر دو چيز 1- جلوگيري از رشد كشورهاي در حال رشد و مشغول كردن آنها بخودشان 2- فروش اسلحه هاي قديمي خود براي توليد سلاحهاي جديدتر
 • بی نام IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
  1 2
  مرگ بر روسیه