اهمیت نقش تهران در تحولات سوریه(1)

تحولات سوریه با توجه به به کارگیری سلاح هایی شیمیایی در صحنه جنگ و اعلام آمادگی غرب برای مداخله آشکار نظامی آنهم به این بهانه،شرایط منطقه بیش از پیش وخیم و آینده را پر مخاطره کرده است. تهران در این میان چه خواهد کرد؟

پیش بینی آینده سوریه با بروز اتفاق شوم ،شرم آور و ضد بشری به کارگیری سلاح های شیمیایی علیه مردم بیگناه حومه دمشق بیش از پیش دشوار و البته نگران کننده شده است. اینکه در بروز این جنایت ضد بشری چه کسی مقصر است، امر غیر قابل قضاوتی نیست. گرچه بازرسان سازمان ملل که هم اکنون در دمشق بسر میبرند، نظر دهنده نهایی در بار عاملین این فاجعه خواهند بود ،اما تمامی شواهد و قرائن نشان میدهد دولت سوریه انگیزه و دلیلی برای دست زدن به این جنایت آنهم در شرایط کنونی نداشته است.مهمترین دلیل وجود همین هیات تحقیق است.
جنگ شیمیایی در سوریه که با بحرانی تر شدن یکباره و حیرت آور شرایط منطقه مانند انفجارهای بیروت،حمله اسراییل به جنوب لبنان، وانفجارهای عراق همراه شده، بیش آنکه سبب نگرانی ها از موضع انسانی شود( آنهم مهم است) نشان میدهد اوضاع آنگونه که طرفهای درگیر ادعا میکنند تحت کنترل نیست و شرایط کم کم در حال خارج شدن از دست نیروهای تاثیر گذار بیرونی است. در این میان آنچه میتواند به نگرانی ها شدت دهد آنستکه عوامل جنایت اخیر خود سرانه دست به چنین اقدامی زده و نیروهای هدایت گر یا مشاوران اصلی از آن بی اطلاع بوده باشند . اگر چنین باشد قطعا جنگ سوریه در انتظار فجایعی بزرگتر قرار دارد وکسی قادر به کنترل آن نخواهد بود. البته این بی اطلاعی احتمالی اگر صحت داشته باشد چیزی از مسئولیت های حقوقی و انسانی عوامل اصلی کم نمیکند ،چرا که آنها در تحلیل نهایی مسئول قطعی این وضع شناخته میشوند ،آن هنگام که استفاده مخالفان از سلاح شیمیایی در قصیر محکوم نشد وعملا مجوز آنرا صادر کردند. با توجه به جنایت اخیر فکر میکنم منبعد لازم است به جنگ سوریه از زاویه ای دیگر نگاه کرد.
در اینکه عامل یا مسببین جنایت جنگی اخیر بزودی آشکارو معرفی خواهند شد جای تردید وجود ندارد ،همانگونه که قبلا و در موردی مشابه خانم کارلا دلپونته عضو سابق کمیسون تحقیق سازمان ملل مسببان اصلی به کار گیری گاز سارین در قصیر را معرفی کرد. اما تا آن زمان چه کاری از دست جامعه جهانی ساخته است؟. بی تردید عمیق تر و فاجعه بارترشدن نوع جنایات و کیفی شدن موارد نقض حقوق بشر در سوریه انعکاس مستقیم تحولات نا موفق دیپلماتیکی و نظامی پشت صحنه طرفهای خارجی درگیر و بازیگران بیرونی ست است که اثر خودرا اینگونه بی محابا و بی رحمانه آشکار میسازد. درست به همبن دلیل فائق آمدن دولت سوریه در مقابله با شورشیان مسلح در هفته های اخیر یا برتری شورشیان بر ارتش ،(یک بازی چرخشی ) نمادی از تحولات پشت پرده به شمار میرودو به خودی خود بیانگر برتری داشتن یک طرف در برابر طرف مقابل تفسیر نمیشود . حداقل به گونه ای که بتواند سرنوشت نبرد را تعیین نماید. حیرت آور وضع به گونه ای شده که بازیگران اصلی در آشکار کردن نقش خود تعارف های معمول سیاسی و دیپلماتیکی را کنار گذاشته و هریک به نمایندگی از طرف ذی نفع جنگ، به بیان مواضع آنها می پردازند. این کار چه قدر میتواند به حل بحران در آینده کمک کند باید به انتظار آینده نه چندان دور نشست،ولی به وضوح مشخص میکند نه دولت سوریه و نه ائتلاف مخالفان که نشان داده به کوچکترین اصولی اخلاقی در جنگ پایبند نیست ، دیگر آنگونه تصور میشود تعیین کننده مسیر تحولات و سر نوشت آتی سوریه نیستند.
در چنین فرایندی آثار یک اقدام وتحول جدی تراما خطرناک در حال نمایان شدن است و قطعا این اقدام با واکنش درجا و فوری کرملین روبرو خواهد شد . برخی دول غربی به ویژه انگلستان در پی کشاندن بیشتر پای ایالات متحده به جنگ رسمی در سوریه هستند (کاری که تاکنون موفق به آن نشده اند)و به نحو روز افزونی آنچه را مسئولیت اخلاقی آقای اوباما توصیف شده به او یاد آوری میکنند.چنین سیاستی هم در میان برخی سیاستمداران تندرو آمریکایی به رهبری مک کین خریدار فراوانی دارد ، هم در میان برخی رهبران عرب درگیر در بحران سوریه و نیز در بین برخی دول اروپایی مانند فرانسه .با این مشتریان نقدی اوضاع به سمتی میرود تا شرایط نگران کننده تری بر منطقه حاکم شود.
.

کد خبر 310121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =