اینستاگرام و وی‌چت؛ مساله این است! / پرونده

شبکه های اجتماعی در ایران با دو مساله عمده مواجه هستند؛ اصلا باشند؟ اگر هستند فرهنگ استفاده از آنها را آموخته ایم؟

امید کریمی: داستان ویدئو و مخالفت هایی که با آن می‌شد آنقدر نخ‌نما شده که دیگر مورد خوبی برای یادآوری به اعضای کمیته فیلترینگ نباشد. خودشان بهتر از همه آن روزها را یادشان هست و ویدئو و فیس‌بوک، وی‌چت و اینستاگرام را در یک سبد نگذارند. ویدئو دربرابر شبکه های اجتماعی فعلی اصلا عددی نیست. 

البته رویکردهایی درباره فیلترینگ شبکه های اجتماعی مانند ویدئو هم بوجود آمده است. مثلا سردار اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی در اظهارنظری بی‌سابقه گفته شاید وی‌چت مشکلی نداشته باشد: اگر وی‌چت خوبی‌هایی دارد، نباید کل سرویس مسدود شود.

به گفته او در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی که با حضور رئیس‌جمهور تشکیل شد به پیشنهاد نیروی انتظامی و حمایت وزیر ارتباطات مقرر شد کارگروهی در رابطه با نوسازی مصادیق مجرمانه و نوسازی فیلترینگ با روشهای نوین ایجاد شود: این کارگروه نسبت به شناسایی مضرات برنامه‌ها اقدام کرده و تنها بخش‌های مضر حذف می‌شوند. (اینجا)

خب این رویکرد جدید برای فیلترینگ تاکنون از سوی بسیاری از فعالان حوزه رسانه و جامعه شناسان بیان شده بود و آن را راهکار اصلی برای مدیریت شبکه های اجتماعی دانسته بودند. اما اعلام چنین چیزی از سوی رییس پلیس کشور، نشان از اتفاقات جدیدی دارد. مخصوصا اینکه پلیس قبلا از نظارت بر اینستاگرام و وی‌چت خبر داده بود (اینجا)

احمدی‌مقدم پیش از این هم گفته بود: نگاه ما به بحث اینترنت و استفاده از شبکه‌های اجتماعی، نگاهی مبتنی بر فرصت‌محوری است اما برخی مسئولان باید به خاطر داشته باشند که با زیر پا گذاشتن قوانین راه را بر تخطی از قوانین هموار نسازند. (اینجا)

البته پس از سخنان احمدی‌مقدمِ سایت اینستاگرام فیلتر شد. (اینجا) هرچند فقط برای سه ساعت (اینجا). اما وی‌چت فیلتر ماند. درواقع وی‌چت حالا مهمتر از فیس‌بوک شده که در چهار-پنج ماه گذشته برخی دولتمردان یازدهم، تلاش کرده اند تابوی استفاده از آن را بشکنند. (خبرهای این صفحه را ببینید)

نیازی به نوشتن دوباره نیست؛ وی‌چت اپلیکیشنی است با کارکردی مانند فیس‌بوک که برای موبایل طراحی شده و با سرعت لاک‌پشتی اینترنت موبایل در ایران هم به خوبی کار می کند و البته در مدت کوتاهی جایگزین اس‌ام‌اس و حتی تماس های صوتی شد. چون امکان فرستادن پیام صوتی دارد و با سرعت بسیار خوبی، آن را به مخاطب ارسال می‌کند. انقدر وی‌چت با سرعت میان کاربران گوشی‌های هوشمند پرطرفدار شد که همه کم کم وایبر را فراموش می کردند. آن هم وایبر که به اینترنت پرسرعت تری نسبت به وی‌چت نیاز دارد. 

خب این مواهب نصفه و نیمه‌ای که خواندید، به خوبی می‌تواند دلیلی باشد برای مخالفت‌های اوپراتورهای تلفن همراه با وی‌چت. وقتی وی‌چت فیلتر شد انگشت اتهام به سمت ارائه دهنده های سرویس های مخابراتی گرفته شد. هرچند که وزارت ارتباطات گویا تنها مخالف فیلتر وی‌چت بوده است (اینجا) هرچند در برخی مواقع از وی‌چت به عنوان یک مورد وحشتناک هم نام برده شده (اینجا)

اما این استدلال کمیته فیلترینگ برای فیلتر کردن وی‌چت است: طبق گزارشی که از یکی از اعضای کمیته فیلترینگ در رابطه با این موضوع دریافت کرده‌ام، موضوع از این قرار است که گزارشی در کمیته فیلترینگ ارائه شده که دو کارشناس روی آن تحلیل فرهنگی-اجتماعی ارائه کردند و بر اساس گزارش آن‌ها تصمیم بر مسدود شدن این سرویس گرفته شده است.

غیر از این کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درباره فیلتر وی‌چت توصیه کرده است مردم از نرم افزار داخلی استفاده کنند: به دلیل اینکه نرم‌افزار وی‌چت علاوه بر جمع‌آوری کلیه اطلاعات موجود در گوشی‌های کاربران و رصد ارتباطات اعضا، حریم خصوصی آن‌ها را نقص نموده و در عین حال این نرم‌افزار عامل انتشار بسیاری از محتواهای مجرمانه غیراخلاقی و مستهجن که برای نوجوانان ضررهای جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته و به خاطر آسیب‌های اجتماعی بسیار زیادی که برای جامعه در بر داشته و دارد و همچنین به لحاظ اینکه ایجادکنندگان این نرم‌افزار در خارج از کشور قرار داشته و به هیچ وجه پاسخگوی تخلفات خود و شکایات خانواده‌های زیان‌دیده نبوده و نیستند؛ بنابراین کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در اجرای درخواست‌های متعدد خانواده‌های آسیب‌دیده ناچار به فیلتر و مسدودسازی نرم‌افزار مذکور گردیده است. (اینجا)

این استدلال رنگ پریده، البته این تکمله وزیر ارتباطات را هم در پی داشت: علت فیلتر شدن وی‌چت نفوذ به حریم خصوصی بود.

واعظی دراین باره گفته است: اول اینکه وی‌چت یک شبکه چینی هست و با تصمیم هفته گذشته کمیته تعیین مصادیق این سایت فیلتر شده و ارتباطی به من به عنوان وزارت ارتباطات ندارد. دوم؛ دلیلی که می‌آوردند این است که به حریم خصوصی افراد وارد شده است؛ به طوری که در کشورهایی که شبکه‌های مجازی و چت زیاد فعال است، از این شبکه استقبال نشده است. گویا کمیته تعیین مصادیق با بخشی از استفاده از وی‌چت مشکل داشته و با بقیه موارد مشکلی نداشته است. امیدواریم در آینده بتوان از نرم‌افزاری استفاده کرد که به طور هوشمند این کار را انجام دهد. مثلا اگر شبکه‌ای فعالیت مثبت هم دارد بتوان استفاده کرد و فقط بخش‌های مشکل‌دار فیلتر شود. 

اما با فیلتر شدن وی‌چت دوباره بحث های کهنه قدیمی شروع شد؛ اصلا خوب است یا بد است؟ اصلا باشد یا نباشد؟ اگر هست چه کنیم؟ اگر حذف کنیم چه کنیم؟ اصلا چه شد که ما این شدیم؟!

مجید ابهری، آسیب شناس اجتماعی دراین باره چنین عقیده دارد: یک بار دیگر توسط نرم‌افزارهای اجتماعی غافلگیر شدیم. اصل غافلگیر شدن برای ما مخصوصا در دهه اخیر تبدیل به یک اصل سیاسی و اجتماعی شده است. این نرم‌افزارها زلزله یا آتش‌فشان نیستند که قابل کنترل یا پیش‌بینی نباشند. از حدود پنج سال پیش اینگونه نرم‌افزارها در اروپا و امریکا و در بسیاری از کشورها شروع به تولد و رشد کردند بنابراین ورود آنها به کشور ما کاملا قابل پیش‌بینی بود. متاسفانه دولت دهم مثل بسیاری از ابعاد و زمینه‌های اجتماعی در این مورد هم غافلگیر شد یعنی از در و دیوار نرم‌افزارهای عجیب و غریب وارد کشور شدند، تا دورترین شهرها و روستاها رسیدند و حالا ما تصمیم گرفته‌ایم با آنها برخورد کنیم. این اصل منطقی و آشکار را بپذیریم که با فناوری نمی‌توانیم مقابله کنیم مگر آن که از نگاه رفتارشناسی با آن همسو شویم و خود و فرهنگمان را در مقابل آن واکسینه کنیم. بسترسازی فکری به خصوص برای نوجوانان و جوانان و آموزش‌های لازم به آنها می‌تواند تا حدودی از ناهنجاری‌های پیش‌بینی شده کاهش دهد (اینجا)

البته عقاید دیگری هم وجود دارد (اینجا) و همچنین؛ زندگی در دنیای مدرن و عصر ارتباطات خواسته یا ناخواسته شکل‌‌گیری چنین فضاهایی را لازم و ضروری کرده و حالا شهروندان دنیای واقعی چه بخواهند و چه نخواهند، باید عضوی از شهروندان جهان مجازی هم باشند و به موازات زندگی در عالم واقع در دنیای مجازی هم به حیات خود ادامه دهند. (اینجا)

علی مطهری که از نظر سیاسی کمی لیبرال و البته از نظر فرهنگی، کاملا اصولگراست، درباره فیلتر شبکه های اجتماعی چنین نظری دارد: در مورد فیس بوک البته فعلا نظری ندارم و در حال تحقیق هستم ولی معلوم نیست که رفع فیلتر به نفع کشور باشد. چون فیس بوک تیغ دو دم است و ممکن است جنبه​های منفی آن بیش از جنبه​های مثبتش باشد، لااقل تا زمانی که فرهنگ استفاده از فیس بوک در میان ما پیدا شود و قانون هم تکلیف اعمال مجرمانه در این حوزه را مشخص کند. (اینجا)

به هرحال قرار نیست فعلا فیس بوک رفع فیلتر شود (اینجا و اینجااما اتفاقی که در یک ماه گذشته باعث شد نگاه های آسیب شناسانه دوباره به سمت فیس‌بوک،‌ وی‌چت، اینستاگرام و ... برود، بلایی بود که کاربران ایران فیس‌بوک سر صفحه شخصی لیونل مسی آوردند (خبرهای این صفحه را بخوانید)

اینکه واقعا چرا ما ایرانی ها در شبکه های مجازی هم پرخاشگری می‌کنیم؟ و چرا این همه به شبکه های اجتماعی هجوم برده ایم؟ برخی کارشناسان می‌گویند ایراد از بیکاری جوانان است (اینجا) و برخی هم می‌گویند وقتی جوانان در خانه ها محدود شده اند و تفریحی بیرونی ندارند، به سمت شبکه های اجتماعی هجوم می‌برند. (اینجا)

اما انگشت اصلی اتهام به رشد نکردن شخصیت افراد بر می‌گردد که آن هم به دلیل نبودن آموزش‌هاست (اینجا)

مردم البته معتقدند با فیلتر چیزی درست نمی شود، ضمن اینکه باید برای فرهنگ سازی هم به طور موازی پیش رفت. (نظرات مردم را در این خبر بخوانید)

۴۷۴۷

کد خبر 330410

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 65
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  309 7
  خفمون کردید با این فرهنگ استفاده
  • سره مرد IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   8 24
   دوستان فیسبوک رفع فیلتر شده؟ عجیبه واسه من بدون فیلتر شکن باز میشه اما هیج جا چیزی در مورد رفع فیلتر فیسبوک نوشته نشده!!!!!
  • محمد US ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   3 11
   راس میگه مال منم هم یوتیوب هم فیسبوک باز شده بدون فیلتر .
 • بی نام A1 ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  خداییش خسته نشدید از این همه خبر تکراری؟! امیدوارم سرور اصلی این برنامه ها منفجر بشه که شما دست بردارید از این همه خبر تکراری!!!!
  • سیاوش A1 ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   51 66
   خوب شما هم مجبور نیستی خبری که دوست نداری رو باز کنی، بعد بیای زیرش کامنت هم بذاری. اس ام اس که نیومده برات که مجبورشی بازش کنی!
  • بی نام IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   31 1
   خب تکراری شده دیگه، اما باید اینقدر گفت تا تکلیفش معلوم بشه
 • مهدی EU ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  491 9
  20 سال پیش ویدیو ممنوع بود الان که بهش فکر می کنیم خندمون می گیره! 20 سال دیگه هم به این بازیایی که در میارین می خندیم! تکنولوژی چیزی نیست که بخواین باهاش بجنگین..
  • بی نام A1 ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   171 3
   بله حالا که ویچت و چیزهای جدیدتر اومده فکر رفع فیلتر فسیبوک هستند! مثل اون وقتی که ماهواره اومد، ویدیو رو آزاد کردن. یعنی هر وقت چیزی از مد افتاد و چیز جدیدتر اومد آزاد میشه...
  • بی نام A1 ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   77 7
   من اشتباهی منففی دادم ببخشید
 • mohsen A1 ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  243 7
  یعنی انقدر از کار اینا عصبانیم که حد نداره احساس میکنم دارن به شعورم توهین میکنن یک عده خاص
 • خسته A1 ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  224 4
  ما دیگه از اینترنت بدون فیلتر نا امید شدیم ، دوست همه ی ما ناامیدان "فیلتر شکن" ...
 • محمد EU ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  24 94
  وقتی که هی استیکرهای مستهجن میفرستین واسه همه. اینجوری میشه دیگه. میان فیلترش میکنن. تو هر گروهی که میرفتیم پر از این استیکر های متحرک غیر اخلاقی بود که ملت واسه هم میفرستادن و کلی کیف میکردن :| مشکل از خوده مردم هم هست. بیشترین کلمات جستجو شده تو گوگل توسط ایرانیا راجع به چیزهای مبتذله
  • بی نام A1 ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   45 3
   پس چرا كل ِ اينترنت رو فيلتر نميكنند تا خيالشان راحت شود؟
  • بی نام A1 ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   45 3
   پس چرا كل اينترنت را فيلتر نميكنند تا خيالشان راحت شود؟ درضمن زندگي شخصي كسي به كسي ربطي ندارد
  • بی نام IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   33 2
   هر چقدر ممنوعیت و بگیر و ببندهای قبلی برای حل این مسائل نتیجه داده این هم خواهد داد ولی ما که خوب می دونیم اصل مشکلشون چیز دیگریست.
  • محمد EU ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   5 10
   مردم اگه جوری رفتار کنن که کار به بگیر و ببند و فیلتر نکشه این مشکلات هم به وجود نمیاد. خودمونو چرا گول میزنیم؟؟ بی فرهنگی داره بیداد میکنه. چندبار دیگه باید شاهد قضیه فیسبوک مسی و فراندا لیما و پپسی و نوستراداموس و ناسا و بازیکن ایتالیا و ... باشیم؟؟
  • بی نام IR ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
   9 0
   می رسیم به این سوال اساسی که چی شد که مردم ما این قدر به مسائل غیر اخلاقی علاقمند شدند؟ مسئله رو حل کن. نمی تونی؟ لطفا صورت مسئله رو پاک نکن!
  • فروغ A1 ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
   1 1
   من اشتباهی لایک کردم میخواستم منفی بدم ، هه هه
 • عد IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  81 1
  جیب مخابرات خالی شده اگر یارانه گرفتیم پولش میدیم قبض مخابرات دیگه گوشت نمی خریم
 • نادر IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  44 2
  نظر جناب رئیس جمهور چیه حتما بدانیم خوبه
  • بی نام A1 ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
   2 1
   نادر جون،دکتر روحانی حدود12سال پیش معتقد بودند باید ماهواره آزاد شود و با بگیر وببند ماجرا حل نمیشه.خبرش در ایسنا موجوده.باید سرچ کنی در ایسنا.
 • من IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  57 5
  وی چت عجب چیزی بود
 • دانش IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  31 1
  عجیبه واقعا این فیلترا
 • هم IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  29 4
  خبرانلاین دمت گرمه
 • اميد IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  74 1
  اقايون كارشناس خبر نداريد وي چت فيلتر شد ولي كوكو ،تانگو ، لاين ، وين و ...مي خواين چي كار كنيد ، هميشه يه قدم عقب هستيد
 • بهرام A1 ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  151 9
  به نظر من فیلتر کردن هر سایتی توهین به شعور افراد هستش. مگه من خودم عقل ندارم که یکی دیگه برام تصمیم بگیره.؟! من خودم به عنوان یه آدم عاقل و بالغ میتونم درباره خودم تصمیم بگیرم.
  • بی نام A1 ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   26 1
   هزاران لایک .
 • ali SE ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  49 4
  بیخیال بشید اون موقع که باید شلوغش میکردید نکردید...هر موقع فیسبوک فیلترش باز شد وی چت هم میشه.
  • محمد EU ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   1 58
   فیسبوک الان 10 روزی میشه فیلتر نیس
 • بی نام FI ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  13 1
  موافقم
 • بی نام A1 ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  23 1
  آقایون همیشه دنبال پاک کردن صورت مسئله بودن و هستن.در این مورد بخصوص چه هزینه هایی رو متحمل شدن برای عدم دسترسی مردم به اطلاعات و اصولا گفتگو,در حالی که با یه نرم افزار چند کیلو بایتی تمام دلارهایی که صرف خرید تکنولوژی فیلترینگ شده نقشه بر آب شده.آدمایی که جلوی ارتباط داشتن رو بین افراد میگیرن چطور میخوان با دنیا به توافق برسن؟
 • ریحانه A1 ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  8 64
  اینا فیس بوک وویچت واقعا به چه درد مردم میخوره بجزوقت گذرونی و ابروریزی وانحطاط جوانان و....به نظر من همش سزکاریه.هر کی عضوه اکثرهدفش تفریح کاذبه و بس.....
  • آیدا A1 ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   14 4
   خسته نباسی .امثال شما هستین که با افکار کوتاهتون به همه نسخه می پیچین
  • بی نام IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
   3 3
   برای تو شاید باعث آبروریزی و انحطاط و وقت گذرونی باشه اما برای ما این طور نیست. همه که مثل تو نیستن.
 • بی نام A1 ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  59 3
  زنده باد سایفون . زنده باد اپرا مینی . زنده باد اینترنت بدون محدودیت . آفلاین بچاپش . . .
 • رزيتا IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  17 6
  من موندم وايبرو لاين چجوري قصر در رفتن!
  • ح.فرهنگ A1 ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   9 1
   به سختى!
 • محمد A1 ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  21 1
  به نظر من فیلترینگ فقط پاک کردن صورت مساله هست الان در ایران دولت برای رفع تکلیف فیلتر می کند مردم هم فیلترشکن می گیرند استفاده می کنند الان هیچ سایتی نیست که فیلترشده باشه و نشود بازش کرد تنها راه حل آزاد سازی تمام سایت ها است (البته تنها استثناء را می توان سایت های پرونو در نظر گرفت) جرائم اینترنتی هم در تمام دنیا تغریف مشخص دارد پلیس هم که نظارت نامحسوس دارد بنابراین فقط باید تمرکز روی جرائم اینترنتی باشد و فرهنگ سازی غیر از این باشد مردم کار خودشون می کنند و دولت هم کار خودش
 • مسعود IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  15 2
  با اینکه واکنش خبرانلاین نسبت به فلتر کردن کردن این رسانه ها قابل تقدیره اما چرا حرف دل مردم را آخر خبر آوردین !!!
 • علی IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  21 1
  چند نفر به اسم کمیته جمع شدند پشت یه میز برای کلی ادم که کارشون، درسشون تحقیقشون وابستگی مستقیم به اینترنت داره تعیین تکلیف می کنند. .فرهنگ و فرهنگ سازی زوری نمیشه
 • ارام A1 ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  10 29
  به نظر من ایرانی ها جنبه و فرهنگ استفاده از این چیزها را ندارند این رو که میگم با تمام وجودم درکش کردم که میگم شوهرم یکسال تمام با یک زن چت میکرد و قربون صدقه هاشو نثار یکی دیگه میکرد ودادوبیداد شو سر من وبچه ها میزد تا وقتی من فهمیدم بماند که دلم بسیار شکست آخه من در زندگی چیزی کم نگذاشتم از هیچ نظر تازه خودم هم کارمند هستم .به نظر من باید همه چیز فیلتر باشه چون داشتن فرهنگ استفاده خیلی مهمه.........
  • بی نام A1 ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   22 3
   ببخشيد ولي كسي كه بخواد يه كاري انجام بده(حالا هركاري فحش خيانت هرچي) بااينترنت يا بي اينترنت با تكنولوژي يا بي تكنولوژي با برق يا بي برق!! انجام ميده
  • بی نام IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   8 6
   توجه کردید همه ی ما ایرانیا فک میکنیم که با همه ی ایرانیا ی دیگه فرق داریم!ما با هوش تریم .ما با فرهنگ تریم .ما ...
  • بی نام IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
   15 3
   مشکل شخصی خودتون و بی فرهنگی شوهرتون رو به ۷۵ میلیون آدم تعمیم ندید!
  • کهکشان A1 ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
   6 12
   کاملابانظرتون موافقم .فرهنگ استفاده از خیلی چیزادرایران هنوز جا نیفتاده مثلا هنوز مردم اکثرا فرهنگ استفاده از تلفن همراه را نمیدانند برای کارهای ضروری درغرب مکالمه میکنند اینجا مکالمه های طولانی و....تا مدتها پیش هم توی شکافهای خودپرداز قیر میکردند و...هر تکنولوژی فرهنگ استفاده میخواد که بدون تعارف قبول کنید اکثرافرهنگش را نداریم.این اصراربرای ازادشدن وی چت و فیس بوک و..هم برای وقت گذروندن در این ها است و....
  • بی نام A1 ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
   2 1
   پس چرا استفاده از موبايل فيلتر نميشه؟!!
 • بی نام IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  42 0
  من یه پیشنهاد برای مسئولین دارم : فیلترینگ جواب نمیده ، برقِ مملکت رو قطع کنید خلاص ، دیگه ملت نتونن کامپیوترها رو روشن کنن :| البته بگم میتونید برق رو هم قطع كنيد ولی ميريم موتور برق مياريم
 • من25 A1 ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  18 1
  ای مسول فیلتر بدون که نجابت و پاکی انسان از آزادی او به دست میاید.اگر آزادی نباشد عمل، هر چند درست به هیچ دردی نمیخورد.
 • بی نام A1 ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  13 2
  زنده باد تکنولوژی
 • یزدان IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  8 3
  بهتر بود تیتر را اصلاح میکردید و مینوشتید: اینستاگرام "یا" وی‌چت؛ مساله این است!
 • بی نام A1 ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  11 2
  حالا خودمونیم ویچت دلیوری نداشت حال نمیداد . الحمدالله ده ها نرم افزار توپ دیگه هستش.
 • ماهان A1 ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  11 2
  با سایفون همراه باش / از فیلترینگ رهـــــــــــــــــــــــــــــا باش ...
 • محمد EU ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  10 1
  این که میگن حریم خصوصی افراد ,میشه توضیح بدن اقایون دقیقا یعنی چی؟؟؟؟؟/
 • میلاد A1 ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  10 2
  نرم افزار اپن وی پی ان هم هفته پیش بسته شده. هم برای اندروید هم اپل . من داشتم خیلی خوب بود . به خدا باهاش سایتای بد نمیرفتیم . الان قطع شده . هیچ وی پی انی برای گوشی ها و تبلت ها نیست . فقط فیلتر شکن ها هست اون هم بیشتر واسه اندروید . با فیلتر شکن خیلی کارا رو نمیشه انجام داد . خوب تو رو به خدا وی پی ان رو بزارین کار کنه . به خدا تبلت ها و موبایل های اپل که خودتون اجازه فروش اون رو دادین بدونه وی پی ان به هیچ دردی نمیخوره . از اون ور اپل و گوگل ما رو تحریم میکنن . از این ور شما . ما چه گناهی کردیم ؟
 • سعيد IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  8 3
  تا اينجا كه من نظرات رو خوندم حدود 38 نظر ارسال شده كه جمعأ تعداد 1826 نفر به اين نظرات پاسخ داده اند ، كه ازين تعداد 222 مورد منفي و 1604 نفر مثبت بوده اند . يعني حدود 88 درصد مثبت (يعني مخالف فيلترينگ) و 12 درصد منفي (موافق فيلترينگ) نظر داده اند . بنظر مياد اصلا نيازي به هيچگونه كار ديگري نيست ، كافيست به رأي نظر دهندگان كمي توجه كنيم . مطمئنأ خدا هم خشنود خواهد شد . خداوند در آیه ۱۵۹ سوره آل عمران به پیامبر اسلام (ص) دستور می دهد در امور، با مسلمانان مشورت کند و آن را از رموز پیروزی و موفقیت آن حضرت می داند «فبما رحمة من اللّه لنت لهم و لوکنت فظّاً غلیظ القلب لانفضّوا من حولک فاعف عنهم و استغفر لهم و شاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوکل علی اللّه».
 • بی نام IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  9 1
  نحوه استفاده به مردم بر میگرده. ممکنه خوب استفاده کنن ممکنه بد. شمایی که نشستی فیلتر میکنی فقط جنبه بدشو در نظر میگیری. پس دموکراسی و آزادی چی میشه؟ ما نمیتونیم برای خودمون تصمیم بگیریم که شما تصمیم میگیری؟
 • بی نام A1 ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  4 3
  قضیه مهم اینه که این کارها قبح کارهای نادرست را از بین برده
 • بی نام IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  8 3
  دلایل هجوم جوانان به سایت های اینچنینی به نظر من این اینهاست چون همیشه در فضای مجازی همه محدود بودن نوعی عقده در استفاده انها وجود دارد و دلیل دیگر این است که مکانی وجود نداره که جوونا بتونن با هم ارتباط داشته باشند بدون هیچ هزینه ای و مشکلی در صورتی که در کشورهای دیگه به راحتی این امکان وجود داره مثل بارها و...
 • بی نام FI ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  1 14
  باید باشه ولی با هویت واقعی
 • ali A1 ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  2 2
  من تصور می کنم شبکه های اجتماعی اعم از وی چت، فیسبوک، اینستاگرام، توعیتر و گوگل پلاس؛ همگی خطری برای امنیت ملی ما تلقی می شوند. مسئولین بهتره از این شبکه ها نترسند. نسل امروز به هیچ وجه انقلابی و آنارشیست و هنجار شکن نیست؛ نسل امروز فقط کمی رفاه و تفریح میخواهد و نه با امنیت ملی و نه با هیچ مسأله سیاسی ای کاری ندارد. اتفاقاً اگر جوانان سرگرم این برنامه ها باشند آزار بسیار کمتری نسبت به الآن دارند.
 • سارا A1 ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  5 2
  خودتون قضاوت کنید مردمی که توی رستورانها زل میزنند بهمدیگه توی ترافیک توی خیابونها زل میزنند بهمدیگه توی حرفاشون کلک هست مسایل دین خودشون را رعایت نمیکنند....فرهنگ استفاده از وی چت اینستاگرام فیس بوک و....را رعایت کنند؟این تکنولوژی ها فرهنگ میخواد که ندارید.بجای استفاده درست وقت گذرونی میکنید ولودگی نمونه اش کامنتهایی که واسه لیونل مسی گذاشتن.....
 • بی نام IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  2 1
  به سلامتى وايبرهم فيلترشد
 • احمد A1 ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  3 13
  خوب کاری کردند ویچت فیلتر شد از یک طرف ملت به درسهاشون میرسند و هی فرت فرت شکست عشقی مجازی نمیخورند و از طرفی جوانان به اغوش گرم خانواده باز میگردند لطفا برای سایفون هم یه فکری بکنید که دیگه خیالم تخت بشه دم ستاد مبارزه با جرایم مجازی گرم
 • امید A1 ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  4 0
  بنظر . مخابرات تو فکر درآمد خودش هست
 • آرزو IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
  2 6
  قطعأ مخابرات بفکر درآمد خودش هست ولی... من خودم ویچت داشتم..ما فرهنگ استفاده نداریم یادمه اتفاقی یروز وارد یه چت روم شدم...فاجعه بود پیامهای پر از بی ادبی و مزاحمت.... بیاین قبول کنیم که ما ایرانیها شور همچیو در میاریم و فرهنگ استفاده از خیلی چیزارو نداریم. صفحه لیونل مسی، پپسی کولا، فرناندا لیما،فیلم زهرا امیرابراهیم،... از خودمون شروع کنیم هرجاییو و هر کسیو اشتباه نگیریم درسته مملکت ما یه خونست که سرویس بهداشتی نداره...اما همجاش هم نباید خرابکاری کرد.