۰ نفر
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۲
مسکن گران نمی شود

اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها برخی از مردم را نگران آینده قیمت مسکن کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فردین یزدانی مدیربازنگری طرح جامع مسکن وزارت راه و شهرسازی اعتقاد دارد، با اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها هزینه های سخت افزایش می یابد ولی وضعیت بازار تعیین می کند که هزینه تمام شده افزایش یافته را خریداران پرداخت می کنند یا سازندگان.

فردین یزدانی در این رابطه گفت: یکی از  تاثیراتی که اجرای هدفمندی یارانه ها ممکن است بربخش مسکن داشته باشد، تغییر هزینه تمام شده ساخت و ساز است. زمین، عوارض و مجوزهای ساختمانی و مصالح ساختمانی هستند که در طبقه بندی هزینه تمام شده ساخت بنا سهم دارند. در کشورما زمین حداقل 50 درصد از هزینه تمام شده ساخت را برعهده دارد که افزایش قیمت حامل های انرژی تاثیری برروند قیمتی آن ندارد. حدود 10 درصد از هزینه تمام شده به عوراض و مجوزهای ساختمانی که به شهرداری پرداخت می شود، مربوط است و 40 درصد باقی مانده مربوط به مصالح ساختمانی است که در صورت افزایش قیمت در هزینه تمام شده ساخت تاثیر خواهند داشت.

وی ادامه داد: در صورتی که سایر عوامل تغییر نکند و در هزینه تمام شده تاثیر گذار نباشد، رشد قیمت حامل های انرژی 100 درصد برقیمت مصالح ساختمانی اثرگذار خواهد بود که در نهایت هزینه تمام شده ساخت را حدود 35 درصد افزایش می دهد که در نهایت قیمت تمام شده مسکن را حدود 15 درصد بالا می برد. البته اینکه در بازار مسکن افزایش هزینه ساخت بردوش خریدار منتقل می شود یانه، بستگی به شرایط رونق یا رکود بازار مسکن دارد. با توجه به اینکه حداکثر افزایش قیمت حامل های انرژی حدود 75 درصد است در صورتی که نقدینگی کنترل شود و سیاست های مکمل در بازار مسکن به شکل مناسب هدایت شود، این افزایش قیمت به معنای جهش آنچنانی در هزینه تمام شده ساخت نیست. اگر بتوان چرخ اقتصاد را راه انداخت به طوری که جریانات مالی نقدی به بخش زمین کمتر وارد شود، در اینصورت هدفمندی به معنای جهش قیمت هزینه تمام شده ساخت بنا از این سمت نیز نخواهد داشت.

او همچنین در مورد پرداخت وام های 35 میلیون تومانی به متقاضیان و اثراتش در بازار مسکن هم گفت: افزایش وام خرید مسکن قدرت خرید خانواده ها را افزایش می دهد. اما موجب می شود بخشی از هزینه تمام شده ساخت بنا بردوش خریداران منتقل شود. بنابراین درست است که در مجموع خوب است اما اگر افزایش یک مرحله ای داشته باشیم در وضعیت فعلی خطرناک است. افزایش وام خرید مسکن ضروری است ولی در وضعیت کاملا کنترل شده.

درحال حاضر گزارش های رسمی و همچنین تایید رئیس اتحادیه مشاوران املاک نشان می دهد که رونق به صورت نسبی به بازار مسکن بازگشته است ولی هنوز خبری از گرانی در این بازار نیست.

3535

کد خبر 354006

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
  5 0
  دم شما گرم این انبوه سازان هم باید بندناف اشان از زمینهای مجانی بریده بشه.
 • mozafar IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
  2 5
  کو پول که خونه بخریم
 • احمد IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
  5 0
  حدود بیست درصد افزایش قیمت بعداز عید بوده است.
 • بی نام A1 ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
  3 5
  بيخود جوسازي نكنيد اصلنم رونق به بازار بازنگشته است ايول به مردم نخريد تا خودش خودشو بشكنه
 • مهدی IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
  5 0
  متاسفانه محاسباتتون تماما اشتباهه. اجرای فاز دوم یعنی کاهش ارزش پول ملی و کاهش پول ملی یعنی تعدیل و افرایش قیمتهای همه نهادهای مسکن شامل قیمت زمین و ساخت و پروانه ها و انشعابات لازم به ذکره که شهرداری تهران از ابتدای امسال و پیش از اجرای فاز دوم به پیشواز رفته و هزینه اخذ مجوز در تهران را 50 افزایش داده است
 • مسکن خواه IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
  3 4
  سلام نباید مسکن گران شود مردم قدرت خرید ندارند
 • بی نام IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
  6 0
  نويسنده مقاله خواب تشريف دارند. مسكن گران شد. آخه كي مي خواهيد دست از اين معادلات اقتصادي بر داريد. بابا تو اين كشور اقتصاد بازار آزاد دست فروشان است. شب بخواب صبح مي فهمي معادلاتت چقدر درست اند و بايد براش معادله درست كني.
 • بی نام IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
  4 5
  نگرانی مال هفته اول هدفمندی بود. الان جو مذاکرات غالبه. امروزم سکه و دلار اومد پایین
 • محمدابراهیم A1 ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
  6 0
  کجا سیر میکنید؟ الان گرانی مسکن شروع شده
 • بی نام IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
  5 1
  متری 3 میلیون با بالا گران نیست ؟ یعنی یک کارمندن 60 سال تو این دنیا و 60 سال در اخرت باید کار کند تا یک 40 متری تو قوز اباد بخره برای خانوادش
 • سیاش A1 ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
  5 0
  همین هفته حداقل متری 300000 تومان در منطقه های 12 تا 18 اضافه شده است. واقعا" نمیدانم چرا نظرات مسولین دقیقا" برعکس اتفاقات میباشد. مسولین باید کاینات را که برعکس نظرات و گفته های آنها عمل میکنند را بگیرند.
 • خلیج فارس A1 ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
  0 5
  نهایت هزینه تمام شده ساخت را حدود 35 درصد افزایش می دهد که در نهایت قیمت تمام شده مسکن را حدود 15 درصد بالا می برد..... بنده خدا تو 15 و 35 اشتباه جابجا فرمودن
 • بی نام IR ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۹
  5 0
  مثل اینکه اطلاع نداری دولت نرخ سود بانک ها رو کم کرده تا دقیقا برعکس گفته شما رخ بده یا شاید از افعال معکوس استفاده می کنی
 • بی نام A1 ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۹
  5 0
  از اول سال حداقل 10 درصد گرون شده کجا خبری از گرونی نیست