کنسول‌های بازی امروز چیزی فراتر از یک ابزار سرگرمی هستند. فناوری پیشرفته، پردازنده‌های قدرتمند و هزینه پایین تهیه آنها می‌تواند استفاده از این کنسول‌ها را برای مقاصد نظامی و درمانی نیز گسترش دهد.

فاطمه محمدی‌نژاد: هنگامی‌که راس کلارک، یکی از مقالات نیوساینتیست را با موضوع استفاده ارتش آمریکا از کنترل کننده‌های نینتندو Wiimote و دقت این دستگاه‌ها برای کنترل روبات‌های خنثی کننده بمب مطالعه کرد، این سوال به ذهنش رسید که آیا حسگرهای نینتندو Wii به‌کار رفته در ابزارهای اسکی و اسنوبرد می تواند به افراد حادثه دیده کمک کند؟

کلارک گفت: «من می‌خواستم بدانم آیا این کار کمکی به ایجاد تعادل در ایستادن بیماران می کند.» وی معتقد است امکان اندازه‌گیری مرکز فشار پای بیمار به فیزیوتراپی که در حال آموزش بیمار برای ایستادن مجدد است، کمک می کند. تهیه صفحات فشاری لازم برای این درمان، درحال حاضر بیش از 11هزار دلار هزینه در بر دارد که برای بسیاری از کلینیک‌های فیزیوتراپی دشوار است.

بنابراین کلارک و همکارانش در دانشگاه ملبورن استرالیا، حسگرهای یک نینتندو Wii را جدا و با استفاده از ابزارهای سنجش کشش و شتاب‌سنج‌ها، داده‌های خام خود را بررسی کردند. کلارک در این رابطه گفت: «به نظر ما داده‌ها عالی بود. قیمت ارائه شده نیز شگفت‌انگیز است. در نتیجه، یک کشش‌سنج بسیار تاثیرگذار خواهیم داشت.»

حالا گروه کلارک در مقاله‌ای که در نشریه «گیت اند پاسچر» منتشر شده، اعلام کرده‌اند که داده‌های این گروه، از لحاظ بالینی کاملا با داده‌های صفحات فشار قابل مقایسه است. وی در آخر گفت: «قیمت پایین بسته نینتندو Wii باعث شده که هم‌اکنون برای درمان برخی از افراد آسیب‌دیده و افراد ضربه مغزی و تعادل در نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا آمده اند، به کار گرفته شود».

کد خبر 38161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =