نخستین هواپیمای تک‌سرنشین دو موتوره ایرانی با سرعت 220 کیلومتر بر ساعت در ارتفاع 16هزار پا، 1500 کیلومتر برد دارد و می‌تواند در آب و خشکی فرود بیاید. قیمت آن نیز 50 میلیون تومان تخمین زده می‌شود.

نخستین هواپیمای تک سرنشین دو موتوره کشو به نام "فائز"، صبح امروز در حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد. (عکس تزئینی است)

این هواپیمای دو موتوره از سازه‌ای تمام کامپوزیت برخوردار است که وزن آن را به 175 کیلوگرم رسانده و می‌تواند به مدت 6 ساعت تا اوج 16هزار پا (5300 متری) پرواز کند.

موتورهای این هواپیما هریک 20 اسب بخار قدرت دارند و اگر مخزن 54 لیتری بنزین هواپیما پر باشد، می‌توانند آن‌را با سرعت 220 کیلومتر بر ساعت تا 1500 کیلومتر دورتر منتقل کند. طول باند اوج‌گیری هواپیما 100 متر و طول باند فرود آن 150 متر عنوان شده است.

به کارگیری چتر به منظور بازیابی هواپیما به همراه خلبان در شرایط اضطراری، قابلیت مونتاژ و بهره‌برداری در زمانی کمتر از 5 دقیقه به واسطه طراحی و پیکربندی جزء به جزء، قابلیت نصب و افزایش ظرفیت سوخت در بخش های بال و بدنه، امکان حمل و نقل آسان و قیمت ارزان را از دیگر ویژگی های این هواپیما است.

حمل محموله های شناسایی، درمانی، پشتیبانی و پستی، ارتقاء برای تبدیل شدن به هواپیمای 2 نفره و انعطاف و چالاکی ویژه، به فائز امکان می‌دهد ماموریت های گشت‌زنی، مراقبتی، تفریحی و ورزشی آکروباتیک را انجام دهد.

هواپیمای فائز می تواند در سطح دریاها نیز بنشیند و برخیزد، به‌شرطی که دریا مواج نباشد؛ بدین‌ترتیب فائز هواپیمایی دوزیست محسوب می‌شود.

این هواپیما کلیه آزمایش‌ها و تست های پروازی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و بر اساس سفارش مشتریان به تولید انبوه خواهد رسید. قیمت آن را برای مصارف شخصی 40 تا 50 میلیون تومان اعلام شده است.

کد خبر 42754

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =