30 اردیبهشت ماه با عنوان روز ملی جمعیت در کشور نامگذاری شده است؛ به همین مناسبت همایشی با حضور زنان کارآفرین استان برگزار شد و مشاور استاندار و مدیرکل امور بانوان و خانواده در تبیین نقش موالید در کشور و اقدامات حمایتی در استان گزارشی را ارائه داد.

به گزارش خبرآنلاین البرز و به نقل از روابط عمومی پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز،" بی بی عصمت سرفرازی" در همایش« زنان کارآفرین در عرصه اقتصاد مقاومتی» به تأکیدات مقام معظم رهبری اشاره کرد و اظهار داشت: معظم له سیاست های جمعیتی کشور را در 14 بند ابلاغ فرموده اند و با تأکید بر اینکه جمعیت در اقتدار و امنیت؛ همچنین جمعیت جوان در پویندگی و بالندگی کشور نقش اساسی دارد بنابراین افزایش نرخ رشد باروری بمنظور جلوگیری از ساختار پیرجمعیتی از کشور از الزامات مهم بشمار می رود.

وی افزود: تحقق این امر نیز مستلزم هماهنگی بین ارکان اصلی نظام اسلامی و اعتماد و همراهی مردم است.

مشاور استاندار در ادامه اقدامات حمایتی انجام شده در جهت تشویق به فرزندآوری در استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: بر این اساس سال گذشته با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در استان همایش تبیین سیاست های جمعیتی مبتنی بر سلامت "مادر و کودک" با حضور مشاوران بانوان دستگاه های اجرایی در فرمانداری ها، شهرداری ها و زنان فعال و تأثیر گذار دراستان به همت این اداره کل برگزار شد.

سرفرازی تصریح کرد: باور داریم تحقق این امر منوط به تبیین سیاست های جمعیتی برای زنان بعنوان منابع تأثیر گذار می باشد و محقق شدن آن نیاز به برنامه ریزی ملی می خواهد که بهبود شرایط اقتصادی اصلی ترین مولفه بشمار می آید.

وی افزود: با وجود این امر نیز تلاش های زیادی توسط دولت در حال انجام است که فراهم ساختن امنیت شغلی در دوران بارداری، در نظر گرفتن مرخصی های زایمان و اختصاص ساعت های شیردهی بخشی در دولت تدبیر و امید از اقدامات در حال برنامه ریزی است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری بیان کرد: کاهش ساعات کاری مادران کودکان زیر 6 سال نیز دیگر برنامه های اجرایی شده در این زمینه می باشد.

سرفرازی گفت: معتقدیم در استان با آموزش ها ویژه زوج های تک فرزند و دانشجویان همچنین کاهش فاصله گذاری موالید و برنامه ریزی برای کاهش مرگ ومیر کودکان زیر 6 سال در جهت عملی شدن راهبردها و سیاست های تشویقی در افزایش جمعیت است.

وی ادامه داد: بر این اساس امسال از سوم خرداد به مدت یک هفته دانشگاه علوم پزشکی استان نمایشگاه ویژه ای را برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه زوح های جوان تهیه و تدارک دیده است.

مشاور استاندار افزود:شکل گیری کمیته "سلامت باروری" به عنوان یکی از کمیته هایی که در حوزه زنان و خانواده فعال تر خواهد شد و با همکاری دستگاه های اجرایی گام های بلندی را در مسیر افزایش اعتماد خانواده ها و همراهی زنان و جوانان استان البرز در مسیر افزایش نرخ باروری برخواهد داشت.

 

کد خبر 537853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =