کارگردان نمایش«دو مرد در یک اتاق» گفت: وظیفه ملی من بود که نمایشی درباره یک معضل اجتماعی را به شهرهای مختلف برای جوان ها به اجرا ببرم.

به گزارش حبرگزاری خبرآنلاین؛ مسعود رایگان که نمایش «دو مرد در یک اتاق» را در اصفهان به اجرا برد درباره لزوم اجرای این نمایش با موضوع ایدز گفت: این نمایش به 13 زبان ترجمه شده و ما چهاردهمین زبانی هستیم که آنرا ترجمه و اجرا کردیم و با اجرای این نمایش در شهرهای مختلف می‌خواهیم دانایی و آگاهی را انتشار دهیم .

او گفت: حتی اگر برای دیدن این نمایش یک نفر هم می آمد بازهم راضی بودم زیرا من معتقد به فرهنگ شفاهی هستم و می‌دانم همین یک نفر می تواند از راه شفاهی پیام اصلی ما را حداقل به 20 نفر دیگر منتقل کند.

رایگان در ادامه گفت: متاسفانه چراغ تئاتر سپاهان در اصفهان خاموش است و این درحالیست که این شهر فرهیخته ای بنام ارحام صدر را داشته است و همچنین نصرت الله وحدت که این روزها هیچ فردی در مورد او صحبت نمی کند و همین امر موجب گوشه گیری او شده است.

وی با بیان اینکه طبق آمار ایران یکی از جوان ترین کشورهای دنیا است، گفت: شما جوانان کشور برای من، گروهم و همچنین برای حاکمیت مهم هستید و سلامتی تان هم برای ما بسیار مهم تر است. یک کشور با یک نسل جوان، جستجوگر و کنجکاو می تواند بر خود ببالد و نیازی به جوانان معتاد ندارد.ما این نمایش که درباره بیماری ایدز است را در شهرهای مختلف کشور به اجرا می بریم به دلیل اینکه می‌خواهیم همه کشور نسبت به این بیماری و راه های مقابله با آن و همچنین آموزش درباره آن آشنا شوند.

در ادامه مرجان مشکوتی كارشناس ايدز مركز معاونت بهداشت دانشگاه اصفهان نیز گفت: ایدز مساله بسیار مهمی و مخصوصا در خانم ها است و یکی از راه های مهم آموزشی آن هنر است.

وی ادامه داد: ترس از ایدز در همه آدم ها وجود دارد و همانطور که ملاحظه کردید در این نمایش به خوبی راه مقابله با ترس از این بیماری را نشان داد و همچنین مشکلاتی که در خانواده برای افراد مبتلا بوجود می آید . در این نمایش راه های انتقال بیماری، راه های مبارزه ، ترس و غلبه بر ترس و آموزش های لازم به خوبی نشان داده شده است.

مشکوتی با بیان اینکه ایدز بیماری عفونی قابل کنترل مانند دیابت است،گفت: اجرای این نوع نمایش ها می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی افراد جامعه برای بالا بردن سطح آگاهی آنها داشته باشد.

گفتنی است نمایش «دو مرد در یک اتاق» به کارگردانی مسعود رایگان در ادامه سیاست های فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور برای آشنایی عموم جامعه با بیماری ایدز که پیش از این منجر به تولید سریال «پریا»، برگزاری کمپین هنر، ایدز و برگزاری مسابقه پوستر ایدز شده بود، در شهرستان ها برای دانشجویان رشته های مختلف پزشکی و مردم علاقه مند به اجرا گذاشته می شود.

«دو مرد در یک اتاق» طبق برنامه ریزی انجام شده از ۱۶ آبان تا ۱۵ آذر در ٢٠ دانشگاه سراسر کشور به صحنه می رود.

این نمایش اولین اجرای خود را در شهر شاهرود به صحنه برد و پس از آن به اصفهان رفت.

متن نمایش «دو مرد در یک اتاق» در سال ۱۹۸۶ به سفارش سازمان ملل و توسط ۲ نویسنده سوئدی و فنلاندی درباره بیماری ایدز به عنوان طاعون قرن نوشته شده و مسعود رایگان آن را ترجمه کرده است.

خسرو شهراز و اردلان شجاع کاوه بازیگران این درام اجتماعی هستند و محرم براتی نیز مجری طرح این اثر نمایشی است.

۴۷۴۷

کد خبر 599981

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =