۰ نفر
۱۹ فروردین ۱۳۸۸ - ۱۲:۰۲

اینترنت پرسرعت با پهنای باند 50 مگا بیت بر ثانیه، زندگی خانواده بیردزمور را در انگلستان متحول کرده است.

انگلیسی‌ها در حال ورود به دوران جدیدی از اتصالات با پهنای باند بالا هستند که در آن سرعت‌های بسیار بالا تبدیل به یک واقعیت می‌شود. در حالی‌که مدتی است شرکت‌ها و شبکه‌های مختلف ارائه دهنده خدمات اینترنت در انگلستان، ارائه خدمات با پهنای باند 50 تا 100 مگا بیت بر ثانیه را شروع کرده‌اند، خبرنگاران بی‌بی‌سی به سراغ خانواده‌هایی که در نقاط انتهایی این شبکه‌ها قرار دارند، رفته‌اند تا ببینند که آیا واقعا فیبر نوری، وضعیت دسترسی آن‌ها و هم‌چنین نحوه استفاده‌شان را از اینترنت تغییر داده است یا خیر.

خانواده سه نفره بیردزمور در منطقه میدلند غربی، از جمله اولین خانواده‌هایی است که از خدمات 50 مگا بیت بر ثانیه شرکت ویرجین مدیا در انگلستان استفاده می‌کند. جو، مادر خانواده، می‌گوید: «ما اولین کسانی هستیم که برای این سرویس تماس گرفتیم. من از این که همیشه پسرم می‌خواست از اینترنت برای بازی استفاده کند، به ستوه آمده بودم».

هر یک از اعضای خانواده، از اینترنت به نحو متفاوتی استفاده می‌کنند و خواسته‌های متفاوتی نیز دارند. جو بیشتر شبیه به دیگر کاربران معمولی اینترنت پهن‌باند است، کسانی‌که فناوری برایشان چیزی ضروری نیست و برعکس، آنها را بیشتر گیج می‌کند. اما او نیز اندک اندک در حال آشنا شدن با ظرفیت‌های سرویس جدید است، و مهم‌ترین دلیلش، این است که سرعت بالا به این معنا است که هر سه عضو خانواده می‌توانند هم‌زمان از اینترنت استفاده کنند.

او اکنون می‌تواند درحالی‌که در آشپزخانه نشسته، با لپ‌تاپ خود دستور‌های آشپزی را دانلود کند و کیفیت اتصال و سرعت آن نیز، دیگر تحت تاثیر بازی کردن پسرش قرار نمی‌گیرد. او می‌گوید: «تا پیش از این، من استفاده خاصی از اینترنت نداشتم؛ ولی اکنون از نقشه‌ها استفاده می‌کنم، کتاب دانلود می‌کنم، به دنبال چیزهای مختلف می‌گردم و روزهای تعطیل نیز کاملا آنلاین هستم».

خانواده بیردزمور، این سرویس جدید را پیش از سال نوی میلادی نصب کرده‌اند. او در ادامه می‌افزاید: «من از کریسمس تا به حال، به اندازه تمام مدت عمرم خرید آنلاین انجام داده‌ام. البته این را هم بگویم که هنوز کاملا تغییر نکرده‌ام. من معمولا خواسته‌هایم را از روی مبل فریاد می‌زنم. به تازگی یک کیف دستی را که فقط به مبلغ 1.5 پوند خریده بودم، در ای‌بی به مزایده گذاشته‌ام».

تاخیر‌های دانلود
تونی شوهر جو است، کسی که به او یاد داد چگونه کیفش را به مزایده بگذارد. او به گروه رو به رشدی از کاربران میان‌سال اینترنت تعلق دارد که با کامپیوتر بزرگ نشده‌اند، ولی علاقه‌ای ذاتی به درک فناوری‌های جدید دارند. سوار کردن قطعات و ساختن کامپیوتر برای دوستان و خانواده، کار مورد علاقه او است و چند دستگاه نیمه تعمیر شده او در کنار 5 کامپیوتر، سه لپ‌تاپ و دستگاه بازی ایکس باکس قرار دارند که اعضای خانواده با آن بازی می‌کنند.

او با استفاده از لپتاپ خود و از داخل اتاقکش، از سرعت‌های بالای کنونی برای دانلود درایورهای جدید برای کامپیوترها بهره می‌برد و هم‌چنین از این اتصال جدید برای مشاهده برنامه‌های مورد علاقه‌اش در شبکه دیسکاوری، با استفاده از نرم‌افزار آی‌پلیر بی‌بی‌سی سود می‌برد.

به عقیده مایکل فیلیپس، مسئول سایت Broadbandchoices که به مقایسه شبکه‌های پهن باند می‌پردازد، دیدن برنامه‌های تلویزیونی و مفهوم کیفیت بالا، محرک‌های اصلی برای شبکه‌های فوق سریع هستند. او می‌گوید: «خبرهای اصلی مربوط به سال 2010 خواهند بود. جام جهانی در راه است و من مطمئنم که بی‌بی‌سی ویترینی برای تمام انواع اینترنت پر سرعت خواهد بود که آن را تماشا می‌کنند، قطعا گل سرسبد این خدمات، پخش زنده با کیفیت HD خواهد بود».

آوردن آی‌پلیر و دیگر سرویس‌های خدمات مشابه به تلویزیون نیز یک محرک بزرگ خواهد بود. آقای فیلیپس می‌گوید: «امسال شاهد رویکرد شرکت‌ها برای آوردن مفهوم آی‌پلیر به تلویزیون خواهیم بود. آنها در ابتدا قیمت بالایی خواهند داشت، ولی به زودی همه از آن استفاده خواهند کرد».

ویرجین‌مدیا هم‌اکنون سرویس آی‌پلیر را برای تلویزیون فعال کرده است، ولی جالب اینجاست که تونی دوست دارد برنامه‌های محبوبش را از طریق کامپیوترش در گوشه اتاق پذیرایی ببیند.

تراکم برای آی‌پلیر
تونی برای نشان دادن سرعت اینرنت سعی کرد تا بخشی از سریال لاست را دانلود کند. نمایشگر دانلود نشان می‌دهد که زمان مورد نیاز برای اتمام دانلود کامل یک قسمت، 22 دقیقه است. ولی با توجه به آن‌چه در دفترچه راهنمای ویرجین‌مدیا آمده، زمان بهینه برای دانلود یک قسمت از یک برنامه با حجمی برابر با سریال لاست، کمتر از یک دقیقه خواهد بود.

تونی می‌گوید: «به رغم این‌که ما یک سرویس با پهنای باند بسیار بالا در اختیار داریم، سرعت آن گاهی اوقات کمتر از دیگر سرویس‌ها می‌شود. این سرعت تا حد زیادی به جایی که شما دارید از آن دانلود می‌کنید بستگی دارد».

سخنگویان ویرجین‌مدیا، دلیل چنین تفاوت فاحشی را بین سرعت تبلیغ شده و تجربه عملی تونی چنین تشریح می‌کنند: «با آی‌پلیر این امر پیچیده‌تر شده است، چرا که از فناوری Peer to Peer استفاده می‌کند. این بستگی به تعداد افرادی دارد که به طور هم‌زمان به یک فایل متصل شده‌اند که اصطلاحا به آن تراکم گفته می‌شود. این سیستم به سرعت مجموع بارگذاری دیگر اعضا در تراکم وابسته است و اگر افراد کافی در آن حضور نداشته باشند، سرعت پایین می‌آید».

احتمالا، این امر که تونی در میانه روز مشغول دانلود کردن فایل است، یکی از فاکتورهای تاثیرگذار است. به رغم این‌که به طور سنتی و با توجه به حجم ترافیک شبکه، ساعات عصر بدترین زمان برای دانلود فایل‌ها است، در همین زمان بیشترین تعداد افراد از آی‌پلیر استفاده می‌کنند و در نتیجه سرعت آن را بالاتر می‌برند.

شلیک به اشباح
مسئله تاخیر، اصلی‌ترین دلیل پسر خانواده، الکس، برای یک اتصال50 مگا بیت بر ثانیه‌ای بود. البته الکس بیشتر خواهان سرعت آپلود 1.5 مگا بیت بر ثانیه‌ای آن بود تا سرعت دانلود آن.

او که پیش از این نیز به بازی کردن معتاد بود، پس‌از ابتلا به یک بیماری کلیوی که او را مجبور می‌کرد ساعت‌هایی طولانی در طول روز به یک دستگاه دیالیز وصل شود، اعتیادش به بازی بیشتر شد، تاجایی‌که تصمیم گرفت بهترین تجربه ممکن بازی را نیز در اختیار داشته باشد.

او اکنون، هم از اتصال بسیار پر سرعت اینترنت بهره می‌برد و هم یک مانیتور خیلی بزرگ 37 اینچی در اختیار دارد تا بتواند بیشتر از بازی محبوبش، هالو، بهره ببرد. بزرگ‌ترین موهبتی که اتصال بسیار پر سرعت در اختیار او گذاشته، این است که می‌تواند میزبان بازی‌ها باشد.

میزبانی یک بازی به معنای نوعی سرور جایگزین است، چراکه تعداد کمی از شرکت‌های سازنده بازی‌ها، سرورهایی را به میزبانی بازی‌ها اختصاص داده‌اند، زیراهزینه این کار بالا است.

در یک گروه از بازیکن‌های آنلاین یک بازی، میزبانی با کاربری است که بیشترین سرعت بارگذاری را داشته باشد. از آنجا که خیلی از کاربران در ایالات متحده ساکنند، اکثر کامپیوترهای میزبان نیز در آنجا قرار دارند و به گفته الکس، فاصله فیزیکی زیاد به این معنا است که تاخیر زمانی موجود همواره مانع از پیروزی بازیکن‌های اروپایی در این بازی‌ها است.

به گفته او، «اگر شما میزبان باشید، اطلاعات همه به کامپیوتر شما سرازیر می‌شود. هرقدر سرعت آپلود شما بالاتر باشد، شما می‌توانید میزبان بهتری باشید و می‌دانید که هیچ گونه تداخل سیگنال یا تاخیر زمانی وجود ندارد».

این مساله برای یک بازی آنلاین خیلی مهم است، چون تاخیر زمانی بازیکنان را به اشتباه می‌اندازد؛ آنها همه چیز را با تاخیر می‌بینند و دستوراتشان نیز با تاخیر زمانی اجرا می‌شود و این، یعنی جایی که شما روی مانیتور خود می‌بینید جایی نیست که در واقع مهره شما در آن حضور دارد.

الکس می‌گوید: «من دوست دارم به جای این‌که به شبح غیر واقعی شلیک کنم، به هدف واقعی تیراندازی کنم».

او هم‌چنین از این اتصال پرسرعت برای تماشای تورنمنت‌های زنده بازی و با کیفیت اچ‌دی و هم‌چنین، دانلود فایل‌های پر حجم بازی استفاده می‌کند. در اینجا، او نیز مانند پدرش به یک مشکل اشاره می‌کند. دانلود دموی 1.3 گیگابایتی یک بازی، به زمانی حدود 20 دقیقه نیاز دارد. دانلود یک بازی مشابه از روی سرور ویرجین‌مدیا تنها 5 دقیقه به طول می‌انجامد.الکس در توضیح این مشکل می‌گوید: «این خود یک مشکل است. چون جاهای زیادی نیستند که چنین خدماتی را ارائه بدهند».

اولین اقتباس‌کنندگان
خانواده بیردزمور، یکی از معدود کاربرانی هستند که توانسته‌اند از سرویس‌های با پهنای باند خیلی بالا در انگلستان بهره ببرند. ویرجین‌مدیا، تعداد کاربرانی را که از سرویس 50 مگابیتی آن استفاده می‌کنند، اعلام نکرده و این، چنین به ذهن متبادر می‌کند که این سرویس هنوز یک سرویس خاص است. به احتمال زیاد، در این میان قیمت عاملی بسیار تاثیر گذار است، چراکه هزینه آن 46 پوند (هشتاد هزار تومان) در ماه است که البته شامل اجاره تلفن و تماس‌های تلفنی مجانی داخلی در آخر هفته‌ها نیز می‌شود.

یکی از مشکلات توسعه این سرویس‌ها این است که تنها اندکی از شرکت‌های توسعه مسکن، اتصالات اینترنت پر سرعت را به مستاجران خود عرضه کرده‌اند. زیرساخت‌های فیبر نوری نیز در همه جا کشیده نشده است.

آدریان کروک، مدیر توسعه تجارت H2O، اعتقاد دارد که مزیت فناوری فیبر نوری تا در منزل این شرکت این است که سرعت آپلود کردن در سرویس‌های این شرکت به اندازه سرعت دانلود است، که هر دو 100 مگا بیت هستند. او می‌گوید: «رفتار مردم در حال تغییر است و در آینده نزدیک، داشتن یک فیبر متقارن تا درب منزل تبدیل به استاندارد خواهد شد».

ویرجین‌مدیا می‌گوید که در حال آزمودن مجموعه‌ای از ترکیبات دیگر سرویس‌های مورد نیاز بازار در آینده است، ولی در حال حاضر اکثریت مشتریان به دانلود بیشتر نیاز دارند تا به آپلود.ولی سوالی که برخی مطرح می‌کنند، این است که آیا اکثریت کاربران به این پهنای باند بسیار بالای ارایه‌شده از سوی ویرجین‌مدیا، اچ‌تو‌او و بی‌تی نیاز دارند یا خیر.

الکس سالتر، همکار موسس سایت اندازه‌گیری سرعت‌های پهنای باند Samknows می‌گوید: «اگر شما مانند الکس یک معتاد به بازی باشید، آنگاه شاید پهنای باند 50 مگا بیتی مورد نیاز شما باشد؛ ولی همان‌گونه که دیگر اعضای خانواده گفتند، در حال حاضر اکثر کار‌ها را می‌توان با سرعت 20 مگا بیت و یا حتی خیلی کمتر از آن نیز انجام داد. البته در نهایت مردم به پهنای باند 50 مگا بیت بر ثانیه نیاز پیدا خواهند کرد، ولی بحران کنونی و مشکلات اعتباری خیلی‌ها را به این وا می‌دارد که بیشتر به ارزش پول و سطح خدمات مورد نیاز خود فکر کنند».

بی‌بی‌سی، 1 آوریل - ترجمه: مجید جویا

کد خبر 6122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام US ۱۷:۴۹ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۹
  0 0
  خسته نباشید. با تشکر، ادامه بدید! راستی اگر دعوام نمیکنید! میخواهم بگم که اگر اشکالی نداره آدرس منبع را هم در مقالاتون ذکر کنید. شاید به دردمون خورد!
 • بهزاد IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۹
  0 0
  آی ملت شمااینترنت پر سرعت رو وا3 چی میخواین؟بیخیال شین بابا!!!! همین اینترنت لاک پشتی خودمون برا دانلود یک کتاب 500 صفحه ای فقط متنی کافیه.به این میگن پیشرفت!!!
 • بی نام IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۸۸/۰۱/۲۱
  0 0
  ای بابا 100 یا 50 مگابایت در ثانیه! این دیگه کفر نعمت نیست؟ ما اینجا داریم خودمون رو پاره میکنیم با 4 کیلوبایت در ثانیه دانلود داریم البته با منت! و ای دی اس ال 64 کیلوبایت !
 • عرفان IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۸۸/۰۱/۲۱
  0 0
  کاشکی این مطلب رو نخونده بودم.انگار آدم بعضی چیز ها رو ندونه بهتره.تازه داشتم به اینترنت adsl 128kbps خودم راضی میشدم!!!!
 • جميل IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۸۸/۰۱/۲۲
  0 0
  با سلام مطلب جالبه ولي يه چيزهايي در پس اين متن هست كه ذكر نشده. مثل فرهنگ و ظرفيت آدما!!شايد برا ما يه كمي اين چيزا زود باشه براي درك بهتر عرض بنده مي تونيد يه سري به كافي نت بزنيد و ببينيد كه از اينترنت برا چه كاري داره استفاده ميشه.
 • پو ریا IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۸۸/۰۱/۲۲
  0 0
  خوشحال بودم که ای دی اس ل 64 دارن بهم میدن حالمو گرفتی نامرد
 • بی نام IR ۰۵:۰۸ - ۱۳۸۸/۰۱/۲۸
  0 0
  من ای دی اس ال 128کیلو بایت دارم با سرعت بین 7 تا 18 کیلوبایت دارم برای دانلود یک فایل 5 مگی 8 دقیقه صبر میکنم چه برسه به دانلود 1.3 گیگابایت در 20 دقیقه
 • ali IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۸۸/۰۳/۱۵
  0 0
  رفقا كه مطلب بالا رو خوندن ناراحت نباشن . يه رسيور كارت بگيرن و از سرعت دانلود 6mb اون لذمت ببرند.